Сър Крейг Рийди е неотстъпчив относно това, че Русия трябва официално да признае вината си за допинга. |
След разследването през ноември 2015 последва още едно, довело до доклада на Ричард Макларън през 2016-а, според който руската държава е спонсорирала и е подпомагала допинг нарушенията. Според него правителството е участвало в прикриването на положителни допинг проби преди олимпийските игри в Лондон`12, на зимната олимпиада в Сочи`14, както и на още няколко големи първенства. Сега от WADA искат руското правителство, чрез министерството на спорта, да "приеме публично резултатите от разследването на Макларън".
Бившият министър на спорта и настоящ вицепремиер на Русия Виталий Мутко публично критикува доклада "Макларън" няколко пъти. През декември 2016-а президентът на Русия Владимир Путин отрече правителството да е помагало на спортистите да взимат забранени вещества. Той отхвърли и обвиненията, че има държавно спонсорирана система за допинг. Все пак Путин призна, че Русия има проблем с допинга.
Във втората част на доклада си проф. Макларън пише, че повече от 1000 руски спортисти в летни и зимни спортове са се възползвали от тази система. Канадският адвокат обяви това за "най-големия допинг скандал в историята".
Тогава зам.-председателят на руската Дума и шеф на парламентарната група на Либерално-демократическата партия Игор Лебедев нарече доклада "още един поток от лъжи, дезинформация, слухове и басни".
WADA иска руската антидопингова агенция (РУСАДА) и руския олимпийски комитет също да признаят написаното от Макларън. Заради доклада Русия бе изхвърлена от световната лека атлетика, като нейни атлети не участваха на олимпийските игри в Рио`16.
Международната федерация по лека атлетика (IAAF) създаде специална работна група, която да работи по връщането на Русия. Шефът й Руне Андерсен обаче обяви, че в Русия "липсва разкаяние след доклада на Макларън" и "това трябва да се поправи".
Освен от IAAF Русия е извадена и от международния параолимпийски комитет, затова нямаше представители на параолимпиадата в Рио`16.
Едно от другите изисквания на WADA е руското правителство да осигури достъп на международните власти до пробите с урина, съхранени в лабораторията в Москва. В момента те са запечатани заради федерално разследване в Русия.
WADA иска още РУСАДА да си избере нов генерален директор чрез "прозрачна и обективна процедура", която да бъде следена от двама международни експерти. През май световната агенция обяви, че руската ще остане без лиценз, но й позволи да прави допинг тестове, макар и под наблюдението на британската (UKAD).
Ако Русия изпълни исканията на WADA, съществува вариант лицензът на РУСАДА да бъде върнат на заседание в Сеул (Кор) на 16 ноември.
Президентът на WADA сър Крейг Рийди обаче обясни, че това ще стане само след публично признание, че докладът на Макларън показва истината.
"Едно от условията да се съгласим е признание от тях, че е имало проблем, както и някаква декларация на разкаяние. Това е условие, искано и от IAAF, и от международния параолимпийски комитет, и от WADA. Руските власти са наясно с това и ги призоваваме да направят нещо по въпроса. Надявам се възможно най-скоро да сложим още една отметка и да можем да продължим напред", каза Рийди.