Усвояването на еврофондовете от новия програмен период продължава да изостава, а по някои програми има риск от загуба на средства. Едва 10.45% от очакваните от ЕС до 2020 г. 17.888 млрд. лв. са реално изплатени по вече сключени договори. Данните са от Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС за България към 10 юли.
По 13-те различни действащи оперативни програми и еврофондове са сключени общо 3 811 договора на стойност 8.549 млрд. лв. заедно със собственото финансиране на бенефициентите. Безвъзмездната финансова помощ е 7.534 млрд. лв., което е 42.12% от всички евросредства, които България очаква в новия програмен период.
Преди месец вицепремиерът Томислав Дончев призна косвено, че страната ни изостава с усвояването на европарите и че трябва да се предприемат мерки темпът да бъде ускорен, тъй като средствата са изключително важни за българската икономика. Тогава реално изплатените пари бяха малко под 10%.
Най-голямо е изоставането при оперативните програми "Околна среда" и "Наука и образование за интелигентен растеж". Първата програма е с бюджет от 3.462 млрд. лв., но към момента са сключени договори само за 21% от този бюджет, а изплатените средства са под 4%. Тези дни екоминистърът Нено Димов обяви, че заради забавени процедури и липсата на качествени проекти може да загубим 168 млн. лв., и разпореди на подчинените си, отговарящи за програмата, да започнат ограмотителни консултации с потенциалните бенефициенти - общини и институции.
Другата голяма изоставаща програма - "Наука и образование за интелигентен растеж", с бюджет от 1.371 млрд. лв. е договорила едва 24.8% от него, а е разплатила 4.7%. По време на служебното правителство на Огнян Герджиков тогавашният министър на образованието Николай Денков предписа пакет от организационни мерки за преодоляване на проблемите по управлението на програмата, установени в одит на Еврокомисията. Брюксел дори замрази част от плащанията заради нередности, засечени при 8 проекта за 180 млн. лв. От МОН твърдят, че са започнали изпълнението на предписания план, но са против намерението проектите, които се изпълняват по програмата, да се изведат от министерството. Новият екип на МОН подкрепя идеята от министерството да бъде изведено управлението на програмата и тя да бъде дадена на независима агенция. Риск от загуба на около 32 млн. лв. има и при конкурсите за изграждане на научни центрове (за общо 350 млн. лв.), тъй като оценката на 44 от подадените проекта все още не е започнала.
По ОП "Региони в растеж", чийто бюджет е 3 млрд. лв., са договорени 58% от средствата, но реално изплатени до момента са само 6.15% от тях. Голямо е забавянето в изпълнението и на още няколко по-малки програми - "Морско дело и рибарство" с бюджет от 222 млн. лв. и под 3% договорени средства, както и "Добро управление" - с бюджет от 657 млн. лв., но само 3.6% реални плащания до момента.
|
|