До 2040 г. пенсионната система у нас ще е стабилна, защото ще се увеличават възрастта и стажът за пенсия. След това обаче ще е необходима нова реформа, за да може да се издържи натискът на демографската криза. Това обясни социалният министър Бисер Петков пред Би Ти Ви. Тази реформа е записана още от 2015 г. в сегашното законодателство. Според Кодекса за социално осигуряване до 2037 г. възрастта за пенсиониране на жените ще се изравни с тази на мъжете. Така след 20 г. и двата пола у нас ще излизат в пенсия на 65 г.
Както пише и в КСО, след 2037 г. пенсионната възраст ще се обвърже с продължителността на живота. Въпросът е по какъв механизъм да става това, но сегашното правителство няма намерение в рамките на този мандат да се занимава с този въпрос, нито да променя други параметри от пенсионната система. Това обясниха от социалното министерство пред "Сега". Продължителността на живота в последните години у нас расте и тази тенденция най-вероятно ще се запази. Това означава, че и пенсионната възраст ще се увеличава още, ако се изработи подобен механизъм.
Петков обясни още, че няма вариант след 20 г. да няма пари за пенсии. Близо 50% от парите за пенсии и сега не идват от осигуровките, а от данъците. Актюерският доклад на НОИ, изготвен миналата година, показва, че в следващите години системата се стабилизира заради увеличаването на възрастта и стажа, коментира Петков. Всъщност според доклада системата се стабилизира само в средносрочен план, като през цялото време остава на сериозен дефицит. Населението на страната ще продължи да намалява и да застарява. Ако сега 100 работещи издържат 77 пенсионери, през 2060 г. вече 100 осигурени ще плащат за 85.9 пенсионери.
Бисере, ти си знаеш!
Все изум-руди в Третото Му царство... Ама после няма да има "куферот не беше мой!", ами проверка на тунинга на задната предавка на 3x3 жипката на Неговия безспирен прогрес! (Progress - za onezi v kozarnika)...