:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,424,364
Активни 219
Страници 27,261
За един ден 1,302,066

Само 10% от европарите по сключените договори са изплатени

Най-голямо е изоставането в програмите "Околна среда" и "Наука и образование"
Нено Димов
Усвояването на еврофондовете от новия програмен период продължава да изостава, а по някои програми има риск от загуба на средства. Едва 10.45% от очакваните от ЕС до 2020 г. 17.888 млрд. лв. са реално изплатени по вече сключени договори. Данните са от Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС за България към 10 юли.

По 13-те различни действащи оперативни програми и еврофондове са сключени общо 3 811 договора на стойност 8.549 млрд. лв. заедно със собственото финансиране на бенефициентите. Безвъзмездната финансова помощ е 7.534 млрд. лв., което е 42.12% от всички евросредства, които България очаква в новия програмен период.

Преди месец вицепремиерът Томислав Дончев призна косвено, че страната ни изостава с усвояването на европарите и че трябва да се предприемат мерки темпът да бъде ускорен, тъй като средствата са изключително важни за българската икономика. Тогава реално изплатените пари бяха малко под 10%.

Най-голямо е изоставането при оперативните програми "Околна среда" и "Наука и образование за интелигентен растеж". Първата програма е с бюджет от 3.462 млрд. лв., но към момента са сключени договори само за 21% от този бюджет, а изплатените средства са под 4%. Тези дни екоминистърът Нено Димов обяви, че заради забавени процедури и липсата на качествени проекти може да загубим 168 млн. лв., и разпореди на подчинените си, отговарящи за програмата, да започнат ограмотителни консултации с потенциалните бенефициенти - общини и институции.

Другата голяма изоставаща програма - "Наука и образование за интелигентен растеж", с бюджет от 1.371 млрд. лв. е договорила едва 24.8% от него, а е разплатила 4.7%. По време на служебното правителство на Огнян Герджиков тогавашният министър на образованието Николай Денков предписа пакет от организационни мерки за преодоляване на проблемите по управлението на програмата, установени в одит на Еврокомисията. Брюксел дори замрази част от плащанията заради нередности, засечени при 8 проекта за 180 млн. лв. От МОН твърдят, че са започнали изпълнението на предписания план, но са против намерението проектите, които се изпълняват по програмата, да се изведат от министерството. Новият екип на МОН подкрепя идеята от министерството да бъде изведено управлението на програмата и тя да бъде дадена на независима агенция. Риск от загуба на около 32 млн. лв. има и при конкурсите за изграждане на научни центрове (за общо 350 млн. лв.), тъй като оценката на 44 от подадените проекта все още не е започнала.

По ОП "Региони в растеж", чийто бюджет е 3 млрд. лв., са договорени 58% от средствата, но реално изплатени до момента са само 6.15% от тях. Голямо е забавянето в изпълнението и на още няколко по-малки програми - "Морско дело и рибарство" с бюджет от 222 млн. лв. и под 3% договорени средства, както и "Добро управление" - с бюджет от 657 млн. лв., но само 3.6% реални плащания до момента.





 Томислав Дончев
4
1070
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
10 Юли 2017 23:43
Видимите резултати!
10 Юли 2017 23:45
И колко от тези 10% са по Техническата помощ за всяка от програмите?
11 Юли 2017 11:39
Този министър беше главен секретар при предните управления и заради тази ниска успеваемост уж и го махнаха !
Чакайте народе нещо да се промени ! Ами погледнете съветниците му точно за тези въпроси, вижте от къде са дошлил, проверете какво се знае за тях и ще видите, че подборът е за "разпределение" на парите според нуждите на управляващите.
Аз поне съм лично познат с един от тези съветници и твърдо знам, че неговите умения са как да се усвояват държавни средства без след това да има нищо направено. То и затова колегите не го избраха за ректор при многократните му напъни.
11 Юли 2017 13:25
Божеее, боже, каква простотия царува у нашето Булгаристан Буля Кунева, кога ставаше министър, този на горното фото разправяше, че министърът е политическо лице и не било нужно да разбира от това, което се върши в министерството. И какво стана, назначили за рецензенти на "Проектите за върхови постижения" бакалаври. Разбира се тази простотия не можеше да мине през Европейскатия съюз. Това кандидатите на Борисов винаги осе*ат хубавия пейзаж на Родината пред ЕС-то. Сега пък Борисов сложил за министър на образованието и науката един счетоводител. Утре може и чистачка да сложи, така ще се изпълни крилатия лозунг на Ленин, че "всяка чистачка би трябвало да може да заеме ръководна длъжност."
Хубавото е, че се е установила традиция след всяко падане на министъра на МОН пада и правителството на наш Боко.
А фондът ми дължи 700 лева за рецензии и се услушват.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД