:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,958
Активни 406
Страници 27,368
За един ден 1,302,066

Всички органи за контрол са се провалили с КТБ

Надзорните органи са проспали - умишлено и поради некомпетентност, източването на фалиралата банка, сочи анализ на „Прозрачност без граници”
КТБ процъфтяваше, докато банкерът Цветан Василев и депутатът бизнесмен Делян Пеевски бяха в топли отношения. Но през лятото на 2014 г. тандемът се развали, а банката рухна с гръм и трясък.
"Корпоративна търговска банка е проблем от такова естество, от такъв мащаб и на такова ниво, че нито една система за контрол, която е под най-високото (политическо) ниво, не може да се справи с него. Можем да наричаме модела с различни имена, но това, което трябва да търсим, е проблемът с върховенството на закона и проблемът с корупцията. Това е фундаменталният проблем на България, който ние 27 години не адресираме."

Горчивият извод е на асоциация "Прозрачност без граници". Той се основава на обширното проучване "Оценка на системата за почтеност в банковия сектор в България", което анализира поведението на всички институции, призвани да контролират банковия сектор, в периода 2009-2014 г. Изследването е провокирано от гръмотевичния фалит на КТБ.

Проучването дава най-слаба оценка на одиторите, които са проспали отпускането на рискови кредити и не са подавали сигнали за нередности до Комисията за финансов надзор (КФН), ДАНС, прокуратурата.

Според авторите на анализа много зле се представя и БНБ - при това не поради липса на ресурси и експертиза, а защото е била подвластна на "външно политическо влияние" и защото й е куцала организацията на работа. Коренът на проблема е в модела, по който се избират шефовете на БНБ, КФН и Комисията за надзор над регистрираните одитори. Обикновено постовете се заемат от политически фигури, идващи от средите на управляващите - като доскорошния управител на БНБ Иван Искров, бивш депутат от НДСВ, пишат те.

Експертите на "Прозрачност без граници" подчертават "безкритичния подход" на БНБ към подаваните от КТБ периодични отчети и необяснимото намаляване на инспекциите на място. През 2014 г. са били проверени едва 5 кредитни досиета. Има и фрапиращи примери на злоупотреба със служебна информация и конфликт на интереси - шефът на "Банков надзор" в БНБ Нели Кордовска например закрива депозита си ден преди затварянето на КТБ, при това след работно време.

Комисията за финансов надзор не се е взирала особено в данните за качеството на активите на КТБ и в схемите за набиране на финансиране.

Кризата "КТБ" е разкрила дефекти в работата на Народното събрание, констатира проучването. Парламентът приема формално и без дискусия годишните доклади на надзорните институции. От комисията за одиторите от години сигнализират, че е необходимо да се променят правилата в тяхната сфера, но никой не откликва. Но най-големият грях на депутатите е, че слагат начело на надзорните органи партийни и политически зависими кадри.

На фокус в анализа на "Прозрачност без граници" е и самата КТБ, управлявана почти еднолично от Цветан Василев - едновременно мажоритарен собственик и председател на надзорния съвет. Това е било в пълен разрез с правилата, но БНБ не го е забелязала. Самата банка системно е подавала недостоверни, неточни и непълни данни пред надзорните институции.

Дейността на КТБ по влогонабиране, кредитиране и инвестиции е била твърде непрозрачна и пълна с нарушения. Практиката, която оказва критично лош ефект, е била сложната плетеница от свързани с Цветан Василев фирми и персони, които са взимали заеми от КТБ за различни за икономически, медийни и дори политически проекти - като партията на Бареков.



НИ ЧУЛ, НИ ВИДЯЛ

Дефицити се наблюдават във всички разгледани институции, заключават анализаторите. Сред най-съществените проблеми е драстичното разминаване между законово разписаните правила и процедури и практическата им реализация. Както и формалната независимост на надзорните органи, които реално се оказват под влиянието на нелегитимни политико-икономически интереси. Причината трябва да се търси както в изредените вече фактори, така и в пасивността на органите, нежеланието им да поемат инициативата и липсата на взаимодействие помежду им. Крайният резултат е провал при защитата на публичния интерес по отношение на банковия сектор.
15
5506
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
03 Декември 2017 18:52
Най-големият провал обаче е на самата Асоциация на банките в България, АББ, като въплъщение на концепцията за SRO = self-regulating organisations!
Провал и на лицето Льовон Хамбарцумян, което бе начело, бе "лицето" на АББ през цялото време в което се угояваше гъската КТБ - за да бъде оскубана, първично, от самия Цветан Василев и от стотиците му съучастници (или complicit-и - това е най-употребяваната през 2017 дума /според днешна дописка в една от мейнстрийм-газетите/)! И вторично оскубана, вече от душманите от Мустакатия! Много пъти се показваше Левон по телевизора, и всеки път викаше НИЕ, АББ, не се месим във вътрешните работи на отделната банка! Ние сме непричем за КТБ-то! Неговата (на Цветан В.) "недобра" банкова практика НЕ е НАШ проблем!

Море, Льовонче, знаехте кви ги върши Мустакатия, всички дето в управата на АББ от десетки години се въртите (и ти, и оня, Андронов, дето наследи, и дето глътна ОББ-то, и би тикмето на Стилян Вътев /бивш мой шеф, и в БНБ, и в ОББ/, и самия Вътев, и ВиолинаМаринова, ...) знаехте, ама нарочно се правихте на ni vu, ni connu (а ла Луи дьо Фюнес) та ДОКРАЙ да се осере работата в КТБ, и да няма вече кой да ви пречи, на всичките ваши банки, да смъкнете лихвите по депозитите до отрицателни нива, и кредитния му бизнес да откраднете, като средновековни буканири!
03 Декември 2017 18:59
Както щатските служби "проспаха" 9/11. Ще рече човек, че едни и същи са им съветниците
03 Декември 2017 19:38




"Според авторите на анализа много зле се представя и БНБ - при това не поради липса на ресурси и експертиза, а защото е била подвластна на "външно политическо влияние"


Кога ще се осветли чие е това "външно политическо влияние" ? Кой ще се наеме ?
03 Декември 2017 20:25
НПОшките "Прозрачност без граници" ще пеят това, което им казва сайбията. А грабежът е по заявка от него. БайХоий знаеше за предстоящия грабеж няколко месеца преди това. Спомнете си пророкуванията му за финансовата система и нуждата от многомилиарден заем. Заради управлението на Орешарчето...
04 Декември 2017 08:59
Най-големият провал обаче е на самата Асоциация на банките в България, АББ, като въплъщение на концепцията за SRO = self-regulating organisations!


Най-големият САБОТАЖ е от страна на гуверньора по това време на БНБ – Иван Искроff!!!

Тъй като в БНБ открай време има отдел /дирекция?/ „Банков надзор”, натоварен с единствената функция – НАДЗОР на БЪЛГАРСКИТЕ БАНКИ.
04 Декември 2017 09:05
лицето Льовон Хамбарцумян


Изписва се Левон Хампарцумян.

Баща му Харекин /Арек/ ми беше близък колега и приятел.
04 Декември 2017 11:20
Снимката, ,

По мои спомени медиите на Прокопиев биха тъпана 2-3г преди фалита на КТБ, разкривайки свързаните лица в нея.
Въпреки това се долусна краха на банката, вероятно по поличитеско решение.
04 Декември 2017 11:36
Политическото влияние бе и все още се демонстрира къде ли не от одиозната фигура на "депутатът бизнесмена" Делян Пеевски. Присъствието на този до Василев бе знак за нещо незаконно, фалшиво, за възможен мега-соджук-скандал, за местна брутална гейщина. Изгря в Пристанище Варна, още бе студент, но гениалността бе силно напъпила и съответните градинари не жалеха усилия да поливат един от бъдещите гении и фактор на БГ-полит-хоризонта!

Но генезисът, още по-малко корените и съвсем никак - задкулисието Му, са интересна хавра за проучване и установяване как се е появило това невероятно успешно плодородие за местните мащаби и възможности...

04 Декември 2017 12:02
Но през лятото на 2014 г. тандемът се развали, а банката рухна с гръм и трясък.

Ми бутнаха я, та рухна с гръм и трясък. Сега на директорите, па и не само на тях, за всяко нарушение повдигат отделно обвинение, та се събират по стотина на череп. Ако рече човечецът да си търси правата си по съдебен път, ще му трябват десетки милиони за такси и адвокатски хонорари. Ако не е откраднал достатъчно, панделата не му мърда. Това е положението...
04 Декември 2017 12:18
Така е. Ако не бяха я бутнали - още щеше да бъде банка.
04 Декември 2017 12:33
Причината за огромния брой дела била, че става дума за отделни нарушения, в които въпросните директори са участвали в различни конфигурации и с други лица, така че нямало как исковете да бъдат обединени.
Ден преди съобщението на синдиците оплакване до институциите и медиите разпространиха четиримата обвиняеми бивши шефове на КТБ. Те протестират срещу исканата от ФГВБ промяна в закона, с която КТБ да бъде освободена от заплащането на възнагражденията на особените процедуални представители. Те по принцип са значително по-високи от тези на служебните адвокати.
"В случай че Народното събрание приеме това предложение на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете, ние ще бъдем лишени от ефективна правна защита по тези искове, тъй като сами нито можем да организираме защитата си (дори и физически - предоставяне в съда на 162 отговора на искови молби в 14-дневен срок) по тези общо 174 иска (12 + 162), заведени от КТБ (н) против нас за сумата от 2.6 млрд. лева по чл. 57, ал. 3 от Закона за банковата несъстоятелност, нито можем да ангажираме адвокати, които да ни защитават по тези дела, поради големите материални интереси на исковете. Не можем да ползваме и правна помощ по тези дела, тъй като няма и не може да се намери нормален адвокат от всички правоспособни адвокати в Република България, който да се ангажира професионално по 174 дела за 2.6 млрд. лева срещу хонорар от 300 лева на съдебна инстанция на всяко едно от тези 174 дела”, посочиха в оплакването си бившите шефове на КТБ.

http://www.mediapool.bg/grozna-sadebna-bitka-mezhdu-bivshite-shefove-na-ktb-i-sinditsite-news270299.html

Едва ли може да обвиним Mediapool в симпатии към Цецо Мустака и неговите директори.
04 Декември 2017 12:40
http://www.mignews.info/wp-content/uploads/peevski-5-320x411.jpg
04 Декември 2017 17:33
Когато има такива резултати, често се оказва, че те са били предварително планирани.
04 Декември 2017 18:09
Ами че те всички "органи за контрол" са физ.лица които са имали огромни депозити и влогове в КТБ вкл. и много т.н. държавни служители които са били карани и насърчавани да си внасят парите там, сега пито платено, който иб..л иб..л. вкл.БНБ,депутати,министри и пенкилер новобогаташи. Василев ще си глади мостака и едва ли ще го пратят в Хага или СтрасТбург и едва ли ще направи како Пралич напр.
04 Декември 2017 19:43
Това си беше чист съботаж на банката организиран от дебелия чрез медиите му, прокуратурата и бнб. Само да напомня, че освен външните и вътрешни одити съгласно бг законодателството, има международни незавсими одити, има кредитен регистър в бнб където се регистрират месечно всички кредити. Че нарушения е имало няма спор, но подобни са нещата и в другите български банки. Ще е интересно ако изгърми ПИП.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД