7 септември - годишнина от рождението на Тодор Живков и покушението срещу Георги Марков (не левскаря, а писателя).
Тодор Живков е един от "отците основатели" на Бойко Борисов - за това е говорено много, между тях има историческо и физическо сходство. А психически, политически и популистически ББ е безспорен продължител на ТЖ.
Бойко Борисов си няма своя Георги Марков (освен левскаря, конституционалист и бойколюб Георги Марков, за когото не говорим), защото сега има гласност и демокрация - всеки може да дудне срещу Властелина, стига да не му разбутва схемите.
Имаше един исторически период, когато обръчът медии около талията на г-н Пеевски воюваше с ББ и го наричаше с нежното име "Боко Тиквата". Но различията между тези мъже бързо се изчистиха и Пеевски не стана Георги Марков, ами стана вълшебно огледалце на ББ.
С пожелание към г-н Борисов да надмине по дълголетие във властта другаря Живков, публикуваме сведения от авторката на първата научна биография на ТЖ - проф. Искра Баева, в интервю за агенция "Фокус".
***
Фокус: Като историк и автор на първата научна биография на Живков - кои са най-спорните моменти в неговия живот?
Искра Баева: О, те са твърде много. Някои вече споменах - такива са много от политическите му решения. Но спорни моменти има винаги, когато в действията на един човек, управлявал много дълго по диктаторски начин, могат да се открият както лоши, така и положителни последици. Тогава се ражда спор кое е повече: вредите или ползите от подобно управление. В управлението на Живков има и едното, и другото. И ми се струва, че няма как да не е така при човек, упражнявал пълната власт в продължение на почти три десетилетия и половина. Такова явление не може да е случайно, защото едва ли един човек може да управлява толкова дълго, без да има политически качества и без да действа така, че да получи подкрепата на немалка част от народа. А както се вижда днес, при Живков тази част от народа не е била малка. Е, вероятно привържениците на Живков не са от интелигенцията (или поне не от охранваната от него интелигенция), но никой народ не е съставен само от интелигенция.
Определено може да се каже, че Живков е щастлив политик, защото успява да преживее всичко - възход, борба за власт, упражняване на властта, сваляне, обругаване, но завършва живота си в душевен комфорт, когато дори и жертвите от "възродителния процес" от Юндола го поканиха като почетен гост на сватба.
Ф: Кои факти за Тодор Живков бяха любопитни за вас в процеса на изготвяне на неговата биография?
ИБ: Както вече казах, животът на Живков е изпълнен със събития. Но при моите занимания с биографии на политически личности, винаги най-интересни са ми били началните години. В какво семейство са се родили, какво детство са имали, как са стигнали до политическото си ангажиране. Живков е характерен пример за предвоенните комунисти - родени на село, включили се от юношеска възраст в движението, борещи се с по-силен противник и готови да жертват живота си в борбата. Но може би най-голяма изненада у мен, когато подготвях биографията му, предизвика фактът, че Живков е учил толкова дълго време - цели 12 години, при това е взел диплома от гимназия, след като е държал пълна матура. Изненадата беше предизвикана от това, че комунистите от неговото поколение обикновено имат няколкокласно образование, а и убеждението на повечето образовани българи от последните години на неговото управление беше, че Живков е прост селянин без образование. Е, оказа се, че това не е съвсем вярно. Както и някои други наши убеждения за социализма, а и за капитализма.
Ф: Какво символизира името на Тодор Живков за българите днес?
ИБ: За различните българи - различни неща. За наследниците на онези, които са били свалени от власт на 9 септември 1944 г. и са били репресирани след това, Живков вероятно олицетворява комунистическата диктатура. За комунистите и немалка част от техните наследници - социалистите, той е един от най-успешните им лидери, макар и не най-прославен, какъвто безспорно е Георги Димитров. За хората, които загубиха от прехода - символ на доброто старо време, когато животът беше по-лесен и сигурен. За част от младежта - реликт от недемократичното ни минало, олицетворение на ограниченията, липсата на свобода, репресиите и преследването на инакомислещите, за друга - справедлив управник, осигурил равенство, макар и на невисоко равнище. Така че - както винаги в историята - за различните хора историческите личности олицетворяват различни неща. А тези оценки обикновено се пречупват през призмата на личната съдба на хората.
(освен левскаря, конституционалист и бойколюб Георги Марков, за когото не говорим)
Много ми е болно, че този се пише левскар! Тоя мръсен червяк, тоя низък роб,
...........
Тоз човек безстиден със ниско чело,
пратен на земята не се знай защо,
...........
Тоз човек безстиден със ниско чело,
пратен на земята не се знай защо,