Доскоро сръбски дипломати и представители на властите в Македония участваха в общи мероприятия в страната. |
Вчера президентът, премиерът, вицепремиерът и външният министър на Сърбия даваха изявления във връзка с кризата. От тях стана ясно, че Сърбия е станала жертва на масирана разузнавателна дейност на чужда страна и че Белград е готов да промени отношението си към Скопие във връзка с Косово. Не бяха дадени подробности какво е свързващото звено между тези две причини за небивалата дипломатическа криза.
Белград получи доказателства за изключително агресивна разузнавателна дейност срещу институциите на Сърбия, обясни решението за изтегляне на персонала на посолството сръбският президент Александър Вучич. Външният министър Ивица Дачич даде сходно изявление пред агенция Танюг, като също изтъкна "агресивни действия срещу Република Сърбия". И двамата заявиха, че са намесени "чужди сили", но не дадоха повече информация. Преди това премиерката Ана Бърнабич обяви, че е решила да изтегли дипломатите след консултации с президента и външния министър и че въпросът е сериозен.
Дачич заяви, че Сърбия ще предприеме действия да защити интересите си в Македония, и добави, че след консултации следващата седмица част от дипломатическия състав ще се върне в Скопие, а посланикът ще се върне по-късно. И Дачич, и Вучич подчертаха, че Сърбия иска да поддържа добри отношения със Скопие, но изтъкнаха, че обстоятелствата са се променили през последните седмици.
Белград прибра дипломатите си на фона на медийни съобщения, че Македония ще предложи Косово да влезе в ЮНЕСКО. Това е сериозен удар срещу Белград, който не признава независимостта на бившата сръбска област.
Скопие обяви вчера, че Македония развива приятелски отношения с всички съседни страни, а по въпроса за Косово ще гласува в съзвучие с позицията на страните от ЕС. Малко след това Ивица Дачич заяви, че Сърбия може да промени отношението си по въпроса за името на Македония. По неговите думи, ако Скопие гласува членството на Косово, знаейки неодобрението на Сърбия, тогава може и Белград да се съобрази с позицията на повечето европейски държави за името на Македония.
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Сръбският вицепремиер Расим Ляич смята, че замразеният конфликт, свързан с Косово, не е в интерес на Сърбия, и предлага като решение "нормализация без признаване", с което въпросът да се реши в три фази, при което Сърбия да иска от ЕС конкретни отстъпки за съгласието си за приемане на Косово в международни организации.