Само за една седмица министрите откриха неподозирани резерви да свалят с 30-40% и дори до 60% таксите, които подопечните им ведомства събират от граждани и фирми. Нещо повече, някои от таксите напълно ще отпаднат. С подобен замах те са готови да премахнат и представянето на куп документи и удостоверения на хартия, които сега граждани и фирми трябва да набавят от гише на гише, за да получат съответната услуга.
От последното заседание на правителството стана ясно, че в държавната администрация, без общините, се извършват 1422 административни услуги и режими, за които се изисква представянето на впечатляващите 5985 броя документи. Голяма част от тях са свързани с такси, които или са необосновано високи, или направо нерегламентирани в закон, става ясно от изложенията на различните министри. Министърът на икономиката Емил Караниколов например докладва, че веднага може да премахне 21 различни вида такси, които в момента се събират от неговите структури без никакво правно основание. Размерът на други 67 такси ще бъде редуциран между 10 и 60%.
Във външно министерство също има резерв за отпадане и съществено намаляване с до 30-40% на таксите, които се събират, смята шефът на МВнР Екатерина Захариева. Едно голямо облекчение по тази линия трябва да е отпадането на т.нар. заверка на подписа на превода, която се прави от външното ведомство. "При положение че има регистър на преводачите, считам, че тази услуга, която сега се извършва задължително от МВнР, трябва да отпадне", заявява министър Захариева.
Очевиден е и провалът на електронната система на МВнР, която струваше 500 000 лв. и чрез която уж могат да се подават заявления за български документи за самоличност от чужбина. Както "Сега" писа, за нея се изисква наличието на електронен подпис, издаден в България. "За година и половина (тоест, откакто действа) има две такива заявления по електронен път. Анализът, който правим, е, че това е де факто невъзможно за изпълнение. Предлагаме промяна и редизайн на тази услуга", казва на последното заседание на правителството Захариева. Системата в момента е толкова тромава, че процедурата излиза твърде скъпо на хората - около 70 евро по груби сметки.
Една от конкретните мерки, които се обсъждат на този етап, е удължаването на срока на валидност на паспортите. "По нашия анализ почти във всички държави продължителността на валидност на този документ е равна на продължителността на валидност на личната карта. Сега е пет години, предлагаме да стане десет, тоест няма нужда на пет години, а на десет години ще ходиш да си сменяш документа за самоличност, лична карта. Това ще бъде голямо облекчение за всички, които се снабдяват с тези документи", обяснява Екатерина Захариева.
Друго конкретно облекчение е издаването на апостил да стане възможно не само в София, а и в териториални поделения на администрацията, например регионалните управления по образование.
--------АБСУРД
"Нямаме дипломатическа поща, това е истината. И затова съм предприела мерки за връщането на т. нар. командирска поща, но трябва да видим къде имаме национален превозвач, а не да чакаме дипломатически куриер да отиде. В момента какво се случва, господин премиер? Което служебно лице ходи, то взима документи. Тоест нямаме пари за това да има куриери, които да отидат до там, да вземат пощата и да я занесат", казва външният министър пред колегите си. Така "бързата" услуга по издаване на документи отнема 60 дни, а обикновената - невероятните 90 дни.
|
|