:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,433,067
Активни 303
Страници 6,199
За един ден 1,302,066

ББР окончателно става банка на властта

Няма да сме фирма за бързи кредити, трябва да изпълняваме и икономическата политика на правителството, заяви Стоян Мавродиев
Снимка: Архив "Сега"
Бившият шеф на КФН Стоян Мавродиев вече е председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на ББР.
Българската банка за развитие прави рязък завой и вече, освен малки и средни фирми, ще кредитира и големи стратегически проекти на правителството. Това обяви вчера новото ръководство на финансовата институция пред депутатите от икономическата комисия в парламента. Така създадената преди около десетина години държавна банка с мисия да подпомага малкия и среден бизнес в страната, като предоставя евтини кредити и гаранции, вече окончателно става банка на властта.

С промяна в устава си от преди месец новият Управителен съвет на трезора премахна ограничението един кредитополучател да не може да вземе повече от 10% от капитала на банката, или над 60 млн. лв. Занапред ББР ще се съобразява с изискванията на европейския регламент, валидни за всички банки в България и в ЕС. Това ще рече да може да финансира проекти със суми до 25% от капитала си, или до 150 млн. лв.

Пред депутатите от икономическата комисия бившият шеф на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, по чието време бе източена търгуваната на борсата КТБ, беше представен като председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на банката. Бяха представени и другите двама изпълнителни директори - Румен Митров, който също идва от КФН, както и Николай Димитров. В Управителния съвет е и Илия Кирчев. Новите приоритети на ББР обаче бяха оповестени от новоназначените съветници на управителния съвет - София Касидова и Илия Лингорски, познати от правителството на НДСВ, където бяха заместник-министри.

"ББР навлиза в нова фаза, в която има и нова роля - да подкрепи стратегическите цели на правителството през следващите години за постигане на ускорен растеж и догонване на европейските икономики", заяви Илия Лингорски. По думите му тази промяна в политиката на банката ще подготви страната ни за предстоящия период, в който безвъзмездното финансиране от еврофондовете ще секне. Преминавайки от директно кредитиране на малки и средни фирми към по-мащабна подкрепа за модернизиране на инфраструктурата в страната, ББР се надява да привлече и по-голям ресурс чрез публично-частно партньорство.

Нова разпоредба в устава на банката предвижда всеки кредит на стойност над 5% от капитала на банката да бъде одобряван от Надзорния съвет и тази мярка бе представена като опит за по-добър контрол.

Изслушването на шефовете на ББР обаче премина без присъствието на депутатите от управляващата партия ГЕРБ. А въпросите към ръководството задаваха основно народните представители от БСП.

"Приемам логиката, че е добре да се финансират големи проекти, но ако са в сектора на информационните технологии или иновациите, а не ако се финансира само строителство на магистрали", каза народният представител от левицата Румен Гечев. Депутатите от БСП настояха на всеки 6 месеца ръководството на банката, в присъствието на министъра на икономиката, който е неин принципал, да дава отчет пред парламентарната икономическа комисия какви кредити раздават и какво е съотношението между финансираните малки и големи проекти.

"Това, че по-големите кредити ще се гледат и от Надзорния съвет, не е толкова успокоително. Там нито един член не се е занимавал с банки", каза още Гечев. И припомни, че в дейността на банката до момента е имало много порочни практики като например концентриране на заеми към близки до властта лица, както и рефинансирането на кредити, отпуснати на фирми от други банки. "ББР не трябва да се превръща в последен пристан за някои хора, нито в банка-болница", коментира Гечев.

"Досега кредити от банката се даваха само, ако има обаждане, и указания кой къде да участва в обществена поръчка", посочи пък депутатът Желю Бойчев. Според него банката трябва да има по-нисък таван за кредитиране, за да може да финансира повече малки и средни фирми.

"Не трябва да се съмнявате в здравия разум на ръководството на ББР и че ще правим неща, които са полезни за икономиката на страната", заяви Стоян Мавродиев. Той увери, че всеки проект ще бъде гледан под лупа, независимо дали е за 1 млн. лв. или за 150 млн., но обеща да представя пред депутатите отчет за отпуснатите заеми. "Не е сериозно обаче да се смята, че банката може да се превърне в компания за бързи кредити, по-добре да се закрие. Смятаме, че ББР трябва стане важен играч и партньор на правителството в изпълнението на стратегически му цели", каза Мавродиев.





ПРИЗНАНИЕ

По-рано днес управителят на БНБ Димитър Радев заяви пред Би Ти Ви, че Стоян Мавродиев е отговарял на всички критерии за шеф на държавната ББР. Затова и централната банка е нямала друга възможност, освен да подкрепи предложението за поста му. Той бе назначен от министъра на икономиката Емил Караниколов. Мавродиев бе единственият кандидат за шеф на държавната банка. Номинацията му предизвика изключително остри реакции. Няколко извънпарламентарни десни политически сили написаха отворено писмо до централната банка, в което посочиха, че Мавродиев няма необходимия професионален опит като банкер, за да заеме такъв ключов пост в ББР.

1255
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД