:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,221
Активни 295
Страници 5,815
За един ден 1,302,066

Тръмп предлага енергоресурси на цяла Европа

US президентът похвали България и Полша, но разкритикува Русия преди срещата на Г-20
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
САЩ искат да снабдяват с енергоресурси цяла Европа, за да не може тя да е заложник на един-единствен доставчик, заяви вчера американският президент Доналд Тръмп в реч на площада "Красински" в полската столица Варшава. Той похвали усилията на България и Полша в диверсификацията на енергоизточниците, но разкритикува Русия преди срещата на Г-20 днес в Хамбург. Още - на 7-а стр.
САЩ искат да снабдяват с енергийни ресурси цяла Европа, за да не може тя да е заложник на един-единствен доставчик, заяви вчера американският президент Доналд Тръмп по време на реч на площада "Красински" в полската столица Варшава, съобщиха агенциите. Той заяви, че страната му е настроена към развитие на отношенията с държавите от инициативата "Три морета", касаеща Балтийско, Черно и Адриатическо море. В нея са включени 12 страни от Централна и Източна Европа, като във форума вчера участва и президентът Румен Радев. "Ние сме ангажирани да осигурим вашия достъп до алтернативни източници на енергоресурси така както Полша и нейните съседи никога да не бъдат заложници на един-единствен доставчик на енергоресурси", каза той. Американският президент похвали регионални енергийни проекти, в които участва и България. "Приветствам България, Румъния, Унгария и Австрия, че се стремят към тръбопровод от Черно море", заяви Доналд Тръмп. Той похвали също така изграждането на газов интерконектор между България и Гърция. По думите му, подобни проекти са ключови за разнообразяването на енергийните доставки. Американският президент заяви, че САЩ никога няма да използват енергийния сектор като средство за оказване на натиск.

"Полша разчита да стане енергиен хъб, който да може да доставя газ от САЩ на различни страни в Европа, заяви полският държавен глава Анджей Дуда на съвместната пресконференция с Тръмп. Той пък изрази задоволство, че първата доставка на втечнен природен газ от САЩ за Полша вече е факт и се очаква втора. Във Варшава събитието бе определено като историческо и преломно. Според мнението на местните наблюдатели тази стъпка значително ще укрепи позицията на Полша в преговорите с руския газов гигант "Газпром", коментира ТАСС.

"Фундаменталният въпрос на нашето време е дали Западът има волята да оцелее", каза президентът на САЩ. Той също така посочи Полша като пример за държава, която е показала непоколебимост. "Историята на Полша е историята на хора, които никога не са загубили надежда, които никога не са били пречупени и които никога не са забравили кои са", допълни Доналд Тръмп и призова Запада да защити своите традиции. Русия може да се е намесила в президентските избори в САЩ през 2016 г., каза Тръмп. Според него подобни действия биха могли да бъдат извършени не само от Русия, но и от други държави. "Това би могло да бъде Русия, но също така може да бъдат и други държави, както и други хора. Никой не знае това със сигурност", допълни той. Само ден преди двустранната си среща с руския президент Владимир Путин покрай срещата на върха на Г-20 в Хамбург Тръмп заяви, че САЩ работят усилено със своите съюзници, за да се противопоставят на "руските действия и дестабилизиращо поведение" в Източна Европа.



ПРИЗИВ

Полският президент Анджей Дуда изрази желанието в страната му да има постоянно разположени войски на съюзници, предимно на САЩ. Те са гарант за военната ни сигурност, поради което е толкова важно тяхното присъствие, допълни той. Полша и САЩ се договориха за доставката на американски комплекси за противоракетна отбрана "Пейтриът" на стойност 7.5 млрд. долара.

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Стотици противници на политиката на САЩ протестираха вчера срещу визитата на американския президент Доналд Тръмп във Варшава.
67
4536
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
06 Юли 2017 19:22
никой не може да ви даде толкова много колкото много ние може да ви обещаеме
06 Юли 2017 19:58
Ние сме ангажирани да осигурим вашия достъп до алтернативни източници на енергоресурси така както Полша и нейните съседи никога да не бъдат заложници на един-единствен доставчик на енергоресурси

като оставим настрана превода който не ми се коментира, ме мъчи тази загриженост и ангажираност.
Защо САЩ са ангажирани с тази благородна задача? и защо само към Полша и нейните съседи а не например към друга произволна държава например португалия.
И защо САЩ са ангажирани с тази задача а не са с развитието на индустриите на тези държави?
06 Юли 2017 20:03
"Стотиците" протестиращи са не повече от три файтона,интересно защо "обективният" аФтор на тази статия не забележи хилядите поляци приветстващи Доналд Тръмп .
06 Юли 2017 20:10
Тръмп предлага енергоресурси на цяла Европа

На едни на килограм, на други втечнен, важното е да обещаваме, а вие да ни се наведете. Сеща се за онзи виц за Шаро и чуждата кучка с трите фурни хляб, дорде тя му кандиса, а пък после Шаро да не е хлебар.
06 Юли 2017 20:20
Може, Дони, може ! Купуваме нефт франко Бургас и да е по- ефтин от руския. И с газа е така.
06 Юли 2017 20:36
Ужас! Ще ни опоскат както скакалците опоскват полетата, и Хич няма им мигне окото.
,
06 Юли 2017 20:38
Европа не е зависима от един доставчик. Ако става дума за газ, то Европа получава газ по тръби от три доставчика горе долу по 1/3 от всеки - Норвегия, Либия и Русия.
Та Тръмп иска да замърда и Америка, ама как ще го кара и на каква цена не казва...
06 Юли 2017 20:47
Тръмп обещава да ни надупчи шистите. Цяла Европа. Между друго газовата революция на САЩ е заплашена ...от Китай. Вече добиват газов хидрат от шелфа в промишлени количества. Май и ние имаме, а китайците вече имат технологията. За сега е една промишлена инсталация. Подобряват я буквално със всеки ден. Тъй че шистите може да се окажат голямо колче за Тръмп. Сектора-балон. Обвързването на Европа е шанс да се измъкнат.
06 Юли 2017 20:55
Само ден преди двустранната си среща с руския президент Владимир Путин покрай срещата на върха на Г-20 в Хамбург Тръмп заяви, че САЩ работят усилено със своите съюзници, за да се противопоставят на "руските действия и дестабилизиращо поведение" в Източна Европа.

Приятелско потупване по рамото на Батюшката.
Както едно време направи старио Буш с Горбачов у Малта...
06 Юли 2017 20:57
защо "обективният" аФтор на тази статия не забележи хилядите поляци приветстващи Доналд Тръмп

Чудя се, скандиращите "Ю-Ес-Ей!" повече поляци ли са или повече войници от янкския корпус тъдява. Щото ако са поляци, ще задминат нашето "Клин-тън, Клин-тън!" пред "Александър Невски".
06 Юли 2017 20:59
Или отчаян опит да разиграе руската карта, както при Никсън Кисинджър извади китайската. Да не се наложи да правиш лупинг?
06 Юли 2017 21:00
Споко. През март ша викате Пу-тин, пу-тин.
Ма не е сигурно дали ке има евтин газ и ток...
06 Юли 2017 22:34
Изглежда ще трябва да мине доста време, докато хората по света разберат, че става дума просто за една добре конструирана машина за въоръжен грабеж...
06 Юли 2017 22:55
Опорната точка на прогресариата как лошата Америка грабила чуждите енергийни ресурси се оттече у чушките...
06 Юли 2017 22:58
Що пък да се е отекла? Тя си граби, а пък своя газ го продава скъпо-прескъпо на баламата Европа.
06 Юли 2017 23:01
Търговецът си остава търговец. Е, вярно че действа в стила на нашите ВИС и СИК...
06 Юли 2017 23:14
ЯВно не разбирае, цврк, како значи ако и наполовина е вярно твърдението на жинмин жибао че вече имат промишлена инсталация за добив на "син лед", съчетано с инвестиции в производство на електромобили и изкупуване на водещи лаборатории за горивни клетки.
06 Юли 2017 23:21
Както би казало радио Ереван-в края на мандата на Тръмп кока колата във Вашингтон ье струва пет юана, а в Брюксел ще ядат нудли
06 Юли 2017 23:21
Интересно защо историческата доставка на втечнена шистова газ не е предизвикала спад в цената на руската газ? Да не би да е много скъпа?
06 Юли 2017 23:22
Както би казало радио Ереван-в края на мандата на Тръмп кока колата във Вашингтон ье струва пет юана, а в Брюксел ще ядат нудли
06 Юли 2017 23:25
Тръмп предлага енергоресурси на цяла Европа
В бочках.
06 Юли 2017 23:34
Докато другите дремаха, Америка направи велика енергийна революция. И от вносител, стана износител. Това е положението, Минке. Свиквай...
06 Юли 2017 23:37
И от вносител, стана износител.
На кво? За да изнасят с кяр шистовия си газ, нефтът требе да е >$60/бочки. Вот так то.
06 Юли 2017 23:51
Мхъ, американски танкери с втечнен газ пристигат веке цела годин у Тюркието.
Па други си бълнуват за Турецки паток.
http://www.faktor.bg/bg/articles/ikonomika/biznes/amerikanskiyat-shistov-gaz-pristigna-v-turtsiya-skoro-i-v-drugi-strani-v-regiona-83330
Мдаа...
06 Юли 2017 23:51
Докато другите дремаха, Америка направи велика енергийна революция. И от вносител, стана износител. Това е положението, Минке.


