:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,980,734
Активни 190
Страници 16,891
За един ден 1,302,066

Западни фирми експлоатират работници в Източна Европа

Редица текстилни гиганти произвеждат стоките си във фабрики, където заплащането и условията на труд са нечовешки
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Текстилни гиганти произвеждат стоките си във фабрики в Източна Европа, където заплащането е изключително ниско, а условията на труд робски, според доклад на неправителствената организация "Кампанията за чисто облекло".
Глобалните играчи на пазара на модата използват Източна и Югоизточна Европа, които са истински рай на ниските заплати, сочи доклад на неправителствената организация "Кампанията за чисто облекло" (CCC), цитиран от "Дойче веле". Експертите от ССС споменават известни западни фирми като Benetton, Esprit, GEOX, Armani, Calzedonia, Dolce & Gabbana и H&M. Дори луксозни марки като Louis Vuitton, Prada и Versace произвеждат стоките си във фабрики с ниско заплащане. Много от споменатите фирми използват етикета Made in Europe или Made in EU, с което внушават на потребителите, че им предлагат стоки, произведени при съвсем нормални условия на труд. Реалността обаче е съвсем различна. "Много от 1.7 милиона работници в региона, които произвеждат облекла, живеят в мизерия", се казва в доклада на CCC.

"Казах на началничката, че не мога да дишам край тази машина. Температурите във фабриката и без друго са около 30 градуса, а когато работим с тази машина, става още по-горещо", разказва жена, която изкарва прехраната си в текстилна фабрика в Сърбия. Началничката изслушала оплакването й, след което насочила вентилационната тръба на машината право в лицето й и казала: "Това си е ваш проблем. На който не му изнася - да си тръгва. Навън има достатъчно хора, които чакат да заемат вашите места. Вратата е ей там". И още един потресаващ разказ: работничка описва как ръководството на фирмата ги накарало да съберат пари за апарат за мерене на кръвното налягане, за да могат сами да си помагат, когато някоя от жените изпадне в безсъзнание. И двете работнички искат да останат анонимни, отбелязва "Дойче веле".

Същото важи и за всички останали жени, имали смелостта да споделят мъката си пред експертите от "Кампанията за чисто облекло". Нищо чудно, че не желаят имената им да бъдат споменавани - всички те се опасяват да не загубят работното си място. Защото си е истински късмет да имаш работа в страна като Сърбия, където безработицата достига 16%, а сред младите хора - дори 30 на сто. Работничките в текстилната промишленост, която е предимно в ръцете на чуждестранни инвеститори, са изложени на нечовешки условия на труд и всевъзможен произвол - постоянно ги заплашват с уволнение, не им отпускат целия годишен отпуск, а понякога дори им забраняват да ходят до тоалетна. "Работничките разказват, че ги третират като роботи, като роби, но не и като хора. Крещят им, унижават ги и ги подлагат на сексуален тормоз", свидетелства Бетина Музиолек, координаторка на CCC за Източна и Югоизточна Европа. "Понякога дори нямаме с какво да се храним", признава една работничка от Украйна, а неин колега от Унгария казва: "Заплатите ни стигат само колкото да си платим тока, водата и парното".

ЗАПЛАЩАНЕ

Официалният екзистенц-минимум в Сърбия е 278 евро месечно, а едно четиричленно семейство се нуждае за оцеляването си от най-малко 652 евро. Работничките в текстилната промишленост получават средно по 202 евро на месец, а трудещите се в кожената и в обувната промишленост - по 227 евро. Този отрасъл дава хляб на близо 100 000 души в Сърбия, което представлява около 8% от всички трудещи се в страната. Въпреки това "Кампанията за чисто облекло" не призовава към бойкот на въпросните фирми. "Всички работнички, с които разговаряме, ни казват, че имат нужда от тези доходи. Но е пределно ясно, че нещо трябва да се промени, защото тези хора трябва да получават прилични заплати, а условията на труд трябва да бъдат пригодени към европейските стандарти", казва Бетина Музиолек, но добавя, че пътят дотам е дълъг и труден: "На първо място трябва да бъдат подсилени позициите на синдикатите. Тези раннокапиталистически условия са направо потресаващи", допълва тя.
20
3886
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
14 Ноември 2017 20:06
Поредната хибридна пропаганда срещу красивия евроатлантически бизнесмен с високо чувство за социална отговорност
14 Ноември 2017 21:22
Събуждане.
14 Ноември 2017 22:38



