Протестите в Асеновград започнаха с искане да се накажат виновниците за масов бой, а вече са срещу целия ромски етнос. |
Фокусът на битовия скандал от миналия понеделник отдавна се е изместил. Мирно настроените местни хора се събират привечер в градинката пред паметника на Иван Асен II, те искат да бъдат наказани биячите (11 от тях са в ареста с обвинения), както и да се създаде общинска полиция, тъй като общината отказва заради високите разходи. Когато се стъмни, тези хора си тръгват и не вземат участие в шествията, разказа кореспондент на централна медия. Полицията стои безучастна към езика на омразата.
Според местни хора отношенията между малцинствата винаги са били толерантни, затова подклаждането на конфликта очевидно става отвън. Статистиката на МВР за 2016 г. сочи че в Асеновград престъпността не е висока - м. г. са станали 1000 престъпления, като най-много са кражбите - 180, и незаконната търговия с метали - 98. Измамите са 29, средните телесни повреди - 10, има едно убийство и един грабеж.
Областният управител на Пловдив Здравко Димитров се е срещнал с полицейски шефове, лидери на ромската общност в региона, районния мюфтия и председателя на мюсюлманското настоятелство в Пловдив, съобщи "Под тепето". Обсъждано е какво да се направи, за да не се допусне нагнетяване на напрежението и разгарянето на етнически пожар от една малка искра. Полицаите са призовали да не допускат хаос и паника сред населението както на ромските квартали в Асеновград и Пловдив, така и сред останалото население.
Родители на пострадали при инцидента деца заявиха, че няма да прекратят протестите, предаде БГНЕС. Кметът Емил Караиванов съобщи по Нова телевизия, че при проверката в ромската махала полицията не е открила незаконно пребиваващи хора, всички имали адресна регистрация. Имало 120 незаконни постройки извън регулацията и те щели да бъдат съборени. За хората, които нямат роднини, при които да отидат, ще се търсят жилища.
ДЖЕБЧИИ
Бившият партиен шеф от "Евророма" Кирил Илиев, чиито дъщери са били хващани за джебчийство, е прибрал милиони левове за изпълнение на държавни обществени поръчки, в т.ч. и на парламента, показа разследване на Нова тв. През 2011 г., когато управлява първото правителство на Бойко Борисов, Илиев взима около 220 хил. лв. за ремонт на канализация, водопроводи, кабинети и фасада на сградата на Народното събрание. Оттам лаконично коментираха пред "Сега", че трябва да направят проверка. "Грозно е това, но трябва да се видят документите. Ако става въпрос за регистрирана фирма, макар и с не много ясна история, имат право да участват", заяви Валери Симеонов. Илиев освен това санира детски градини в Сопот за 2 млн. лв. при управлението на Орешарски, а при Станишев печели ремонта на местното читалище за половин милион. Комисията за конфискация не може да проверява джебчиите, заяви шефът й Пламен Георгиев. Причината е, че в закона, по който работят, не са включени проверки за такъв тип кражби - стойността им трябва да е над 70 минимални заплати.