Боже, толкова ли я закъсаха, че се превърнаха в бензиноколонка. При това принуждават клиентите си да купуват с пистолет, опрян в главата.
06 Юли 2017 23:55
танкери с втечнен газ пристигат веке цела годин у Тюркието.
Възгеч! Я да земеш да се определиш - 1. Матушката сфърши ли газа? 2. Два газовоза - революция ли са? Щото на мен ми прилича на технически прийом за разговорите с Газпром. Така или иначе, тръбите си вървят
07 Юли 2017 00:00
Не цврчко, оказва се че са си купили фАбрика на осми септември и спешно се опитва са я джироса на Европа. Съобщението от ККП е че са извършили технологичен пробив в енергетиката. Качествен скок. А са прекалено големи да ги демократизира
07 Юли 2017 00:01
Не цврчко, оказва се че са си купили фАбрика на осми септември и спешно се опитва са я джироса на Европа. Съобщението от ККП е че са извършили технологичен пробив в енергетиката. Качествен скок. А са прекалено големи да ги демократизира
07 Юли 2017 00:06
Вече добиват газов хидрат от шелфа в промишлени количества.

Не добиват нищо в промишлени количества, а правят плахи опити. Щото е бая сложно.
И не са китайците, а японците.
07 Юли 2017 00:11
танкери с втечнен газ пристигат веке цела годин у Тюркието.

Тюркието няма терминал за втечнен газ.
Щурчевизми = измишльотини.
07 Юли 2017 00:16
Португалия стана първата европейска държава, получила доставка на втечнен природен газ (LNG) от терминала за износ на енергийната компания Cheniere в Луизиана. Това е и първият случай, в който американски шистов газ достига до европейския пазар. Корабът „Креолски дух“, пренасящ 174 000 куб. м синьо гориво напусна фабриката за втечняване на природен газ на 15 април. Плавателният съд пристигна на терминала в Синеш вчера следобед, съобщи говорителят на португалския купувач Galp Energia.

https://ureport.bg/117106/2016/04/27/ikonomika/portugaliya-vnese-vtechnen-priroden-gaz-ot-sasht
Те така...
07 Юли 2017 00:16
Минке. Свиквай...


Абе таз Минка, дето все я споменаваш, не знам дали ще свикне, ама ти си свикнал, види се
07 Юли 2017 00:18
Ще, ще. Нема къде да оди...
07 Юли 2017 00:26
Бе много ми е интересно кой газ ще е по-евтин - този от Луизиана, или този от Ямал?
Единият е шистов и добивът му струва между 4 и 5 пъти повече от природния.
После, единият трябва да отиде до океанския бряг, да бъде втечнен и да пропътува през океана.
А този от Ямал идва директно на брега от няколко километра, втечнява се и пътува около 1000 мили до Западна Европа.
Пък казват, че количествата били изкупени за няколко години напред...
07 Юли 2017 00:28
Корабът „Креолски дух“, пренасящ 174 000 куб. м синьо гориво напусна фабриката за втечняване на природен газ на 15 април. Плавателният съд пристигна на терминала в Синеш вчера следобед, съобщи говорителят на португалския купувач Galp Energia.


Северен поток може да пренася 55 млрд m³ газ годишно по двете си успоредни тръби. Ресурсна база за тръбата е гигантското Южноруското находище, чиито запаси се оценяват на около 800 млрд m³.


Мдааа ... "Креолски дух" го "взе" пътя за ... 10-11 дни. Задачка за отделенията: Колко курса годишно трябва да направи "Креолски дух", за да насмогне на руската тръба? Ако гид-гелът е 20 дни, колко креолски духа ще требе да витаят над Атлантика годишно? Я! 18 000 духчета креолски излезе сметката! Мчи то сонм, бииии ...
07 Юли 2017 00:31
Бе кой откъдето иска да купува. То накрая сичко влиза в себестойността и в ревовете за китайската кинкалерия.
07 Юли 2017 00:32
"Ние сме ангажирани да осигурим вашия достъп до алтернативни източници на енергоресурси така както Полша и нейните съседи никога да не бъдат заложници на един-единствен доставчик на енергоресурси", каза той.


Голяма диверсификация. Да минели европците от руски на американски енергоресурси.
07 Юли 2017 00:40
Рекордно тъпа статия, цитирата от Щурчо!
Втечненият газ не се измерва в кубически метри, а в тонове.
Америка изобщо не е първият износител на втечнен газ, каквото и да се влага в израза "първи износител" - дали първи по време, или по количество.
Апропо, именно през Португалия влизат немалки количества втечнен газ от Катар. Мноооооого ще ми бъде интересно американският втечнен шистов газ с кой газ ще се конкурира - с руския (силно подозирам, че по ценови нива това е абсолютно невъзможно), или с катарския.
Ако ес втория, ха-ха-ха!
07 Юли 2017 00:51
Тюркието няма терминал за втечнен газ.

Да, ама не.
Новината за пристигането на първите танкери с втечнен природен газ от САЩ в турския терминал Алиага и пристигането на друг в бункеровъчното пристанище за природен газ Каламата в Гърция, развижи духовете сред търговците и основните играчи на пазара в Югоизточна Европа.

Тъ. Както е видно нема проблеми за чичко Сам...
07 Юли 2017 01:06
турския терминал "Алиага"

Миналата година "Лукойл" придоби турския терминал "Алиага" (Aliaga)
http://www.dnevnik.bg/biznes/companii/2007/02/28/315275_investiciite_na_lukoil_shte_nadhvurliat_5_mlrd/
07 Юли 2017 01:08
07 Юли 2017 01:11
Задачка за отделенията: Колко курса годишно трябва да направи "Креолски дух", за да насмогне на руската тръба?

Ми колкото са поръчале клиентите от Португалия.
Просто бизнес, др. фирмин. Мдаа...
07 Юли 2017 01:21
Просто бизнес, др. фирмин. Мдаа...


Дааа, беее ... Какъв ли ще е този бизнес, при който купуваш ... по-скъпото А! Сетих се! Той си има и американска дума за име - рекет му викат. Американската мутра отиде в Полша да предлага защита и ... "бело". От ... по-убавото ...
07 Юли 2017 01:24
Ще се сбъдне меракът на Душето за евтин тексаски газ...
07 Юли 2017 01:30
As of 2016, there were 451 LNG ships engaged in the deepsea movement of LNG...
The majority of new ships under construction are in the size of 120,000–140,000 m3

https://en.wikipedia.org/wiki/LNG_carrier

Един танкер може да направи максимум курс - курс и половина на месец
Като умножим броя на танкерите по техния капацитет, а след това и по 12 (засега месеците в годината са толкова), то това прави 757. 680 млн. куб. м годишно.
Само ЕС консумира над 150 млрд. куб. м годишно.


07 Юли 2017 01:39
Какъв ли ще е този бизнес, при който купуваш ... по-скъпото

Хи-хи. Явно португалците са пропущили да искат "експертното" ти мнение за технио бизнес...
07 Юли 2017 04:01
На практика така фалира СССР. Така че, САЩ да внимават.
07 Юли 2017 08:36
На антируската инициативата "Три морета" съпругът на генералката Деси се изцепил:
„Разгръщането на американски части в България и съвместните тренировки на въоръжените сили на двете страни допринасят за покачването на бойните способности на Българската армия“.
07 Юли 2017 08:44
Поляците са готови,освен войници и газ, да поискат и внос на ябълки от САЩ. Само и само да лизнат нечий г@з.
07 Юли 2017 08:53
Бе много ми е интересно кой газ ще е по-евтин - този от Луизиана, или този от Ямал?
Единият е шистов и добивът му струва между 4 и 5 пъти повече от природния.
После, единият трябва да отиде до океанския бряг, да бъде втечнен и да пропътува през океана.
А този от Ямал идва директно на брега от няколко километра, втечнява се и пътува около 1000 мили до Западна Европа.

Интересно, наистина!
Цената на доставките от САЩ вече е конкурентна на руската цена. През последните 12 месеца, според данните на американското Министерство на енергетиката е 120-130 долара за 1000 м3, докато цената на „Газпром” за 2017 година е 170 долара за същото количество.

http://gas.bghot.com/LNG.php

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД