Министерството на икономиката ще национализира едно от ключовите оръжейни дружества - русенския "Дунарит". Това стана ясно от думите на ресорния министър Емил Караниколов вчера. Според него това било опит за спасяване на компанията. Схемата удивително напомня приложената с "Авионамс" - също едно от ключовите за военната промишленост предприятия, което бе придобито от държавата в началото на май тази година. И в двата случая става въпрос за разпределяне на "наследството" от фалиралата КТБ.
Държавата ще изкупи кредитите и задълженията на "Дунарит" и дружеството ще бъде придобито от Държавната консолидационна компания (ДКК). Колко ще струва това, не е ясно. Към момента предприятието има задължения към различни кредитори в размер на около 67 млн. лв. Те ще бъдат погасени от държавата, за да не се стигне до фалит или разпродажба на активите. Парите за това ще дойдат от дивиденти на останалите оръжейни дружества, които са под шапката на ДКК. Това са над 20 дружества, сред които ВМЗ "Сопот", "Кинтекс", "НИТИ", "Авионамс" и др. "Засега не се налага участието на Българската банка за развитие", поясни Караниколов. Това обаче също било вариант.
"Дунарит" е в центъра на битката между бизнес кръговете около банкера Цветан Василев и депутата от ДПС Делян Пеевски. В момента тече съдебен спор за активите му между "Емко", която влезе в дружеството чрез увеличението на капитала му и замени свързаната с Цветан Василев "Кемира", и "Виафолт", свързвана с Делян Пеевски. Претенцията на "Виафолт" към "Дунарит" е, че има особен залог върху предприятието по силата на придобити нейни вземания от КТБ за 22.176 лн. евро, 1.774 млн. щатски долара и 400 хил. лв., чието погасяване е просрочила. В момента върху акциите е наложен запор, съобщи "Медиапул".
Казусът с "Дунарит" се заплете допълнително преди месец, когато се оказа, че прокуратурата е повдигнала обвинение срещу ръководството на завода и предприятието може да се окаже с отнет лиценз. "За съжаление в момента управителите, въпреки че са подали молба за освобождаване, не могат да бъдат отстранени, тъй като има обжалване и новите акционери не могат да влязат", обясни Караниколов. Той не обясни в какво точно са обвинени шефовете на компанията. Отнемането на разрешителното щяло да изправи компанията пред сериозно финансово изпитание и да се отрази на целия военен сектор. "Това е недопустимо и министерството няма да го допусне. Работим за купуване на всички кредити, за да не се стигне до процедура на несъстоятелност или продажба", каза министърът. За да не бъде отнет лицензът на "Дунарит", докато тече процедурата по изкупуването му от държавата, ще трябва да бъде избран прокурист. Това обаче може да направи сегашното ръководство в оставка.
"Не е лошо държавата от време на време да чете Конституцията. Защото ние, в лицето на премиера, на министри и други длъжностни лица непрекъснато говорим за спазване на законите, а ги нарушаваме. В Конституцията е провъзгласена неприкосновеност на частната собственост. Ако иска държавата да одържавява частно предприятие, да го купи, но на реалната му стойност. А не да го купи за 10% от стойността", каза пред в. "Сега" адвокатът на Цветан Василев - Константин Симеонов. Той призова да се направи реална пазарна оценка за "Дунарит" и държавата да се яви на търг. "Иначе започваме да приличаме на България от 1945-46 г., когато са одържавявани фабрики, имоти и т.н.", коментира той.
Тези дни депутатът Делян Пеевски направи опит да се дистанцира от скандалите. "Нямам, никога не съм имал и няма да имам и в бъдеще нищо общо с дружества от военната индустрия. Никога не съм посещавал оръжейни изложения в Индия, Судан, Катар, Дубай или където и да е другаде и не съм предлагал "автомати или снаряди" или каквато и да е друга военна продукция", написа той в "отворено писмо" до медиите.
Дали другото оръжейно дружество с отнет лиценз - "Емко", ще последва съдбата на "Дунарит", все още не е ясно. Отнемането на лиценза на тревненското дружество е "само" за 6 месеца и заводът можело да продължи да произвежда, но не и да продава. Причина за временното отнемане на разрешителното са нарушаване на противопожарната безопасност и неправилно складиране, обясни наскоро Караниколов. "Дадени са предписания на ръководството на "Емко" и се надявам, че то ще ги изпълни съвсем скоро", поясни той. Компанията вероятно ще дължи неустойки на партньорите си, за които произвежда по договори, които на практика няма как да изпълнява в рамките на половин година.
ПЕЧАЛБИ
Нови рекорди по продажби поставят държавните оръжейни фирми към първите три месеца на годината. Приходите от продажби на "Кинтекс" например растат с 272% - реализирани са стоки за 90.3 млн. лв. при 24.2 млн. лв. за същия период на м.г. Наред с приходите расте и печалбата на "Кинтекс", като парите от оперативната дейност на дружеството се увеличават със 143%. Значително са нараснали приходите и на НИТИ "Казанлък". На печалба е и ВМЗ "Сопот", въпреки че тя спада от 38.3 млн. лв. през първите три месеца на м.г. на 33.1 млн. лв. през първото тримесечие на 2017 г.