Сърбия , Сърбия , Сърбия ....щото в България е по различно , в гръцките и турските шивашки и други фабрики е същинаки рай осъществен от съответните "инвеститори" . Що ли се затъшкахме за Сърбия ???
14 Ноември 2017 22:47
Редица текстилни гиганти произвеждат стоките си във фабрики, където заплащането и условията на труд са нечовешки

Кирчо Домусчиев завижда на текстилните гиганти и иска като тях. Да помогнем на Кирчо! Да намалим минималната работна заплата на 190 евро! Даже лева, ако може!
14 Ноември 2017 23:16

Казуса14 Ноември 2017 22:47

Кирчо Домусчиев завижда


Не само той, изказванията на разните даневци, доневци и други „работодателски лидери” да не би да са по-различни? А пък това за засилване на профсъюзите направо ще им предизвика киселини!
15 Ноември 2017 00:42
Това да не са същите работодатели-инвеститори-производители, които пищят, че им ограбват интелектуалната собственност и заставят държавните органи да им пазят частните интереси?
15 Ноември 2017 08:28
Нормални капиталисти, като стъпят на наша територия стават най-отявлени азиатски БАШИБОЗУЦИ !
15 Ноември 2017 09:21
Като са го докарали източни и югоизточни европейски държави до тоя хал- ще ги експлоатират. Ноо ясно.
15 Ноември 2017 09:25
Имаме участник открил за поредн път топлата вода....иб@х ва....
15 Ноември 2017 09:30
Обикновен капитализъм в новите колонии.
15 Ноември 2017 10:42
Отдаван беше казано ИЕ е колониална притурка на ЕС и САЩ...
15 Ноември 2017 10:57
Хванали са се за Сърбия, щото не е член на ЕС. В България, която е, всичко цъфти и аха- аха да върже. А пък една профсъюзна деятелка днес каза, че в текстилна и шивашка индустрия в Сърбия и Македония заплатите били по- високи от тези в България.
15 Ноември 2017 12:03
Работниците от Източна Европа, съвременните роби на Запада.
15 Ноември 2017 12:05
Що ли се затъшкахме за Сърбия ???

Да се пише за България по тази тема е политически некоректно.

Сleаn Clothes Campaign пише доклади всяка година. Ето един от 2014г в който се говори и за България:

http://bnr.bg/euranetplus/post/100427592
15 Ноември 2017 12:41
Добро утро, тези са открили топлата вода.

Този проблем е описан още преди повече от 10 години:

http://www.naomiklein.org/no-logo

Който иска — да чете. Който иска — да разбира. В книгата е описано всичко.
15 Ноември 2017 15:34
Всичко е в нашите ръце и въжето и сапуна. Сами сме си виновни. Както се казва кучето скача според тоягата като обесят за червата няколко меринджейни ще им светне.
15 Ноември 2017 16:36
Не знам колко екплоатират, но всеки натам(към чуждите работодатели) бяга.
За протокола: в последно време има и БГ фирми, предлагащи добри условия. Стават все повече.
15 Ноември 2017 18:36
Кво пак бе?!
НАЛИ ИМА БАНАНИ?????
15 Ноември 2017 18:42
Стават все повече.

И аз мога да кажа каквото си искам.
Наблюденията ми са, обаче, други.
А и преди няколко дни имаше информация, че 1/3 от предложенията за работа у нас са на минимална заплата.
Така че, дайте моля, имената на поне три такива фирми, от тия, които стават "все повече"...
15 Ноември 2017 19:04
Болно ми е да пиша по темата. Но - все пак, две неща. Едното - много ни излъгаха със прехода, но и масата от хората ( и аз в това число) искахме да бъдем излъгани. Второ - ако детето не заплаче, не го вземат на ръце.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД