:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,413,142
Активни 292
Страници 16,039
За един ден 1,302,066

Италия се готви да пусне в ЕС 200 000 бежанци

Рим ще се позове на директива, приета заради гражданите на бивша Югославия
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Африкански мигранти от бежански център в италианския град Вентимиля очакват да пресекат границата между Италия и Франция.
Италия може да се възползва от текста на приета през 2001 г. заради разпада на бивша Югославия евродиректива, за да даде възможност на близо 200 000 мигранти да напуснат територията й и да отпътуват към други страни - членки на съюза. Това съобщи "Таймс", като се позовава на източници от кабинета и управляващата партия.

Мярката, която се разглежда като възможна само в краен случай, идва на фона на трудностите на властите в Рим, които се опасяват, че страната им вече не може да овладее притока на мигранти от Северна Африка. "Таймс" цитира заместник-министъра на външните работи Марио Джиро, според когото визите за временен престой вече се разглеждат като сериозна възможност от управляващата Демократическа партия. "Обсъдих я миналата седмица с (вътрешния) министър (Марко) Минити, който ми каза, че тя ще се разгледа", обяснява той в интервю за италианската тв SkyTG24.

Сенатор Луиджи Манцони също застава зад идеята. "Даването на възможност на мигрантите да пътуват свободно из Европа след пристигането им в Италия би създало голям проблем на съседите ни в ЕС, но се надявам това да принуди Франция да съдейства за проблема с мигрантската криза", казва сенаторът от Демократическата партия за "Таймс".

Италианският премиер Паоло Джентилони е огорчен, че останалите държави в Европа отказват да приемат своя дял мигранти и затварят пристанищата си за лодки, пристигащи от Либия. Властите в Рим от седмици настояват, че им е нужна спешна солидарност от другите членки на ЕС. Близо 86 000 мигранти са пристигнали в Италия, прекосявайки Средиземно море, през изминалата година.

Междувременно Атина поиска от Брюксел второ спиране на прилагането на строгия граничен контрол според Шенгенските правила, съобщи ИЮ Обзървър. Гръцката полиция е изпратила документ до Европейската комисия, европейската агенция за граничен контрол Frontex и държавите - членки на ЕС, с който иска да замрази с 18 месеца изпълнението на строгите мерки за граничен контрол. Атина обяснява искането със сериозни закъснения при пътуване на летищата в Гърция. Единствената област в страната, където няма да бъдат преустановени новите правила, е в граничната станция Гърция-Турция, уточнява в. "Български новини".

Белгийското правителство обмисля да се оттегли от мисията на ЕС за спасяване на мигранти и пресичане на дейността на трафикантите в Средиземно море месец след като белгийският флот се включи с една фрегата в операцията "София", съобщи New Europe.







ПРАВИЛА

Директива 2001/55 е приета след конфликтите при разпадането на Югославия през 90-те години. Тя дава възможност лица, разселени от конфликти и мигрирали в дадена държава, да получават визи за временен престой, с които да пътуват в Европа. Според документа мярката е част от "споделянето на бремето", след като хиляди жители на Западните Балкани се насочват към конкретни европейски държави.
3
1352
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
18 Юли 2017 00:04
Пускай
18 Юли 2017 00:05
Вир шафен дас!
18 Юли 2017 10:51
Не върви на добре Стара Европа... Не че ние сме по-добре де.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД