:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,412,240
Активни 291
Страници 15,137
За един ден 1,302,066

Лондон иска временен митнически съюз с ЕС

Брюксел припомни, че първо трябва да се уговорят условията по развода
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Британският министър, отговарящ за Брекзит, Дейвид Дейвис (вляво) и главният преговарящ от страната на ЕС Мишел Барние преговаряха през юли в Брюксел. Следващият кръг от разговори е планиран за последната седмица на този месец.
Великобритания обмисля възможността да поиска временен митнически съюз с ЕС след Брекзит, за да се избегне хаос и да се запази свободното движение на стоки. Тази възможност, определена като "иновативен и неизпробван подход", е описана в представен вчера правителствен документ, цитиран от информационните агенции. Това е първият от поредицата документи, в които Лондон представи визията си за отношенията с ЕС след края на март 2019 г. В него обаче изрично се посочва, че този временен митнически съюз ще бъде "ограничен във времето". Според "Даунинг стрийт" 10 предлаганото решение ще даде сигурност на бизнеса. Много компании се опасяват, че въвеждането на митнически проверки ще създаде сериозни проблеми, закъснения и др.

За преходен период в отношенията между Великобритания и ЕС се обявиха преди дни двама британски министри - на външната търговия Лиъм Фокс, който е изявен евроскептик, и на финансите Филип Хамънд, който е привърженик на идеята за т.нар. "мек Брекзит". Те публикуваха обща статия, за да покажат, че в кабинета има единодушие относно условията за напускане на ЕС.

Бизнесът приветства предложението на правителството, но от Конфедерацията на британската индустрия предупредиха кабинета, че "часовникът тиктака, и това, което е важно, е колкото се може по-бързо да се даде на компаниите увереност да продължат да инвестират".

От ЕК казаха, че внимателно ще разгледат британското предложение. Говорител на институцията определи публикувания документ като положителна стъпка, но припомни, че Брюксел иска първо да изясни условията по Брекзит, преди да преговаря за отношенията след развода между ЕС и Великобритания.

ПОЗИЦИЯ

Министърът, отговарящ за Брекзит, Дейвид Дейвис заяви в интервю за Би Би Си, че сумата, която Лондон ще плати на Брюксел за развода, няма да бъде определена преди октомври. "Ще обсъдим темата много, много внимателно, затова на този етап не можем да бъдем категорични и няма да има точна цифра преди октомври или ноември, или когато сме готови," каза той. Дейвис също така не можа да отговори дали базираният в Люксембург Съд на ЕС ще бъде арбитър по време на временния митнически съюз. Той обаче подчерта, че Лондон ще представи предложенията си за международен арбитраж след Брекзит.
906
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД