:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,615
Активни 470
Страници 7,518
За един ден 1,302,066

Всички скочиха срещу промените в болничния

Синдикатите са против орязването на обезщетението, работодателите пък искат да го плащат само 1 ден
СНИМКА: БГНЕС
Пламен Димитров
Макар и с различни съображения, синдикатите и бизнесът не одобряват предложението на НОИ за орязване на първите три дни от болничния. Осигурителният институт предлага първите три дни да продължат да се плащат от работодателя, но само на 50% от осигурителния доход, а не на 70 на сто, както е сега. НОИ ще продължи да плаща от четвъртия ден нататък в размер на 80%. Мотивът на НОИ е "облекчаване на бизнеса и превенция на злоупотреби". Срещу намалението на обезщетението няма намаление на осигуровката за общо заболяване и майчинство, няма и оценка какъв ще бъде ефектът от тази промяна.

Идеята не се харесва от социалните партньори. От КНСБ смятат, че така няма да се реши проблемът с фалшивите болнични, но пък ще се намалят правата на хората. "По този начин се взема от джоба на болния и страдат осигурените лица", коментира президентът на синдиката Пламен Димитров. По думите на колежката му Ася Гонева промяната е реверанс към бизнеса, след като социалният министър Бисер Петков обяви, че ще увеличи административно минималните осигурителни прагове. В замяна НОИ предлага бизнесът да плаща по-малко, но това се представяло като превенция срещу злоупотребите.

Въпреки че намалява тежестта за работодателите, те също не одобряват промяната. Те настояват да се върне положението отпреди 2009 г., когато те плащаха само първия ден, а след това болничният се плащаше от НОИ. Мярката с трите дни за сметка на бизнеса бе въведена като временна и антикризисна, за да облекчи НОИ, като се смяташе, че работодателите ще контролират по-добре служителите си. Това даде ефект в началото, но след това разходите за болнични започнаха да растат значително - и за осигурителния институт, и за работодателите.

"Ние се съгласихме в кризата на тази мярка, защото наистина имаше работодатели, които предпочитаха да пускат служителите си в болничен, за да не плащат заплати, защото тогава нямаше работа. Но вече има работа, а няма хора. Заради това ние настояваме да се върне старото положение отпреди 2009 г.", коментира пред "Сега" шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. По думите му това, което се предлага за догодина, е по-добро от положението в момента, но може да е още по-добро. Велев смята, че орязването на болничните ще има някакъв ефект, но той няма да е значим, а "джипитата ще продължат да издават фалшиви болнични на килограм".

КНСБ категорично не подкрепя и въвеждането на по-дълъг стаж, за да може човек да получава обезщетение за безработица. Предложението е от 2018 г. човек да трябва да се осигурявал поне 12 месеца през последната година и половина, а не както е в момента - 9 месеца.Синдикатите искат и по-значимо увеличение на минималното дневно обезщетение за безработица. Според КНСБ увеличаването от 7.20 лв. на 9 лв. не е достатъчно. КНСБ искат минималната сума на ден да стане 14.50 лв., тоест около 300 лв. месечно, или 60% от минималната заплата за предходната година. Изчислили са, че това ще струва допълнителни 56 млн. лв. на държавното обществено осигуряване.

КНСБ искат още таванът на пенсиите да се увеличи на 1000 лв., а максималният осигурителен доход - на 3000 лв. Проектът на бюджета на ДОО предвижда и двете суми да останат, както е сега - 910 лв. пенсия и 2600 лв. максимален осигурителен доход. Работодателите, естествено, са на другия полюс - те от два дни искат оставката на социалния министър Бисер Петков заради намерението административно да увеличи минималните осигурителни прагове с 3.9%.



АЛТЕРНАТИВА

Васил Велев допуска и други варианти за реда, по който се плащат болничните, за да има реално намаление на злоупотребите. Един от тях е например първият ден от болничния да не се плаща изобщо, вторият да е за сметка на работодателя, а НОИ да започне да плаща от третия ден нататък.



