:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 352
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Правителството ще бори бюрокрацията с още бюрокрация

Вместо бързо да отменя излишните справки и разрешителни, кабинетът създаде поредна чиновническа структура - регулаторен борд
...
Месец и половина след като обяви тотална война на бюрокрацията, правителството реши, че за да постигне пълна победа, е нужно да създаде още бюрокрация. Новото чудо се нарича регулаторен борд и негов главнокомандващ ще е вицепремиерът Томислав Дончев, стана ясно след вчерашното заседание на правителството. Бордът щял да прави периодични прегледи сектор по сектор за излишните регулаторни режими за бизнеса и за гражданите и щял да дава становища и препоръки кои лицензи, разрешителни, удостоверения и декларации да останат и кои да се премахнат.

Парадоксалното е, че вече съществува държавен апарат, създаден точно да се занимава с голямата тема за паразитните структури, армията чиновници и бюрократичната тежест. Към Министерския съвет има цял Съвет за административна реформа (САР). Регулаторният борд ще бъде придатък към САР. От правителственото съобщение не става ясно защо е необходимо да се създава администрация в администрацията. По-късно вчера от кабинета на вицепремиера Дончев обясниха за в. "Сега", че бордът ще е скромно колективно тяло, в което заседават 5-7 души. То щяло да действа наред с трите работни групи, които и сега функционират в рамките на Съвета за административна реформа.

Вчера правителството реши вицепремиерът Томислав Дончев да оглави не само борда, но и самия Съвет за административна реформа. Шефът на Агенцията за електронно управление Росен Желязков пък става член на САР.

Идеята за борд, който да "пресява" излишната бюрокрация, бе лансирана именно от Томислав Дончев на предишно заседание на кабинета, посветено на необходимостта от спешни мерки срещу административния тормоз над гражданите и фирмите. Тогава вицепремиерът обясни, че трябва да има звено на ниво Министерски съвет, което да дебне всяка промяна в нормативната база и да натиска спирачката, ако се предвижда увеличаване на административното бреме. Дончев дори упрекна колегите си министри, че докато говорят за намаляване на бюрокрацията, сами предлагат нови тежести: "Вие процедирате нови актове, в които предвиждате нови режими и нови изискуеми документи. И това е факт в същия момент, в който ги намаляваме".

Съветът за административна реформа съществува от 2009 г. Доколко ефективно е работил, показва статистиката, представена от самото правителство - в момента има 1422 административни услуги и режими, за които се изисква представянето на 5985 документа. Тази бюрокрация изяжда на българските данъкоплатци по 26 млн. часа годишно.

Управляващите по принцип имат слабост към създаването на бордове. Единственият, който работи успешно у нас, обаче е валутният. Всички други експерименти с такова име не могат да впечатлят с резултати. Малцина например се сещат, че в България има енергиен борд. Очакваният с много надежди фискален борд също е почти незабележим и не оправдава очакванията. Преди месеци се роди и идеята за изборен борд, но залезе още в зародиш.



ЗАСТОЙ

През юни премиерът нареди летните отпуски на министри и чиновници да бъдат отменени, докато не кажат как ще премахнат опашките пред гишетата. "Войната ще е голяма, съпротивата на администрацията е огромна. Или ще работим в полза на гражданите и бизнеса, или ще си ходим", обяви Бойко Борисов. И предупреди: "Който от министрите забележа, че не е прегърнал идеята, си отива".

След първоначалната активност последва затишие. Само след седмица депутати излизат в лятна ваканция, което означава, че нищо няма да се промени до есента. Иначе министрите декларираха, че през септември ще са готови промените, които ще премахнат 12 документа на хартия, а чиновниците ще си обменят онлайн данните от 8 регистъра на различни ведомства, които ще се свържат електронно. Става дума за удостоверения от Търговския регистър, Имотния регистър, БУЛСТАТ, Регистъра на задълженията към митническата администрация, Регистъра на актовете за граждански брак и др. А само за премахването на изискването да се предоставя свидетелство за съдимост е нужна промяна на над 40 закона и повече от 240 наредби

Не е ясно какво се случва с изработването на необходимите наредби на МРРБ и правосъдното министерство, за да има свързаност между Имотния регистър и кадастъра. Нито пък за свързаността на КАТ.

Няма информация и какво се случва с обещаните от отделни министри премахвания на отделни такси и документи. Само министърът на икономиката Емил Караниколов обеща отмяната на 21 такси и намалението на 67. Няма информация и дали са проведени срещи с кметове и областни управители, за да се премахнат незаконно въведените режими и такси.



