ЕК стартира наказателна процедура срещу Унгария заради спорния закон за работата на действащи в страната, но финансирани от чужбина неправителствени организации (НПО), съобщиха от пресслужбата на институцията. Разпоредбата беше приета на 13 юни и според критиците й е насочена срещу милиардера с унгарски корени Джордж Сорос. Според нея НПО, които годишно получават финансиране от чужбина, надхвърлящо 24 000 евро, трябва да се регистрират и да декларират пред властите средствата, получени от източници зад граница. Освен това са длъжни във всички документи, на сайтовете си, и др. да съобщават, че са "организации, подкрепяни от чужбина". Ако не спазят тези изисквания, НПО-та са заплашени от сурови наказания.
ЕК констатира, че този унгарски закон е в разрез с евроразпоредбите и затова изпрати на правителството на премиера Виктор Орбан писмо, с което му дава един месец, за да внесе промени в закона. Това е първата стъпка при стартирането на наказателна процедура срещу страна членка. Според Брюксел унгарският закон противоречи на основни свободи в ЕС - на свободата за право на сдружаване, за движение на капитали, както и нарушава правото на защита на личния живот и на личните данни. Според ЕК със закона Унгария нарушава договорите на Евросъюза и Хартата за основните права на ЕС.
Освен за закона за НПО Брюксел предприе вчера и втора стъпка от наказателната процедура, която стартира срещу Унгария заради одобрения през април закон за висшето образование. След първото писмо Брюксел ще изпрати т.нар. мотивирано становище в Будапеща и ако няма отговор, то ЕК ще сезира базирания в Люксембург Съд на ЕС. Според ЕК разпоредбата е в разрез със свободата за разкриване на бизнес, с правото на образование и с академичната свобода. Законодателните промени се приемат като заплаха за съществуването на Централноевропейския университет, основан и финансиран от американския милиардер от унгарски произход Джордж Сорос.
ЗАКАНА
ЕК заплаши Полша да я даде на съд заради изсичането на дървета във вековната Беловежка гора, която е част от екомрежата Натура 2000. В края на март м.г. полските власти разрешиха трикратно увеличаване на добива на дървен материал в района на Беловежката гора, както и за добив на дървен материал в зони, в които дотогава сечта беше напълно забранена. Според Варшава изсичането на дърветата е наложително, за да се спре разпространението на опасен вид бръмбар. Срещу изсичането от седмици протестират редица правозащитни организации от цяла Европа.