ПРОТЕСТ

На фона на валящите от кабинета обещания за увеличение на заплати КНСБ организира национален протест в София на 27 октомври. Протестът ще е срещу работодателите и искането им да отпадне добавката за стаж към заплатата. Синдикалистите ще протестират пред Министерския съвет, но и пред сградата на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Нейният шеф Васил Велев внесе официално за разглеждане въпроса в тристранния съвет. Вчера синдикатът на Пламен Димитров се срещна и с ГЕРБ. "Засега чуваме обещания, но още гаранции за това, че ще има изпълнение на тези очаквания, няма. Утре (днес - б.р.) имаме среща с реалния бизнес да си говорим какво го стяга чепика българския бизнес и дали е минималната заплата или са кадрите, квалификацията и това, че няма хора", каза Пламен Димитров, цитиран от БГНЕС.
7
3114
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Октомври 2017 04:24
Васил Велев допуска и други варианти за реда, по който се плащат болничните, за да има реално намаление на злоупотребите. Един от тях е например първият ден от болничния да не се плаща изобщо

Пич, не си наред. Подозрението не е предпоставка за състав на престъпление.
Т.е. това, че някой подозира че о.п.л. издават фалшиви болнични не означава, че хората не могат да се ползват в пълна степен от достигнатите социални преимущества. Трябва да си търсите друг механизъм, а не ощетяване на правата на мнозинството хора за сметка само на тези, работещи в едва кретащите ви и фалиращи предприятия.
В подобни моменти се сещам за д-р Гийотен и последващото.
20 Октомври 2017 07:48
слушах ги тия некомпутентни хорица които дори не можаха да прикрият безхаберието си и се чудя как такива са стигнали до това положение
политиците са ясни
журналисгите и клакуорите къщо,но тузи хора са дори по-зле
20 Октомври 2017 08:56
наистина имаше работодатели, които предпочитаха да пускат служителите си в болничен, за да не плащат заплати,

Те от там ли знаят, че се издават "фалшиви"* болнични? Значи, когато "работодателите" са решили да набутват НОИ, всичко е било наред, а когато работниците им са се научили да взимат пари без да работят вече нещо не е наред?
--------
* болничните не са фалшиви, съвсем редовни са си, а ако някой е тръгнал да доказва, че работникът е бил здрав, когато са му дали извинителна бележка, си е негова работа. Стената е непробиваема.
Един от тях е например първият ден от болничния да не се плаща изобщо, вторият да е за сметка на работодателя, а НОИ да започне да плаща от третия ден нататък.

Само ще накарат хората да взимат не три дни, а пет, или десет, за да се минимизират щетите.
20 Октомври 2017 09:56
Болничен има право да издава всеки един лекар, какво тук се споменават общопрактикуващите само...
20 Октомври 2017 11:34
Издръжката на живота в България поскъпва,
а бедността за мнозинството от хората се задълбочава,
отчита КНСБ за юни 2017 г.

На четиричленно домакинство (2-ма родители с 2 деца)
трябват 2 287 лв.
за да покрие разходите си за храна, училище,
здравеопазване, жилище и за почивка.

Средно на едно лице от домакинството
издръжката на живота достига 571,67 лв.

За да се осигури тази издръжка на живота,
ср. работна заплата на ВСЕКИ от двамата родители
не трябва да пада под 1 143 лв.!!!
..............

За каква синдикална защита говорим, като
близо 80% от работещите родители
докарват за домакинството си към 1200 лв.
Общо!
Има ли агресия сред децата при такъв недоимък?
Има.
Има ли престъпност сред малолетните?
Има.
И още много други негативи.
................................

П.с. Никакви болнични. Никакви пенсии. Никакви заплати.
Ето само тогава българските работодатели ще са щастливи.

Работната ръка вероятно ще си доставят от ... извънземното
пространство.

20 Октомври 2017 13:32
Най-много болнични, според статистиката, вземат служителите и работещите на бюджетна издръжка. А после в края на годината от икономиите от фонд работна заплата си раздават премии. В частния сектор тези номера не вървят много и често "боледуващите" или спират да боледуват или учтиво биват помолвани да напуснат работа, защото пречат на производствения цикъл.
20 Октомври 2017 17:08
Всички скочиха


СЕГА, към наетите да пишат статиите няма смисъл да се обръщам, обръщам се към редакцията, колчем някой се сети за какво оде реч. Статии със заглавия "всички скочиха" (освен ако не е от петия на Кремъл) и подобни не отварям. Тази - по-изключение, само за да ви уведомя. Надявам се, сред тук четящите, има немалко като мен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД