:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,055
Активни 445
Страници 620
За един ден 1,302,066

Учителските заплати ще се увеличат с 20-25% и през 2018 г.

ГЕРБ дава заявка за по-високи възнаграждения и в други бюджетни сектори
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Синдикатите дори говорят за национална криза заради липсата на учители в страната.
Догодина учителските заплати ще бъдат увеличени с още средно 20-25%. Това обяви шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова пред БНТ, но не уточни дали това ще се случи от началото на календарната година или от септември. От 1 септември тази година учителите ще получават средно 15% към заплатите си. Минималната учителска заплата се увеличава със 100 лв. на 760 лв. Най-ниското възнаграждение за старши учител се повишава от 668 лв. на 792 лв., а на директор - от 825 лв. на 950 лв.

Според Стоянова ГЕРБ ще успее да изпълни предизборния си ангажимент в следващите три години да удвои заплатите. Не само в образованието ще бъдат дадени повече средства за възнаграждения през 2018 г., увери Стоянова. По думите й "трябва да има поглед на бюджета и към други сфери - НОИ, социалните работници, в културата", където заплатите са много ниски. За сектор "Сигурност", където отново имаше протести за по-високи заплати, също бюджетът ще даде повече средства, но за техника, каза още Стоянова.

По-високото заплащане обаче засега не предотвратява сериозния недостиг на учители. В следващите между 5 и 15 г. се очаква най-голям недостиг на учители в средното образование, като в различните региони дефицитът ще е различен, съобщи просветният министър Красимир Вълчев. По думите на министъра има вече изготвена стратегия, която цели да се справи с този проблем. "Разработва се програма, която ще включва мерки за ангажиране на учителите в ранна пенсионна възраст с позиции към по-ниско натоварване. Друга алтернатива за справяне с липсата на кадри е хора с различно образование да придобият педагогическа квалификация и да се включат в учебния процес", обясни министърът. Според данните от над 89 хил. учители около 39 500 са на възраст между 50 и 65 г., а 1800 са навършили пенсионна възраст.

През тази година най-дефицитни са преподавателите по математика, природни науки, информатика и английски език. Близо 3000 учители се търсят в момента в бюрата по труда в страната, но до началото на учебната година тези места ще бъдат попълнени, каза министърът.

РАДИКАЛНО

Вицепремиерът Валери Симеонов има свое виждане за връщането на децата в училище. Симеонов съвсем сериозно обяви, че държавата ще отнема от родителите им децата, които не ходят на училище, ще ги образова и ще ги отглежда. "Ще върнем децата в училище със силата на законността, на институциите, на държавата. Така ще ги върнем. Ако ли не - те ще бъдат отнети и ще бъдат образовани и отглеждани от държавата", заяви вицепремиерът пред Би Ти Ви. Раздразнен от въпросите за повече конкретика, Симеонов отказа да даде подробности. "Описано е, направено е, измислено е", отсече вицепремиерът. От думите му излезе, че мярката е предвидена в механизъм, с който трябва да се върнат над 21 000 деца в училище.

"Не предвиждаме да отнемаме деца от родителите им. В механизма това не е разписано. Предвижда се на родителите, които не пускат децата си на училище, да им се спират повече социални помощи", коментираха от образователното министерство пред "Сега". Механизмът ще бъде официално представен утре, защото екипите започват работа от 1 септември. Акцията ще продължи до края на октомври. Над 11 100 души ще имат задачата да върнат 21 хил. деца, отпаднали от училище.
15
3268
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
30 Август 2017 21:42
40 000 учители, 20 000 лекари и 6 000 войници недостигат, но всичко е наред по принцип. Явно не ни и трябват. Важното е да има достатъчно мутри.
31 Август 2017 08:38
значи минимална учителска заплата 760лв., а асистенска заплата с докторска дисертация 450 лв. Е па това го няма никъде ни по белия, ни по жълтия, ни по черния свят. Че България е сбъркана страна няма две думи. А наш Боце се хвали къде седне и къде стане, че бил "Доктор на науките". Аз проверих във ВАК, ама той там си е к.н, което значе "кандидат на науките" (сега обикновен доктор), т.е., той се е кандидатирал, ама не продължил. Не изключвам нашите ибрикчии да са му подарили "доктор на науките", както подариха на онзи анголски професор за дисертация без ни една статия с 6 конференции, 2 от които в БАН, другите 2 във Враца и 2 в чужбина (Португлия и Москва доколкото си спомням). Ходил човекът на гъзовей и хоп "доктор на науките". Там рецензентите си плюха на сурата (между тях и академик), ама след това получиха парична награда от фонда. Все пак ако при Боцката има такова нещо е хубаво да покаже на основата на кава продукция е защитил "доктор на науките". По мое време се искаха 50 статии, от които 25 с импакт фактор. Ако не, не е лошо Танев, като негов съветник по науката и образованието, да му обясни каква е разликата между "доктор" и "доктор на науките".
31 Август 2017 09:29
Марксе , не се връзвай на тия лакардии !
Жена ми цял живот е гимназиална учителка,
И все си карат с най-мижавите заплатиЦи.
Какъв е тука номерът ли ?
Много просто, вече подсъдимият Симеон Дянков измисли тарикатския номер "Делегиран бюджет". Демек, това са ви парите за годината, ако искате вдигнете си заплатите , но ще студувате, а командировки "нанай".
А училищните Директори назначават 80 % от даскалите като цирковите артисти, на временни договори, разбирай с минимални заплати.
После всички се правят на изненадани, защо няма мераклии за учители.
Та така !
А твоите ВУЗ-овски преподаватели не ги плачи, с тая годишна заетост от 180 часа /?!/ могат да си позволят да шетат в още два университета, командировки , туй-онуй, сещаш се . }
31 Август 2017 09:32
с тая годишна заетост от 180 часа /?!/
Това къде е?
31 Август 2017 09:37
... в България - 180 часа лекции се приравняват на 360 часа упражнения и др. Останалото е за свободно творчество и докторски дисертации. К,ъв ти е проблемът ?
31 Август 2017 09:48
К,ъв ти е проблемът ?
Аз нямам проблем. Проблем имат нехабилитираните, щото те не четат лекции, а водят само упражнения. Демек - 360 часа. Проблем имат и тези, които приравняват 45 академични минути на 45 астрономически минути.
П.П. Що се отнася до учителските заплати, още преди 10 години, по време на учителската стачка, бях един от много малкото тук, и не само тук, обявил се за рязкото им повишаване.
31 Август 2017 11:42
Ходил човекът на гъзовей и хоп "доктор на науките".


Марксе, ти ако знаеш аз на колко "курс квалификации" съм ходил бидейки...няма значение какъв ?
За една седмица , в някой прекрасен планински хотел, банкет за откриване, банкет за закриване, малко лекции от няколко софийски, или ЕС- тарикати.
Е, те прибират лъвския пай от някой европейски проект, а на нас , за да не надничаме в канчетата на тарикатите, ни връчват едни засукани дипломи и свидетелства, ум да ти зайде !
После гледаш, някоя фуста с много пот в леглото, се доредила до министерсво, а в сайта пише , че е покорила бая науки ... има си надлежните "документи" жената !
31 Август 2017 13:24
пикачу
А твоите ВУЗ-овски преподаватели не ги плачи, с тая годишна заетост от 180 часа /?!/ могат да си позволят да шетат в още два университета, командировки , туй-онуй, сещаш се .
Опааа, пардон, значи. Освен за преподаване от асистентите се изисква научна работа за да растат в науката. А тя заема повечето време. За асистентите не са 180 часа. Само за доценти и професори са 2часаа= 1. Пък и учителите не са толкова натоварени, големи ваканции, половин работен ден, а и си докарват допълнително от частни уроци. И моята жена беше учителка и знам как е. Всичките си дрехи купуваше от частни уроци.
Делегираните бюджети бяха докарани от Вълчев, ама не този а онзи от НДСВ. Най-лошото при тях е, че парите вървят след учениците и студентите. Така, че всиачко минава нагоре. Изпити, които са за 1-ви курс се влачат до 4-ти курс и знаят не знаят ги пускаш.
31 Август 2017 14:14
значи минимална учителска заплата 760 лв., а асистенска заплата с докторска дисертация 450 лв.


В БАН е точно така.
Само за последния месец в един от неголемите институти са напуснали 20 асистенти.
Останали са само доценти и професори - не че тяхната заплата достига МИНИМАЛНАТА учителска. Не я достига.

Възможно е да са кандидатствали за учители; няма лошо за децата, но е зле за науката.

НАРОДЕ????

31 Август 2017 14:17
А, да, и асистенти, и доценти и професори в БАН са на пълен работен ден.
Асистентите са с 35 дни отпуск, доцентите и професорите - с 45.

И не ми се вярва да са по-малко натоварени от учителите в кое и да е училище у нас...
Работят и след работното си време, у дома.
31 Август 2017 14:21
НАТАРР, в американските университети заплатите са много по-високи, но за американския стандарт са обидно ниски.
Ала никой уважаващ себе си професор няма да увисне на едничката си университетска заплата. Основните приходи на преподавателите и на университетите там идват от поръчки на Пентагона, на НАСА , на частни научни фондации. Затова и основният научен продукт в целия свят се създава именно в САЩ, а не в БАН.
31 Август 2017 14:26
Поредната провокация срещу най-онеправданото съсловие в България - учителското.
За едно и също евнтуално увеличение на учителските заплати се съобщава по пет-шест пъти през месец -два. Хората остават с впечатление , че тази държава съществува само за да може българският учител да тъне в охолство и лукс. Всъщност заплатите им са от мизерни по-мизерни на фона на тежестта на труда им.
Позор, позор


П.С. Колегата
Mrx
31 Авг 2017 08:38
е напълно прав за заплатите на асистентите и н.с. Там ситуацията е още по-трагична и още по-обидна за младите учени...

31 Август 2017 14:30
Основните приходи на преподавателите и на университетите там идват от поръчки на Пентагона, на НАСА , на частни научни фондации.

ти кво предлагаш - професорите от ТУ, и ХФ и ФФ да чакат Пентагона.
Ако купим 8 Ф-16, трета употреба, ще повишим средното благосъстояние на американския професор с 1.567 дол./мес.
31 Август 2017 16:59
Затова и основният научен продукт в целия свят се създава именно в САЩ, а не в БАН
През 2000г. бях на една маса с американски професори. Те сеоплакваха, че в САЩ много големи заплати получавали водопроводчиците, по-големи от техните. Когато отидох в САЩ на работа, това се потвърди. Това важи и за елктротехниците. Разбира се зависи в какъв университет е професорът. Това за Пентагонът, за промишлеността са само някои учени. В САЩ има федерални , щатски и др проекти. Така Националният Институт за здравето (NIH) в Бедезда, преди години получавашее 20 милион годишно от федералното правителство. сега не знам колко получава. Тя цялата наука у нас не получава толкова.
Така, че няма какво да сравняваш БАН с науката в САЩ. Разбира се това ще продължи, докатао доларът е резервна валута. И затова САЩ избиват всеки, който дръзне да продава нефт и газ не за долари (справка Садам, Кадафи).
Все пак всяка държава трябва да поддържа добро ниво на наука, за да може да посрещне модернизациите по света. само с четене на книжки и вестници не става. [/quote]
31 Август 2017 17:31
Казах Пентагона и НАСА фигуративно, но поръчителите на научни разработки са стотици, дори хиляди.
Кадърният учен си хваща кадърните студенти още от скамейката и ги включва в научния си колектив. Ако не му достигат мозъци си ги прикътка от Китай, Пакистан, България дори. И няма време да се взира във фиша си за университетската заплата, защото ври и кипи.
Нашите от БАН не са по-прости, излязоха примерно с идеята да се разгражда сероводородът от Черно море и така да се добива евтин Водород и сярна киселина.
И...нищо ! До тук !
На Боко му дай магистрали и тунели, на другите министри акълът стига до туризма и да събират данъци от одрипавелия си народ. А бе !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД