:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,421,797
Активни 207
Страници 24,694
За един ден 1,302,066

Учени съживиха изчезнал вирус

Предстои сериозен дебат около безопасността на технологията.
Учени от университета на Алберта в Канада са "сглобили" и съживили изчезнал вече вирус чрез поръчана по пощата ДНК, съобщава сп. Science. Учените са използвали фрагменти ДНК, за да изградят наново генома на т.нар. конска шарка. Това е изчезнал вече вирус, който има 212 000 двойки в своята ДНК. След това са поставили вируса в клетки, които вече са били заразени с друга форма на шарка. Това се оказало достатъчно за съживяването на вируса. Проектът е финансиран от фармацевтичната компания Tonix. Тя се надява, че може да използва сравнително безобидния вирус като средство за по-ефективна ваксина срещу дребна шарка. Откритието ще може да се прилага и за други болести и за изработка на генетични системи за борба с ракови клетки. Чрез този метод вирусите могат да се генерират при необходимост и да се управляват по-лесно.

Отчитат се обаче рискове. Учените са използвали ДНК фрагменти, които са поръчали и са им доставени по пощата. Така целият вирус им е струвал само 100 000 долара. На теория е възможно всеки, който има достатъчно познания и средства, да създаде вирус и да го използва като оръжие. Това е малко вероятно, защото процесът е сложен и има голям риск от собствено заразяване, но все пак е възможно, коментират от екипа. Именно затова сп. Science, както и сп. Nature са отказали да публикуват самия научен труд от притеснения, че някой може да се опита да го използва по некоректен начин. Учените казват, че в документацията умишлено са пропуснали някои от важните техники. Те смятат, че ако трудът им не се публикува, това може да спре прогреса на другите изследвания в сферата. Тепърва предстои дебат между учените доколко това откритие отговаря на етиката и как може да се гарантира, че ще се използва само за добро.
816
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД