Министър Петкова участва в срещата на петролната асоциация и използва случая, за да изрази задоволството си от работата с "Тотал", ОМВ и "Шел", които правят проучвания за нефт и газ в Черно море. |
Проектът предвижда да се въведе регистрационен режим на фирмите в бранша. Документът е съгласуван с енергийното министерство. Ресорният министър Теменужка Петкова заяви, че междувременно се правят постоянни проверки, насочени към сивия сектор. "Борбата не е лесна, това са тежки битки, но се надявам да ги спечелим. С новия закон ще бъдат решени голяма част от проблемите", прогнозира тя.
"Би трябвало да има такъв закон както навсякъде в Европа", каза шефът на Българската петролна и газова асоциация и директор на "ЛУКойл България" Валентин Златев. Вчера той заедно с енергийния министър участва в заседание на Европейската петролна асоциация. Пазарът на сиви горива е голям, изтъкна Златев. Според Министерството на финансите става дума за около 30%, но според него процентът е друг. "Аз мисля, че е по-висок - до 40%", коментира той. В момента пазарът на горива се регулира от 14 закона, а само за последните пет години Законът за акцизите в частта си за горивата е променян 17 пъти. "Този пълен хаос в законодателството създава вратички, през които може да се заобикалят правилата", коментира бизнесменът.
Темата за нов закон се коментира периодично, а идеята е с него да се постигне по-добър контрол. Според депутата от ГЕРБ Валентин Николов повечето нарушения на пазара на горива у нас се извършвали от фиктивни фирми. Тези компании се създават от организирани престъпни групи именно с цел да бъдат източвани акциз и ДДС, заяви той неотдавна при едно от предишните обсъждания на бъдещия норматив. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) предложи държавата да направи данъчни складове и така да бъде регулиран пазарът и да намали цените, припомни Николов.
Само преди три години обаче се оказа, че има пробив в компютърната система на агенцията по метрология и технически надзор. Това оставило извън контрол почти 550 бензиностанции, които не са били проверявани поне в последните 10 години. Около 60% от тях са ведомствени - на стари предприятия, ТКЗС-та и др. Подозренията бяха, че техните данни са изтрити с помощта на вътрешен човек. Има бензиностанции, които са проверявани по три пъти годишно, а други - никога, признаха от агенцията.
НАМЕЦИ
"ЛУКойл" работи законно и това е най-проверяваната фирма в България, стана ясно от думите на Златев. "Това не важи за някои хора, които вече са политици, те нямат нито една проверка - нито финансова, нито митническа", каза още той. Златев за пореден път прави намеци, най-вероятно свързани с бизнесмена политик Веселин Марешки, макар че и вчера не конкретизира за кого говори. Неотдавна той задочно обвини конкуренцията, че продава с разлика от 30-40 ст. на литър.
МОРАТОРИУМ
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова предупреди, че идеята за въвеждане на "вечен" мораториум за добив на нефт и газ в земеделски земи може да ощети и българските граждани, и бизнеса, предаде Би Ти Ви. Във вторник пред протестиращи от Генерал Тошево омбудсманът Мая Манолова обяви, че ще внесе в парламента предложение за постоянен мораториум за добив на газ в зони, в които има ниви. "Подобно решение трябва да бъде плод на много сериозен анализ. Това означава по никакъв начин, ако България има определени запаси от природен газ, те да не бъдат използвани в интерес на българския бизнес и българските граждани", каза вчера министърът.