Миналата година Стан Вавринка триумфира в Ню Йорк, но сега няма да защитава трофея си заради контузия. |
Така петимата най-добре представили се тенисисти през 2016-а няма да играят в Ню Йорк. Сезонът на Новак Джокович приключи заради контузия в лакътя, която той обяснява с "прекомерна игра". Стан Вавринка (шампионът на US Open 2016) също ще пропусне всички турнири до края на годината заради операция на коляното. Кей Нишикори няма да играе до януари, тъй като има скъсано сухожилие в дясната си китка. Милош Раонич се оттегли от US Open, а плановете му за следващите месеци са доста несигурни, тъй като той премина процедура по премахване на фрагменти от костица, които му причиняваха болка в китката.
АТР следи внимателно контузиите от 2012 г. и според официалната статистика тази година има със 7% по-малко травми в сравнение с миналата. Но спортът се нуждае от най-големите си звезди, а честите контузии и отсъствието на топ играчи доведоха до дискусия какви са причините и дали не трябва да бъдат направени промени в програмата, настилките и екипировката.
"Нашите играчи взимат много превантивни мерки, което увеличава и броя на годините, в които играят. В момента има между 40 и 43 играчи в топ 100, които са на възраст над 30 години", каза Тод Елънбекер, който е бивш физиотерапевт, а в момента е вицепрезидент на АТР по медицинските въпроси.
Според някои проблемът с контузиите на най-добрите е свързан с програмата, тъй като те са задължени да играят на четирите турнира от Големия шлем, 8-те задължителни "Мастърс" турнира, както и на поне още 4 през годината. Това създава проблеми, особено на тенисистите, които обичайно са на полуфинали или финал.
Програмата ли е проблемът?
Миналата година Мъри изигра 87 мача, Нишикори - 79, Джокович - 74. Но това не е довод, тъй като Джон Макенроу има 85 мача през 1984 г., когато постигна най-голям процент победи. Все пак Макенроу бе в ера, в която нямаше чак такива физически изисквания към тенисистите, тъй като стилът на игра бе различен.
"Въпросът не е в броя на мачовете или турнирите, в които някой играе. По-скоро опира до броя на сетовете, времето, което прекарват на корта, и колко често им се налага да играят мачове всеки ден, без почивка и без да имат седмици за възстановяване. Ако някой има чести проблеми с гърба, с бедрото, с рамото, тези хора трябва да вършат невероятно много работа, за да се поддържат между турнирите и да се опазят здрави", добавя Елънбекер.
Но има моменти от сезона, в които такава почивка е невъзможна. Турнирите "Мастърс" в Индиън Уелс и Маями се играят в две поредни седмици през март, тези в Мадрид и Рим през май също, а през август има два поредни в Канада и Синсинати (САЩ).
Ако си тенисист, който е сред най-добрите 8 за годината, сезонът завършва с финалите на АТР в третата седмица на ноември. Новият сезон започва на 1 януари. Това дава само 6 седмици почивка, дори 5 за тенисисти, които имат да играят и на финала за купа "Дейвис". От тях 2 или 3 седмици са за подготовка за новия сезон.
В момента АТР преразглежда календара си, а евентуалните промени ще влязат в сила през 2019 г. Но се очаква да няма големи промени - сезонът да продължава в същия период от време, а големите турнири да запазват мястото си в календара. Комерсиалните фактори влияят много тежко, но освен това се смята, че по този начин календарът помага на тенисистите, които са далеч от дома си, и е направен така, че едно събитие в САЩ да е следвано от друго отново там и да няма голяма пауза между тях.
Има вариант някои турнири да станат по-дълги - по подобие на Индиън Уелс и Маями, които са по 12 дни. Това ще позволи на тенисистите да имат повече дни за почивка между мачовете, но програмата ще остане дълга. Все пак в интерес на тези, които вероятно ще стигнат полуфинал и финал, е да имат повече дни за отдих.
Трябва ли Джокович и Мъри да играят по-малко?
Преди да се оттегли през този сезон, Новак Джокович играеше средно по 82 мача във всяка от последните 10 години. Сърбинът има толкова срещи, колкото и Роджър Федерер, когато швейцарецът бе на същия етап от кариерата си. Съдейки по успехите на Джокович, трудно някой би спорил, че е трябвало да играе по-малко, макар че сега плаща цената за това.
Мъри изигра 70 мача от май до ноември миналата година, но това му донесе титлата на "Уимбълдън", олимпийското злато в Рио, както и това, че стана №1 в света. Две срещи за купа "Дейвис", както и олимпийските игри добавиха повече към програмата му, но извън тях той участва на турнирите, на които е длъжен да играе. И също постигна много успехи.
От януари нататък Мъри ще има пълна свобода как да прави програмата си. Дотогава той ще е изиграл повече от 600 мача, ще завърши 12 сезона в АТР, а освен това вече е на 30. Играчи, покрили тези три критерия, вече може да не изпълняват правилата за участие в АТР. Седмица без турнир ще значи, че той няма да печели точки и може да повлияе на мястото му в ранглистата, но поне той сам ще решава.
Топките и кортовете
Мачовете на твърди кортове костват най-много на тялото, но това остава основната настилка за сезона и е малко вероятно да се промени. Дори напротив - някои промоутъри предпочитат повече твърдите кортове, а от АТР трябва да се борят, за да запазят броя на турнирите на клей.
Топките, които се използват, също оказват влияние, защото някои са по-тежки. На турнирите "Мастърс" на клей се използва един вид, а на "Ролан Гарос" - друг. Същото важи и за турнирите "Мастърс" в Канада и САЩ, където са в употреба едни топки, преди на US Open да се играе с други.
Лидерът в световната ранглиста Рафаел Надал критикува именно употребата на различни топки в турнири, които са близо един до друг: "Много лошо решение е да играем в Торонто и в Синсинати с един вид, а след това да дойдем на US Open и да сме с други. Това е много лошо за китката, за лакътя, за рамото. Лошо е, сериозно. Има договори и го разбирам, но има някои начини да поправим това, нали?"
Шанс за останалите
Правилата едва ли ще се променят, АТР се справя много добре финансово и повечето тенисисти са доволни. В това число е и носителят на 19 титли в Големия шлем Роджър Федерер. Според 36-годишния швейцарец повечето контузии са от възрастта.
"Мисля, че повечето травми са на играчи, които са на 30 или повече. Износването си казва думата. Може би някои вече са играли прекалено много време с контузии и са си казали, че искат да си вземат почивка и да се върнат, когато са 100% готови. Не мисля, че е голям проблем, защото тенисистите имат опции да не играят толкова, колкото се налага или колкото искат. Не мисля, че АТР прави кой знае колко грешни неща", каза Федерер.
С отсъствието на толкова много звезди на US Open се отваря шанс за останалите. Федерер и Надал са в една половина на схемата и могат да се срещнат на полуфинал. В другата част най-високо поставените тенисисти са Александър Зверев и Марин Чилич.