:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,424,027
Активни 199
Страници 26,924
За един ден 1,302,066

Жалби в "12 без пет" може окончателно да провалят конкурса за тол системата

Николай Нанков
Броени часове ни делят от развръзката за бъдещия строител на тол системата, стана ясно вчера. Министърът на регионалното развитие Николай Нанков съобщи, че отварянето на офертите на кандидатите е насрочено за 17 часа на 16 август. Но обществената поръчка отново може да катастрофира - ако се появи поредната жалба. "Надяваме се, че ще успеем да отворим офертите", каза уклончиво Нанков, намеквайки, че е възможен и вариант "ново блокиране".

В последните дни управляващите дадоха да се разбере, че смятат да сложат край на протакането и ако отново жалба попречи да бъде излъчен победител в конкурса, процедурата ще бъде прекратена и ще бъде създадено специално държавно предприятие, което да направи системата за таксуване на тежките превозни средства според изминатите километри. Вече втора година обществената поръчка попада в задънена улица, тъй като всеки път преди отварянето на офертите се появяват жалби и се налага да се чака произнасянето на Комисията за защита на конкуренцията и на съда.

Премиерът Борисов и ресорният министър често подчертават, че всеки ден закъснение е равен на загубени 1.5 млн. лева - според разчетите толкова ще са дневните приходи от такси, когато тол системата заработи. Нанков дори се закани, че ще даде на съд за пропуснати ползи фирмите, които с жалбите си са спънали избора на изпълнител.

Междувременно поведението на властимащите предизвика остри критики. Автофирмите обявиха, че не е правено обществено обсъждане за параметрите на тол системата и всичко се решава в пълна непрозрачност. "Има едни предложения на министъра на регионалното развитие като на Женския пазар... Колко процента ще обхваща от пътищата и защо ще са толкова? Колко ще струва самата система? Колко ще струва поддръжката на системата? Колко ще струва издръжката на държавното предприятие? Има куп въпроси, на които министърът би трябвало да отговори", коментира в интервю за Дир.бг Красимир Лалов, зам.-председател на Националното сдружение на българските превозвачи.

"Планът държавна компания да изгражда тол системата не изглежда никак реалистичен, тъй като не е ясно колко специалисти трябва да бъдат наети и кой ще ги управлява. Задачата предполага участието на международни компании със специфичен опит, какъвто нашата държава няма", посочи пред БНР Петър Бакържиев от Института за правни анализи и изследвания. Той обясни, че за тол системата трябва да се осигури и интегрира софтуер, за което пак ще трябва да се обяви обществена поръчка. Ще трябва да се доставят също апаратура, рамки, камери, датчици и други устройства, което пак предполага провеждане на обществени поръчки, които може да бъдат блокирани, обясни Бакърджиев.

916
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД