За промяна в начина, по който БНТ формира приходите си, говориха първите трима кандидати за нов генерален директор на БНТ, чието изслушване в Съвета за електронни медии се състоя вчера. За най-сериозни изменения призова спортният журналист Сашо Йовков. Той заяви, че бюджет на телевизията от 65 милиона лева в момента е крайно недостатъчен, след като за правата на олимпиада например трябва да се платят 9 млн. лева. Според Йовков финансирането на БНТ трябва да се доближи максимално до това на обществените медии във Великобритания и Германия, където данъкоплатците плащат такси за издръжката на BBC и ARD. Йовков предвижда създаване на програма БНТ 3, която ще е спортна, и на БНТ 4 - за култура и образование.
Според бившия шеф на БНР Валерий Тодоров, ако се премине към плащане на такси за функционирането на БНТ, е необходим широк дебат за това какво качество на програмите трябва да получават зрителите на телевизията. Тодоров допълни, че въпреки конкуренцията на частните медии обществената телевизия не трябва да тръгва след тях, а да пази собствения си облик. Бившият кореспондент на БНТ в Москва също се обяви за създаването на канал за култура и изкуство. Тодоров предвижда БНТ HD да продължи да се развива като спортна програма и наблегна на необходимостта от създаване на звено "Нови медии", което целенасочено да работи с младежката аудитория. Той планира и по-сериозното използване на Златния фонд на БНТ, както и неговото дигитализиране.
Бившият финансов директор на БНТ Тома Иванов заяви, че една от целите му като шеф ще бъде най-късно година след встъпването му в длъжност 25 на сто от приходите на телевизията да бъдат собствени, за да не се разчита основно на финансиране от държавата. Иванов също заяви, че бюджетът в момента не е достатъчен, но допълни, че той дава на БНТ онази редакционна независимост, която я превръща в алтернатива на търговските телевизии.
|
|