Да се пише по политически въпроси в САЩ вече изглежда все по-сериозен и печеливш бизнес, от който се изкушават да печелят не само вече известните собственици на медии, професионални издатели и журналисти, но и хора от съвсем различни сфери. Според най-мащабното проучване за растящата вселена на политическите информационни средства в Щатите само през 2016 г. са стартирали поне 187 нови сайта за политика или свързани с партии. В него се казва още, че избирането на Доналд Тръмп за президент е отприщило златна ера от агресивно политическо съдържание, което достига до огромен брой хора.
Благодарение на симбиозата между интернет, "Фейсбук" и онлайн рекламата свързаните с партии и политика сайтове и техните страници в социалната мрежа днес печелят повече пари в сравнение с когато и да било. В някои от случаите собствениците на интегрирани мрежи привличат стотици хиляди долари месечно. Но дори и за издателите на по-малки сайтове не е проблем да генерират петцифрени суми.
В проучването на BuzzFeed News са обхванати 667 сайта и 442 свързани с тях страници във "Фейсбук". Изследователите установяват, че стотици от тези сайтове се управляват не само от просветени американски либерали или консерватори, но и от тийнейджъри от Македония, от специалисти по интернет маркетинг и от всякакви други хора, виждащи в това възможности за печалба. Измерванията показват, че консервативна страница във "Фейсбук", ръководена от 20-годишен македонец,
често минава по посещения подобни проекти на американци.
Доказано е също, че след победата на Тръмп най-популярните либерални страници събират повече ангажираност и подкрепа, отколкото консервативните им побратими.
Анализът обръща специално внимание на консервативната страница YesImRight.com, която е собственост на Фреди Ернандес. Неговото име не може да се види вътре и всъщност притежателят й е известен основно с публикации в YouTube на тема автомобили, както и с участието си в други сайтове за коли. Ернандес признава пред BuzzFeed News, че основният му бизнес са именно те. Но след като научил за Occupy Democrats и като видял какъв трафик генерират политическите медии, решил и той да се пробва. Друг човек, който в момента е мениджър на сайтове, разказал, че е влязъл в играта заради убежденията си. Впоследствие обаче видял какви възможности предоставя говоренето за политика, след което основната му движеща сила станала мисълта да се изкарват пари.
Поне петима от проучените
управляват едновременно и лява, и дясна медия.
"Подобни издатели работят от двете страни на пътеката, като така привличат колкото се може повече приходи и се застраховат срещу срив в подкрепата за едната или другата теза", се казва в анализа. Значителен е броят и на хората извън САЩ, които ръководят медии, насочени към политическите събития в страната. Най-известният клъстър от сайтове в подкрепа на Тръмп се намира в Македония. От началото на годината техният брой е достигнал 77, а свързаните с тях страници във "Фейсбук" - до 51. Междувременно мрежата успя да затвори поне 36 от тези страници, след което и самите сайтове спряха работа. Статистиката за "американските медии в Македония" обаче е динамична и в нея постоянно се появяват нови издания, а други изчезват.
Авторите на материали често биват насърчавани с процент от рекламните приходи, които историята им ще донесе. Преди това редакторите обикновено плащат между пет и десет долара за материал. Данните показват, че през 2014 г. човек, публикувал в либералната група Addicting Info group, е спечелил 20 026 долара за месец от публикуването на една статия. Но в момента тенденцията се променя и утвърдените политически проекти вече почти не използват модела за споделени приходи.
BuzzFeed News подчертава, че немалка част от новите медии не носят характеристиките на сайтове за фалшиви новини и
не са с ниско качество
Някои от тях вече се оформят като поле за политически дебати и като среда за партийни идеи. Някои от тях дори попълват отчетите, с които може да се кандидатства за награда "Пулицър". В същото време обаче преобладаващият брой уебагенции все пак се оформят като класически генератори на трафик, в които действителни събития и новини се поднасят с бомбастични и подвеждащи заглавия.
От изследването става ясно, че най-популярните страници във "Фейсбук" са както на традиционни и добре познати медии в Америка (Fox News, Mother Jones), така и на платформи, възникнали през последните години (виж графиките). Най-четеното ляво издание NowThis има над 11 665 000 почитатели, а на отсрещната, дясна страна е Fox News с 15 600 000 последователи. Медиите в Топ 20 на консервативните информационни източници имат повече читатели в сравнение с либералните, но в същото време вторите отчитат повече уникални посещения. Статистиката показва, че 33 от 50-те най-четени статии в мрежите са публикувани в лява медия. Заключението е, че политическите новини в Щатите са в огромен възход на фона на предизвикателствата, пред които са изправени медиите с по-различен фокус и насоченост.
|
|