14
3305
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
26 Юли 2017 20:33
Към това може да се добави:

Правителството ще бори корупцията с повече корупция!
26 Юли 2017 20:33
Към това може да се добави:

Правителството ще бори корупцията с повече корупция!
26 Юли 2017 21:02
Обичайна българщина - когато ти обещаят намаляване на бюрокрацията, очаквай нови бюрократи.
26 Юли 2017 21:10
Ясно… Ясно… — Едрият портиер го изгледа търпеливо. — Има три вида процедури — обикновена, бърза и извънредно спешно. Коя ще предпочетете?
— Извънредно спешната! Въпросът е от изключителна…
— Разбрах. Нататък.
Мъжът хукна. Портиерът викна подире му:
— Къде отивате? Първо на гишето, за формуляр!
Мъжът се нареди на опашката пред гишето: за щастие бяха само трима. Щом дойде неговият ред, рече:
— Трябва да говоря с…
— Не ме интересува, аз продавам формуляри.
— Дайте ми един извънредно спешен.
— На съседното гише.
— Не може ли да го получа от вас?
— А вие не можете ли да прочетете какво пише тук?


Отвори вратата и всички видяха могъщата фигура с четири змиевидни ръце и дълъг хобот, седнала в креслото на нощния министър.
— Ма… Ма… Марсианците!

Ана Ринонаполи
Нощен министър
https://chitanka.info/text/32666-noshten-ministyr
26 Юли 2017 22:43
Чиновниците всяка година ще пребоядисват агитационния ковчег с надпис "Смърт на бюрокрацията". И с това ще свърши цялата борба...
27 Юли 2017 08:46
В повечето общини още на входа ще видите табела КАО - комплексно административно обслужване...но "любезните деловодителки" на са и чули за това...ЕСМИС си смени името на "електронно управление" но батака си е същия.. а приказките че БСуджук, ще въведе ел.управление ги знаеме..
27 Юли 2017 08:51
Опитите за намаляване на бюрокрацията с 10% винаги завършва с категорична победа на бюрокрацията и нейното увеличаване с 10%.
27 Юли 2017 10:32
От правителството, надявам се, си отварят сайта и знаят, че това нещо вече е направено.

"Национален проект за намаляване на административната тежест"

http://abrio.mee.government.bg/

Колко добре е направено, сигурно може да се спори, но се съмнявам, че новите структури ще предложат нещо по-добро.
27 Юли 2017 11:53
Бюрокрацията е държавата.Най-много да направят някои козметични промени като протакат с години и нищо повече!
Съществените промени се наричат революция и са съпроводени задължително със смяна на управляващите!

27 Юли 2017 11:57
а приказките, че БСуджук, ще въведе ел.управление

Ше въведе ел.управление друг път.

Няма ел.управлението да Го избира на следващите избори, я!!!
27 Юли 2017 11:59
но се съмнявам, че новите структури ще предложат нещо по-добро.

Новите структури със старите мурви ...
27 Юли 2017 12:10
Аз пък, тука ще се обявя в подкрепа.

Вместо бързо да отменя излишните справки и разрешителни, кабинетът създаде поредна чиновническа структура - регулаторен борд


Това само журналист може да го напише. Разбира се, бързо не е невъзможно. Макар и в сферата на идеализма. Но кой и как определя кои справки и разрешителни са излишни?

Това трябва да се върши от хора, които да разполагат със информация за тези справки и разрешителни. Защо са въведени, кога са въведени. Да се провери дали причините, поради които са въведени са логични и необходими или условията са се променили и вече няма нужда от тези разрешителни. Евентуално, да се провери дали информацията не може да се доставя автоматично от бази данни и др.под.

Другият подход е да се дефинират формални изисквания за справки и разрешителни и всички, които не отговарят на тези изисквания да се отменят. За това ще трябват по-малко хора, но пак ще трябват, а общият резултат ще е къде, къде по-лош. Покрай сухото, ще изгори и суровото. Лес валят – щепки летят.

Третият подход е да се отменят на случаен принцип 30% от справките и да се отчете задачата за изпълнена. Журналиста, вероятно иска това решение, като най-бързо.
27 Юли 2017 12:53
27 Юли 2017 13:19
Няма ел.управлението да Го избира на следващите избори, я!!!
Армията от нагли и полуграмотни Калинки може само да нараства , за да оформя още по-категорично "народната воля" !!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД