:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,431,218
Активни 289
Страници 4,350
За един ден 1,302,066

Защо НАСА прати бактерии в стратосферата по време на затъмнението?

Ако оцелеят в стратосферата, бактериите биха оцелели и на Марс
На 21 август, т.е. вчера, Луната застана пред Слънцето и американците видяха Great American Eclipse. Пълното слънчево затъмнение се наблюдаваше от Северна Америка и северната част на Южна Америка. Пътят на лунната сянка премина през северните части на Тихия океан, прекоси Орегон, Айдахо, Монтана, Уайоминг, Небраска, Канзас, Айова, Мисури, Илинойс, Кентъки, Тенеси, Джорджия, Северна Каролина и Южна Каролина, след което продължи през централните части на Атлантическия океан.

Това не е чак толкова интересно. По-интересно е, че по същото време в САЩ бе извършен интересен експеримент - 50 балона бяха пуснати в небето от повече от 20 локации. Не е чак толкова важно, че на балоните имаше камери, които записваха слънчевото затъмнение. По-важно е, че на балоните имаше колби с много резистентна бактерия. Важното е, че НАСА използва затъмнението, за да провери дали бактериите ще оцелеят... на Марс.

Какво ще се случи с бактериите, когато пътуват към Марс? Дали ще оцелеят, дали ще мутират или ще умрат? За да се получат отговори на тези въпроси, учените трябваше да извършат експерименти на Земята, а затъмнението на Слънцето е отлична възможност за това.

Бактериите в горната част на стратосферата на Земята са поставени в условия, идентични до тези на повърхността на Марс. Т.е. и на двете места температурите са около минус 37 градуса, и двете места са изложени на ултравиолетовите лъчи от Слънцето. По време на затъмнение условията още повече приличат на марсианските - температурата пада, а Луната ще поеме част от ултравиолетовите лъчи.

Бактерията, която бе изпратена в стратосферата, е силно устойчива и не е вредна за хората и за околната среда. В деня на затъмнението балоните бяха пускани на всеки 15 минути и летяха около 2 часа, докато се изкачат до стратосферата. След това експлодираха. Всичко това се следеше чрез GPS и се анализираше в НАСА.

За какво, по дяволите, ни е да знаем това? Не, не е, за да заквасваме българско кисело мляко на Червената планета. Ако бъде установено, че бактериите са оцелели при този експеримент, то тогава те ще оцелеят при полет до Марс. А НАСА не иска да изпраща земни бактерии на Марс. Поне така казва.

920
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД