БЕХ е държава в държавата. Това заяви вчера на форум за ядрената безопасност експертът Георги Касчиев, бивш шеф на българската Агенция за ядрено регулиране. Според него докладът на БАН не разглежда варианти за други централи и енергоизточници. "Не се обсъждат и други проекти. Понеже токът от "Белене" ще бъде скъп, се прави следната манипулация - цените ще растат. Ако намерите някоя държавна институция, която да потвърди тези прогнози, че токът ще расте с по 5-6% годишно, Хасан ще се нарека", каза Касчиев, цитиран от news.bg.
Темата вчера коментира и лидерът на "Да, България" Христо Иванов. "Ако Борисов направи стъпка за рестартиране на "Белене", ние ще организираме протести. Защото става дума за свободата на България", заяви той чрез пресцентъра на партията си. Според него с изводите от доклада кабинетът подготвя общественото мнение за рестарт на проекта.
Докладът на БАН показва, че проектът АЕЦ "Белене" няма да бъде жизнеспособен за частен инвеститор, но би могъл да се осъществи с държавна подкрепа. Това е мнението на бившия министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Заедно с бившия член на КЕВР Еленко Божков той коментира пред bTV изводите от анализа на учените.
Допусканията в представения от БАН доклад са научна фантастика, изтъкна Трайков. По думите му хората, които симпатизират на проекта, са два типа - или не разбират много, или са финансово мотивирани. "Не обвинявам, но имам претенции към хората, които разбират и са в позиция да взимат решения. Дори условията, приети за сигурни, са почти невъзможни да се постигнат", обясни той и призова целият текст да стане публичен.
Бившият член на енергийния регулатор Еленко Божков смята, че АЕЦ "Белене" категорично е жизнеспособен. След реализирането на проекта у нас ще се плаща сравнително ниска електроенергия, каза още той.
В понеделник от БАН заявиха, че не е имало политически или институционален натиск във връзка с изводите от доклада. В т.нар. междинен анализ, предаден на възложителя БЕХ през септември, учените "разиграват" единствено песимистичен вариант, при който България няма нужда от втора атомна. Впоследствие обаче били разработени и останалите варианти, сценарии и комбинации. Две трети от тях показали, че страната ни ще има нужда от нови ядрени мощности в следващите десетилетия.
Вчера БЕХ разреши на академията да публикува труда си. В рамките на работния ден обаче това не се случи.
|
|