Купата на конфедерациите бе първият голям турнир, в който ФИФА изпробва новата си система за видеоповторения (VAR). Отделен съдия гледаше спорните моменти на монитор и можеше да дава указания на главния рефер на терена, който обаче трябва също да види пак ситуацията и тогава да реши дали да промени отсъждането си. Предполагаше се, че това ще намали спорните моменти, но на практика стана точно обратното.
Видеоповторенията не предотвратиха някои скандални отсъждания. На финала Гонсало Хара (Чили) удари с лакът Тимо Вернер (Гер). Видеоповторение бе използвано, съдията Милорад Мажич гледа ситуацията от три различни камери, минаха три минути, в които нито играчите, нито публиката на стадиона знаеха какво се случва. В крайна сметка чилиецът получи само жълт картон, макар да заслужаваше червен.
На полуфинала пък Жозе Фонте (Пор) очевидно фаулира Франсиско Силва (Чили) в наказателното поле, но съдията дори не поиска видеоповторение, нито пък асистентът, който гледаше на монитора, се намеси. В мача между Германия и Камерун в груповата фаза Себастиан Сиани получи червен картон след повторение. Съдията Вилмар Ролдан обаче реши да гледа ситуацията още веднъж, отказа се от първото си решение и изгони Ернест Мабука след това. В срещата Мексико - Нова Зеландия реферът спря мача, за да изгледа меле между играчи, наказа един, след това гледа пак и наказа още двама.
Все пак VAR доведе и до няколко правилни решения, като например отменения гол на Пепе за Португалия срещу Мексико, както и този на Едуардо Варгас от Чили срещу Камерун.
Но докато съдиите гледат видеоповторения или слушат какво казва асистентът, нито публиката на стадиона, нито зрителите пред телевизорите, нито играчите разбират какво се случва.
Много специалисти и бивши футболисти обявиха, че новата система не върши работа и трябва да бъде премахната. Президентът на ФИФА Джани Инфантино обаче е на друго мнение: "Без VAR щяхме да имаме различен турнир, който щеше да е по-нечестен. Благодарение на тази система постигнахме страхотно нещо. Тези големи грешки повече няма да се случват. Винаги реферът ще решава и ще има дискусии, но големите грешки ще бъдат поправяни и това е страхотно постижение, което хората искаха от години."
Шефът на съдиите към ФИФА Масимо Бусака призна, че системата трябва да бъде подобрена, и обясни, че са имали прекалено малко време, за да я изпробват. Съдиите са работили с нея само 5 дни преди турнира.
"За да е по-добре, всеки съдия във всяка страна, която ще има рефер на световното, трябва да работи с видеоповторения всеки ден", добави Бусака.
Извън темата с видеоповторенията преди началото на турнира, считан за генерална репетиция за световното първенство, имаше притеснения за организацията и обвинения срещу Русия за хулиганство на феновете и расизъм. На турнира обаче големи инциденти нямаше, а Русия се справи с организацията. Бяха взети сериозни мерки за сигурността и не се стигна до големи инциденти. Очакваните расистки прояви на фенове също липсваха.
Единственият по-сериозен проблем бяха някои от стадионите. Тревата на терена в Санкт Петербург трябваше да бъде поправяна преди финала в неделя. А още преди това имаше критики към условията за игра, които дойдоха най-вече от щаба на Португалия. Звездата Кристиано Роналдо каза, че тревата е прекалено висока, а треньорът Фернандо Сантош се оплака, че домакините са забранили на тима му да тренира на терена в деня преди мача.
На чисто спортно ниво Германия стана шампион, въпреки че дойде в Русия с доста променен и подмладен състав. Основните играчи на Бундестима начело с Мануел Нойер, Жером Боатенг, Тони Кроос, Томас Мюлер, Сами Кедира и Месут Йозил не играха, а треньорът Йоахим Льов разчиташе на доста футболисти, които можеха да участват и на европейското първенство за младежи до 21 г.
Чили пък се класира на финала след само една победа в редовно време. Шампионът на Южна Америка направи две равенства в групите, а на полуфинала отстрани Португалия след 0:0 в редовното време и продълженията и 3:0 с дузпи.
"ФИФА беше разочарованa от решението на Германия да остави големите си звезди извън състава. Треньорът Йоги Льов избра млади играчи и не се очакваше много от тях, но те успяха. Феноменално е с колко много играчи разполагат", каза Уинтън Руфър, член на техническата изследователска комисия на ФИФА.
Домакинът Русия отпадна още в групите, а това породи притеснения, че феновете в страната ще загубят интерес към световното, ако тимът не успее да мине тази фаза и догодина. В страната обаче не очакват особено различно представяне на шампионата през 2018 г.
"Няма да имаме нови играчи утре. Това е основният ни отбор. Извънземните няма да кацнат и да играят за Русия", каза вицепремиерът Виталий Мутко, който е и президент на руския футболен съюз.