България подкрепя САЩ и Великобритания в усилията им да си осигурят контрола над иракския петрол и да настанят марионетно правителство в страната, съобщи в. "Вашингтон пост". Проекторезолюция, даваща статут на САЩ и Великобритания като окупационни сили в Ирак за поне година остави в противниковия лагер Русия и Франция.
Новото в сравнение с битките в ООН преди началото на войната в Ирак е, че групата на "колебаещите се" в Съвета за сигурност Ангола, Камерун, Чили, Гвинея, Мексико и Пакистан дадоха да се разбере, че в различна степен са настроени положително спрямо проекта на Вашингтон и Лондон. Посланикът на Германия Гюнтер Плойгер, която преди беше в лагера на Франция и Русия каза, че неговата страна не иска да води "битките от миналото".
Франция и Русия са изразили резерви във връзка с проекторезолюцията, но по всичко личи, че този път те няма да съберат необходимата подкрепа, за да спрат резолюцията без да прибягват до вето.
Според дипломати Франция повторила известната си позиция, че санкциите трябва да бъдат отменени временно, а не завинаги. Руският посланик Сергей Лавров настоял, че инспекторите на ООН трябва да обявят, че в Ирак няма оръжия за масово унищожаване, преди санкциите да бъдат вдигнати. В проекторезолюцията не се споменава нищо за инспекторите на ООН по оръжията за масово поразяване.
Очаква се Съветът за сигурност да гласува резолюцията преди 3 юни, когато изтича сегашната програма на ООН "петрол срещу храни".
Rusia i Franzia ste sabotirat vxstanoviavaneto na Irak do dupka!
Sour loosers!Franzia dogonva Rusia po divotia i zlostnost!