В средно 15 държави от ЕС се покриват с публични средства лекарствата, които нашата здравна каса няма да плаща догодина заради мораториума върху нови молекули. Това съобщиха от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители. Забраната касае общо 21 техни лекарства - за левкемия, множествена склероза, астма, ревматоиден артрит. Така фирмите опровергаха здравния министър Кирил Ананиев, който обяви, че ако тези препарати се плащат дори в 9 страни от ЕС, ние с радост ще бъдем десетата. Освен това медикаментите са получили разрешение за употреба от Европейската агенция по лекарствата средно преди три години, т.е. не е вярно и това, че България моментално започва да плаща всяко новопоявило се лекарство, сочат още данните на производителите.
На 9 декември пред парламента ще има голям граждански протест срещу приетия мораториум за новите лекарства. Президентът Радев ще бъде призован да наложи вето върху решението.
Седмица след като гласува против забраната НЗОК да финансира нови болници и дейности през 2018 г., БСП предложи не просто подобно, а и далеч по-радикално решение за проблемите в болничния сектор - забрана за лицензирането на нови частни болници изобщо. Предложението е внесено в парламента още в сряда, каза лидерът на партията Корнелия Нинова.
От БСП ще предложат и общинските и държавните болници да бъдат пререгистрирани от търговски дружества в лечебни заведения по реда на Закона за лечебните заведения, съобщи още Корнелия Нинова. До дни партията ще предложи промени в Наказателния кодекс и търсене на наказателна отговорност по друг актуален в момента въпрос - за реекспорт на лекарства. "Предлагаме при частните болници да няма лицензиране, а общинските и държавните да станат лечебни заведения. "БСП за България" ще поиска още ново ценообразуване на клиничните пътеки в новия рамков договор", поясни Нинова.
Левицата се обяви против намерението на здравния министър Кирил Ананиев болниците в най-лошо финансово състояние да се закриват. Нинова каза още, че предлага дискусия между партиите за решаване на проблемите в здравеопазването, която до март догодина да предложи нов модел за финансиране на здравната система. "Поставяме си амбициозната цел до края на март да се опитаме да постигнем национален разговор с резултат за нов модел, след което да го представим на обществото. Този модел да бъде включен в бюджета за 2019 година", заяви председателят на БСП.
Останалите парламентарни групи заявиха, че първо искат да видят текстовете на БСП, преди да коментират. "Факт е, че лечебните заведения са натрупали дългове, но това не се изчерпва само с търговския характер на функционирането им. Нямаме нужда от поредния опит за политическа употреба на проблемите в здравеопазването", заяви шефът на здравната комисия Даниела Дариткова. Тя допълни, че предложението на социалистите за мораториум върху частните болници е противоконституционно.
"В казаното от Нинова има рационални неща, но някои са леко загадъчни. Например да прелицензираме всички болници, но да не съкращаваме нито една - тогава защо да ги прелицензираме", коментира депутатът от ПГ на "Обединени патриоти" Калин Поповски, който е бивш шеф на болницата в Плевен. "Идеята за преобразуване на лечебните заведения съществува и в момента", обясни той. Според Хасан Адемов от ДПС консенсус за здравеопазването наистина е нужен, но предложенията трябва да се правят внимателно. "За да бъдат пререгистрирани болниците по закона за лечебните заведения, дълговете им като търговски дружества трябва да бъдат платени, а след това - да бъдат фалирани по Търговския закон", коментира Адемов. Всички групи в Народното събрание се изказаха в подкрепа на криминализирането на реекспорта на лекарства.
|
|