През 2014 г. Интерпол издирваше Цветан Василев. Днес той търси начин фалитът на КТБ да се разследва извън България. |
Законът позволява на американското правителство да защитава хора по цял свят, станали жертва на репресии и нарушени права заради разкриване на корупция по върховете на държавата. Той беше написан през 2011 г. за Русия, а от м.г. е глобален. Един от адвокатите на Василев - Христо Ботев, потвърди пред "Сега", че е задействана такава процедура.
Адвокатът обясни, че Василев не търси закрила в смисъл на убежище в Америка, а иска да се осигури независимо американско разследване на фалита на КТБ. Обвиняемият настоява да бъде изслушан там - нещо, което българските разследващи не са осигурили, каза още Ботев. Според него българските власти едва ли ще се "трогнат" от процедурата, но пък стратегически тя можело да се окаже ценна с разкритията, които биха могли да бъдат направени. Ботев допълни, че срокът за произнасянето на американската страна по искането по закона "Магнитски" е 120 дни.
Защитникът на Василев потвърди информацията в "Хил", че клиентът му е наел вашингтонска юридическа фирма, която да движи процеса там. Българските адвокати съдействали на американските. Преди Василев да подпише договора с чужденците, вицепрезидентът на фирмата Джоузеф Огъстин го посетил в Сърбия, за да се запознае със случая. Адвокат Ботев не можа да потвърди само хонорара, който според американското издание Василев плаща месечно на вашингтонските защитници - 50 хил. долара.
Преди 20 дни прокуратурата внесе в съда обвинителния акт срещу Василев. От резюмето на обвинението се разбра, че фалитът на банката преди 3 години е изцяло по вина на собственика й Василев с помощта на двама подуправители на БНБ, негови служители и одитори. Всички останали главни действащи лица и бившият шеф на централната банка Иван Искров не носят отговорност. От дългогодишния партньор на Василев и депутат от ДПС Делян Пеевски в обвинителния акт няма и следа. Адвокатите на Василев обаче твърдят, че пари от КТБ са давани на човек с абревиатура Д. П. и Д. П. 1.
ПРОГНОЗА
"Най-страшното е, че ние не просто ще запълним тази дупка със свои пари, а че КТБ продължава да бъде възможна и в момента и най-вероятно подобни ситуации, в които хора, упражняващи икономическо, медийно и политическо влияние, създават такива извънзаконни предприятия, и в момента продължават да се случват. Този модел на корупция по никакъв начин не е спрян и не е отречен от българския политически елит". Това обяви пред bTV бившият правосъден министър Христо Иванов. Според него кредитните досиета в КТБ трябва да имат пълна прозрачност, защото не може да се има доверие нито на БНБ, нито на синдиците, нито на разследващите, че цялата информация ще излезе. "Обвинението се фокусира само върху непосредствените извършители с опит те да останат единствените виновни, като имаме предвид, че главният от тях отсъства от страната. Дълбоко се съмнявам, че правителството има желание да го върне", каза Иванов.