Министърът на отбраната Красимир Каракачанов смята, че всеки, който види бежанец да прескача оградата по българо-турската граница, трябва да го върне обратно. "Аз, ако бях там, този щях да го върна обратно с два шамара", така коментира той пред Би Ти Ви вчера кадри от документалния филм на депутата от БСП Елена Йончева за оградата по границата. Повод за гнева му бе показаното незаконно, но бързо и лесно преминаване на съоръжението със стълба.
Каракачанов се възмути, че трима души - Йончева, шофьорът й и операторът, са наблюдавали нелегалното преминаване и не са направили нищо, за да го спрат. "Добре, не може ли да вземе една пръчка и да го върне обратно?", попита министърът. "Те обаче го снимат и после идват и казват: "Ми, тя оградата не функционира. Ми, добър ден! Само не виждам таблата с кафето и с локума", разпали се министърът. Забележката на водещия, че Йончева не е Динко от Ямбол, прочул се с прогонването на мигрантите по границата, министърът парира с думите: "Като не е Динко, е нормален гражданин".
Самата Йончева твърди, че се е обадила на Гранична полиция, но е чакала над 20 минути, преди някой да пристигне и да арестува нелегално преминалите границата.
Каракачанов призна, че нелегални преминавания има, но според него това е нормално, защото няма стена в света, която да не може да се прескочи със стълба. Съоръжението все пак изпълнявало задачите си, защото забавяло преминаването. Военният министър призна, че част от видеонаблюдението в района на оградата не действа, тъй като не се поддържа. Именно неработещите камери са сред най-сериозните проблеми, защото граничните полицаи няма как да видят кой и кога се приближава, освен ако не са на място. Незаконни преминавания в участъците, в които има войска, не се регистрират, обясни министърът.
Заканата на военния министър за раздаване на шамари бе разкритикувано от правозащитници, с които "Сега" се свърза. "Подобен вид неща аз смятам, че са отвъд словото. Някои неща приличат на слово, но не са", заяви адвокат Александър Кашъмов от програма "Достъп до информация".
"Аз не мога да направя сериозен коментар, защото ще стане трагично", каза адвокат Михаил Екимджиев. Според него управляващите са си разпределили ролите - ГЕРБ разиграват театър за наивници с предлаганото отпадане на давността за приватизационните сделки, а патриотите - театър на абсурда. "Очевидно примерът, който се дава от вицепремиера, е, че в България всички правни и икономически проблеми трябва да се решават с шамаросване. Това показва какво е отношението им към правото, към върховенството на закона. Но, от друга страна, има принцип, че когато един човек може да работи само с чук и пирон, той вижда във всеки проблем само пирона. Така че, когато човек може да работи само с шамари, а не с главата си, очевидно това са достъпни за него средства", заяви той.
Филмът на Йончева ядоса и другия заместник на Бойко Борисов - Валери Симеонов. Според него, дори подкопана от дъждовете, оградата е доказала здравината си. "За мен доста комичен беше кадърът, заснет недалеч от Малко Търново, с огромната яма под висящия във въздуха участък на оградата и Вие, в дъното на дупката, щастливо размахваща ръце към оператора. Не мога да си обясня Вашата радост и възторг, когато, напук на Вашите твърдения, оградата висеше във въздуха непокътната, запазила своята механична цялост и показваща своята здравина и устойчивост", написа той във "Фейсбук". И предположи, че уволнен служител е подал информацията на Йончева.
"Сред шофьорите и гражданите, които са ми помагали в това разследване, няма уволнен служител от Гранична полиция. Относно свидетеля, който се съгласи да даде информация във филма: той е настоящ служител в Гранична полиция, човек с много опит", отговори няколко часа по-късно Йончева.
Затягане
Глоба от 500 до 1000 лв. ще грози нарушителите на правилата за достъп до стратегически зони и обекти, имащи значение за националната сигурност, като оградата по българо-турската граница. Това приеха окончателно вчера депутатите с промени в Закона за МВР, предложени от правителството. Ако нарушението е "маловажно", санкцията може да бъде само 50 лв. Не става ясно обаче какво се разбира под "маловажно".
Обектите и дейностите, които са от критично значение за държавата, са изредени в списък, съставен от Министерския съвет. През октомври т.г. кабинетът "Борисов" добави там и преградното съоръжение с аргумента, че това "ще допринесе за опазване на неприкосновеността на държавната граница и недопускане на случаи на изтичане на информация за способите и методите на опазване".
Новата санкция беше предложена между първо и второ четене на законопроекта от зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов. В мотивите си той обяснява, че целта е "превенция срещу нерегламентиран достъп на лица до обособените стратегически зони на временните възпрепятстващи съоръжения за осъществяване на граничен контрол в граничната ивица, както и обезпечаване на неговата охрана".
ПРАВОМОЩИЯ
Бяха разширени и правомощията на Гранична полиция. Нейните служители вече ще могат да извършват оперативно-издирвателна дейност и разследване на престъпления на територията на цяла България. Досега можеха да действат в 30-километровата гранична зона, граничните контролно-пропускателни пунктове, международните летища и пристанища, вътрешните морски води, граничните реки и др., но не и във вътрешността на страната. Управляващите не представиха мотиви за тази промяна, но най-вероятно мярката е свързана с мигрантите, навлизащи нелегално в страната.
|
|