:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,795
Активни 827
Страници 20,698
За един ден 1,302,066

Шефът на НИМ си поиска средновековна църква

Срещу 40-50 хил. лева светинята от XIII век на село Беренде може "да влезе" в музея
СНИМКА: ОБЩИНА ДРАГОМАН
Църквата, която Божидар Димитров иска в София, а местните хора не дават.
След като две римски гробници, открити на ул. "Позитано", стъпиха на територията на Националния исторически музей, шефът му Божидар Димитров поиска в сбирката и средновековна църква. Старинната светиня със стенописи от XIII век от драгоманското село Беренде може "да влезе" в музея, ако предложението на директора му се приеме. Цялата операция по демонтажа и преместването на църквата по негови изчисления щяла да струва около 40-50 хил. лева.

Вчера шефът на НИМ, за чието място тече конкурс, заяви първо пред БНТ и агенция "Фокус", че това е най-елегантният начин за спасение на обречения на разруха паметник на културата с уникален стенописен ансамбъл от XIII или XIV век. Църквата "Св. Петър и Павел" е малък параклис на 1 км западно от с. Беренде и е пред разпад, години наред иманярите също я разкопават вандалски, повреждат стенописите й. Според Божидар Димитров на стените на уникалния параклис е изписан образът на цар Иван Асен II, което прави светинята още по-значима не само в национален аспект, но и в световен. Въпреки това за възстановяването й никой нищо не прави. Още повече че местността Селище, в която се намира, е на върло място, по думите на Димитров.

Преместването на паметник на културата е честа практика, позволена от закона, подчерта директорът на НИМ. За целта държавата трябва първо да я прехвърли формално на НИМ, след това Националният институт за недвижимо културно наследство трябва да даде благословията си, а Министерството на културата да разреши интервенцията. В световен мащаб така например са сменили местоположението си двата храма Абу Симбел в Египет. През 60-те години на миналия век, покрай строителството на Асуанския язовир, по проект на ЮНЕСКО те са разглобени и са вдигнати на десетки метри височина над първоначалното им място. В Италия пък по тоя начин пък се спасяват замъци и крепости, у нас също имаме опит в тази насока. Така са спасени двете римски гробници, намерени от италиански инвеститор при разкопките на улица "Позитано". За да не загуби ценна площ, той предпочита да плати за преместването им на територията на НИМ.

КОНФЛИКТ

Ако църквата от село Беренде бъде демонтирана, стенописите й ще бъдат напълно запазени, гарантира шефът на НИМ. И за по-голяма убедителност наруга журналист от "Дневник", осмелил се да попита дали това преместване няма да досъсипе стенописите: "Айде, опитвам се, ваш'та мама соросоидска, да ви хвана логиката как ще доведе до унищожение на паметници". Според обясненията му това щяло да стане като в основата на постройката се подбие бетонна плоча, а в демонтажа й се включат железни релси и кран. Този път "нещата няма да попаднат в ръцете на полуграмотни същества" и всичко ще бъде направено по буквата на закона заяви вчера Божидар Димитров пред "Дневник". Според сайта http://svetimesta.com/ средновековната църква е най-голяма забележителност за селото и за околността, а местното население разчита на нея и на културния туризъм, който районът би могъл да развие.



6
2259
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
29 Август 2017 20:02
Божо Вампира рулира...
Жалко че не министър на просветата, заслужаваме точно такъв като него
29 Август 2017 21:47
Не прави чест на редакцията да ни занимава със старческата деменция на един жалък човечец.
29 Август 2017 21:59

С'я... Да се абстрахираме за момент от спецификата на словото божидарово и прогресивната либерално-пресова солидарност.

Според сайта http://svetimesta.com/ средновековната църква е най-голяма забележителност за селото и за околността, а местното население разчита на нея и на културния туризъм, който районът би могъл да развие.

Би могъл, ама досега не е.
Каква е гаранцията, че църквата ще доживее момента, в който районът верно ще си развие културния туризъм, и как разчитането от страна на местното население на тази инак чудесна перспектива е (о)пазило църквата от посегателствата на иманярите и времето до момента?

Не казвам, че подкрепям божовата идея (не съм компетентен), но и автоматичното й отричане - само с оглед произхода й, също не е нещо добро.
30 Август 2017 10:12
Шефът на НИМ СИ поиска средновековна църква?
Та къде смята да СИ я премести после? - в Созопол? В двора на блока СИ в София?... Ама че идиоти!
30 Август 2017 10:21
И аз не разбирам от тази материя, сигурно Димитров е спец, ама като се премести църквата (предполагам в двора на НИМ), няма ли да се променят нещата в ущърб на с. Беренде и на самата църква? Уникалността и се състои именно в това, че е на това място и си стои там в продължение на много години. Освен това, за да се построи църква на това място сигурно е имало "знак свише"; то не може да съградиш храм ей тъй, където ти скимне.
Ако проблемът е в местните иманяри, не може ли МВР да ги опандизи и готово, що трябва да се мести църквата заради тях? "Заради бълхата да си изгорим юргана"?
30 Август 2017 10:28
Сещам се само за един по-голям смехурко от Търчи-лъжи Димитров Нали щеше да преместиш НИМ в ЦУМ, бе смехурко!?! Май само нещо из крачолите си може да мести
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД