:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,746,839
Активни 209
Страници 7,293
За един ден 1,302,066

ЕК започва наказателна процедура срещу Унгария заради закон за чуждестранните НПО

Брюксел даде на Будапеща месец, за да промени спорната разпоредба за висшето образование
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Спорният унгарски закон, чиято цел е закриването на финансирания от милиардера Джордж Сорос Централноевропейски университет в Будапеща, изкара хиляди на протест през април. Въпреки масовите протести и предупрежденията на ЕС и международни организации парламентът одобри разпоредбата.
ЕК стартира наказателна процедура срещу Унгария заради спорния закон за работата на действащи в страната, но финансирани от чужбина неправителствени организации (НПО), съобщиха от пресслужбата на институцията. Разпоредбата беше приета на 13 юни и според критиците й е насочена срещу милиардера с унгарски корени Джордж Сорос. Според нея НПО, които годишно получават финансиране от чужбина, надхвърлящо 24 000 евро, трябва да се регистрират и да декларират пред властите средствата, получени от източници зад граница. Освен това са длъжни във всички документи, на сайтовете си, и др. да съобщават, че са "организации, подкрепяни от чужбина". Ако не спазят тези изисквания, НПО-та са заплашени от сурови наказания.

ЕК констатира, че този унгарски закон е в разрез с евроразпоредбите и затова изпрати на правителството на премиера Виктор Орбан писмо, с което му дава един месец, за да внесе промени в закона. Това е първата стъпка при стартирането на наказателна процедура срещу страна членка. Според Брюксел унгарският закон противоречи на основни свободи в ЕС - на свободата за право на сдружаване, за движение на капитали, както и нарушава правото на защита на личния живот и на личните данни. Според ЕК със закона Унгария нарушава договорите на Евросъюза и Хартата за основните права на ЕС.

Освен за закона за НПО Брюксел предприе вчера и втора стъпка от наказателната процедура, която стартира срещу Унгария заради одобрения през април закон за висшето образование. След първото писмо Брюксел ще изпрати т.нар. мотивирано становище в Будапеща и ако няма отговор, то ЕК ще сезира базирания в Люксембург Съд на ЕС. Според ЕК разпоредбата е в разрез със свободата за разкриване на бизнес, с правото на образование и с академичната свобода. Законодателните промени се приемат като заплаха за съществуването на Централноевропейския университет, основан и финансиран от американския милиардер от унгарски произход Джордж Сорос.

ЗАКАНА

ЕК заплаши Полша да я даде на съд заради изсичането на дървета във вековната Беловежка гора, която е част от екомрежата Натура 2000. В края на март м.г. полските власти разрешиха трикратно увеличаване на добива на дървен материал в района на Беловежката гора, както и за добив на дървен материал в зони, в които дотогава сечта беше напълно забранена. Според Варшава изсичането на дърветата е наложително, за да се спре разпространението на опасен вид бръмбар. Срещу изсичането от седмици протестират редица правозащитни организации от цяла Европа.
927
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД