Футболните клубове печелят и харчат все повече пари всяка година, но трансферното лято на 2017 г. определено може да бъде описано с една дума - безумие. Цени от 50-60 млн. евро вече не правят впечатление, като се стига и до доста по-високи суми. През 2017 г. на практика бяха направени двата най-скъпи трансфера в историята. Неймар премина от "Барселона" в "Пари Сен Жермен" за 222 млн. евро, с което стана най-скъпият играч в историята. Испанците използваха част от парите и взеха Усман Дембеле от "Борусия" (Д) са 105 млн. плюс още 45 млн. евро под формата на бонуси. 20-годишният Дембеле се води втори най-скъп футболист в момента, но на практика е трети, тъй като в края на прозореца ПСЖ си уреди и Килиан Мбапе. Заради правилата за финансов феърплей 18-годишният нападател бе взет под наем от "Монако", но другото лято ПСЖ ще плати 180 млн. евро за него. Мбапе имаше само 60 мача и 27 гола в мъжкия футбол преди този трансфер.
През това лято бяха счупени още рекорди. Клубовете от английската Висша лига похарчиха общо 1,55 млрд. евро и подобриха собственото си постижение от 1,38 млрд. през 2016 г. Общо 11 клуба в Англия направиха най-скъпите си трансфери в историята. На второ място по разходи изненадващо е италианската Серия А, където бяха купени играчи за 832,4 млн. евро. Най-вече заради ПСЖ френската Лига 1 излезе на трето място с 673,4 млн. евро.
Макар че направи най-скъпия трансфер в историята, ПСЖ не е клубът, похарчил най-много пари. Французите са на второ място с общи разходи от 238 млн. евро. Лидер по този показател е "Манчестър С" с 244,3 млн. евро. Английският клуб похарчи 137,5 млн. само за трима бекове - Бенжамен Менди (57,5 млн., от "Монако"), Кайл Уокър (51 млн., от "Тотнъм") и Данило (30 млн., от "Реал"). Освен това "Сити" даде 50 млн. евро за халфа Бернардо Силва ("Монако") и 40 млн. евро за вратаря Едерсон ("Бенфика").
На трето място по разходи е "Челси" с 202,9 млн. "Милан" със 194,50 млн. и "Барселона" със 192,5 допълват челната петица. Всеки клуб в топ 10 е дал повече от 100 млн., като само два - "Барса" и "Монако", са на печалба заради големите изходящи трансфери. С най-малка загуба е 8-ият "Ювентус", който даде 149,3 млн., но продаде играчи за 123,9 млн. и е само с 25,3 млн. загуба.
На фона на огромните трансфери на заден план останаха други, които щяха да са немислими преди няколко години. "Манчестър Юн" взе Ромелу Лукаку за 84 млн. от "Евертън", "Челси" даде 62 млн. на "Реал" (Мадрид) за Алваро Мората. Общо за целия трансферен прозорец бяха направени 9 трансфера на стойност над 50 млн., и то без да се брои Мбапе, който е под наем. Десетият най-скъп това лято - Гилфи Сигурдсон, отиде в "Евертън" за 49,4 млн. евро. Още 9 футболисти бяха продадени за 40 или повече млн.
Стигна се и до това клубове да плащат огромни пари за играчи, които не вземат веднага. "Ливърпул" счупи трансферния си рекорд, давайки 48 млн. паунда за Наби Кейта, който обаче ще остане в "РБ Лайпциг" още една година. "Реал" (Мадрид) пък запази 16-годишния Винисиус Жуниор с 40 млн. евро, които ще плати на "Фламенго" през 2018 г.
През лятото пропаднаха и няколко огромни трансфера. Филипе Коутиньо остана в "Ливърпул", въпреки че "Барселона" предложи 150 млн. евро. "Арсенал" отказа 65 млн. евро за Алексис Санчес от "Манчестър С", макар че договорът му изтича догодина и може да го изпусне без пари. "Монако" пък отхвърли 100 млн. евро от "Арсенал" за Тома Льомар.
На фона на всички огромни суми под въпрос е въобще действат ли правилата на УЕФА за финансов феърплей. Президентът на испанската лига Хавиер Тебас поиска европейската централа да разследва ПСЖ и "Манчестър С", които са спонсорирани съответно от Катар и Абу Даби.
"ПСЖ и "Манчестър Сити" получават държавна помощ, което изкривява европейските турнири и създава инфлационна спирала, а това непоправимо вреди на футбола. УЕФА трябва да наложи правилата за финансов феърплей, за да избегне дискриминация между клубовете", се казва в писмото на Тебас.