Американският о. з. генерал Джей Гарнър, ръководител на Службата за възстановяване и хуманитарна помощ, пристигна вчера в Багдад, където отсега нататък ще се слуша неговата дума. Той пристигна от Кувейт и бе посрещнат от американски военни. Гарнър веднага се залови за работа. Той посети една електроцентрала, завод за пречистване на вода и болница в иракската столица.
Генералът каза, че приоритет за него е да възстанови възможно най-скоро водоснабдяването и електроснабдяването. Запитан кое е най-голямото предизвикателство, Гарнър отвърна: всичко е предизвикателство.
Вашингтон обяви, че не признава самопровъзгласилия се за "губернатор" на Багдад бивш изгнаник Мохамед Зубейди и смята, че негов заместник не може да представлява Ирак на насрочената за тази седмица извънредна среща на ОПЕК, предаде Ройтерс.
Барбара Бодин, координатор за Централен Ирак в американската гражданска администрация, наблюдаваща възстановяването на страната, заяви, че американците не са одобрявали назначението на Мохамед Зубейди за губернатор на Багдад. Засега не е ясно кой го е упълномощил да играе ролята на ръководител на администрацията на столицата. Самият Зубейди увери, че е бил избран от събрание на видни личности и религиозни водачи от Багдад.
В неделя обявеният за заместник на Зубейди - Джаудат ал Обейди, заяви, че ще ръководи иракската делегация на извънредната среща на страните-износителки на петрол ОПЕК в четвъртък във Виена. По този повод Бодин заяви, че САЩ не могат да попречат на заминаването на Обейди, но изрази съмнение, че ОПЕК ще го приеме като легитимен представител на Ирак.
Завчера Мохамед Зубейди обеща, че в основата на новата конституция на Ирак ще залегне шариатът. На пресконференция в багдадския хотел "Палестина" той обеща, че тези, чиито ръце са изцапани с кръвта на иракския народ, ще бъдат предадени на съда. Зубейди увери, че се подготвят закони и откриване на съдилища, за да може новият живот да се гради върху принципите на законността. По думите на Зубейди вече са създадени 22 комитета, които ще се заемат с решаването на различни административни и стопански проблеми, свързани с живота на иракската столица.
Много правилно решение - иракският народ трябва да вземе нещата в свои ръце и да не позволява на друг дето претендира за освободител да бъде кадровик.
Нали целта беше освобождение от Садамовия режим - оставете хората да се оправят сами.
За първи път чувам чужденец да е законен, а местен да е самозванец...Това сигурно е част от американскат ценностна система, дето възнамеряват да наложат.