Президентът на САЩ Джордж Буш внесе официално оплакване в Световната търговска организация (СТО) срещу Европейския съюз, за да го накара да допусне вноса на американски генетично модифицирани храни, определяни от еколози като храни мутанти, писа вчера вестник "Гардиан". Радикалната стъпка на Вашингтон засили опасенията на деловите среди от трансатлантическа търговска война, в която 5-годишният неофициален мораториум на ЕС върху вноса на спорните храни е само една от конфликтните точки.
Служители в ЕС определиха предизвикателството на САЩ по въпроса за генно модифицираните храни като "юридически необосновано, икономически безпочвено и политически безпомощно". "Европейската комисия смята за неприемливо използването от САЩ на юридически средства срещу политиката на ЕС по генномодифицираните храни", каза високопоставен служител в Брюксел.
Над 70% от американската соя и една трета от царевицата произхождат от семена, обработени с биотехнологични методи. ЕС отрича да е налагал официален мораториум, но няколко страни-членки начело с Франция на практика са блокирали всякакъв внос на такива храни от 1998 г. Спорът вероятно ще провокира нови акции на еколози и антиглобалисти пред заплануваната за септември среща на търговските министри в Канкун, Мексико.
"Зелените" обвиняват САЩ, че се огъват под натиска на мощното биотехнологично лоби. "Като използват СТО, за да наложат генномодифицираните храни на европейските консуматори, САЩ започват майката на всички търговски войни и могат да предизвикат срив на институции", каза Каролин Лукас, член на Европарламента от партията на зелените.
Според правилата на СТО държавите имат право да блокират внос на стоки, за които е доказано, че са опасни за здравето и околната среда. Досега не са доказани вредни странични ефекти от консумацията на храни мутанти, но недоверието към тях е голямо. Вашингтон се оплаква, че забраните за внос струват стотици милиони долари на неговите фермери.
|
|