Израелски полицаи използваха водни струи, за да разпръснат протестиращи палестинци във Витлеем, след като Тръмп обяви, че САЩ признават Ерусалим за израелска столица. |
Масови протести избухнаха в Близкия изток, след като Тръмп обяви решението си. Мюсюлманите предупредиха, че промяната в американската политика ще има опасни последици за региона и света. Палестинският лидер Махмуд Абас заяви, че САЩ повече не могат да играят историческата си роля на посредник за мир с израелците. Правителството на Йордания, страната пазителка на мюсюлманските светини в Ерусалим, заклейми решението на Тръмп като нарушение на международното право. Влиятелната палестинска групировка "Хамас" пък призова за ново въстание срещу Израел.
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че "много страни" ще последват примера на САЩ и ще признаят Ерусалим за столица на страната му. "Президентът Тръмп влезе завинаги в историята на нашата столица. Неговото име ще се обявява гордо редом с други имена, свързани със славната история на нашия град", заяви той.
Чехия пък даде заявка, че може да е първата страна от ЕС, готова да премести посолството си от Тел Авив в Ерусалим, съобщи електронното издание "Дъ хил", като цитира съобщение на МВнР в Прага. "Можем да започнем да обмисляме преместване на чешкото посолство от Тел Авив в Ерусалим само след преговори с основните ни партньори в региона и света", се казва в него. От ведомството поясняват, че Прага признава Ерусалим за столица на Израел в границите на демаркационната линия от 1967 г. Чехия заедно с другите страни от ЕС, позовавайки се на заключения на Съвета на ЕС по външни работи, смята, че в бъдеще Ерусалим трябва да бъде град на двете държави, тоест на Израел и на една бъдеща държава на палестинците.
ПОЗИЦИЯ
Статутът на Ерусалим като свещен град на трите монотеистични религии следва да бъде договорен чрез израелско-палестински преговори за мир, които да доведат до споразумение относно окончателния статут на палестинските територии, е позицията на българското МВнР. От Външно посочват също, че "всяка промяна на статута на Ерусалим, която не е постигната посредством израелско-палестински преговори, би могла да се отрази негативно на усилията за възобновяване на близкоизточния мирен процес".