:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,779
Активни 382
Страници 344
За един ден 1,302,066

Въпреки ЕК българските агенции не очакват нов имотен балон

Прогнозите са да няма сериозно увеличение на цените догодина
Въпреки покачването на цените няма опасност от нов балон на имотния пазар. Сериозен растеж или пък срив на цените през следващата година не се очаква. Това каза вчера Люба Атанасова, изпълнителен директор на една от големите агенции за недвижими имоти в България - "Имотека". Коментарът й идва седмица след като Европейската комисия (ЕК) предупреди за обезпокоителен растеж на цените на жилищата у нас.

Тревожният сигнал за силно надценен пазар на имоти бе отправен от ЕК за първи път след влизането на страната ни в ЕС. Цените на жилищата у нас растат с едни от най-ускорените темпове през последните две години в Европа, което е обезпокоително на фона на високата задлъжнялост на бизнеса и домакинствата, отчетоха експертите на еврокомисията в последния си доклад за страните с прекомерни макроикономически дисбаланси. Както в. "Сега" писа, по данни на Евростат през втората половина на 2016 г. цените на жилищата са скочили с 12%, а през първото и второто тримесечие на тази година - с по над 8%. Подобни двуцифрени ръстове бяха отчетени преди 10 години, след което се стигна до срива на имотния пазар от 2008 - 2009 г.

Дни след предупреждението от ЕК от друга голяма имотна агенция - "Бългериан пропъртис", отбелязаха, че поскъпването на жилищата поне в София се забавя и вече се наблюдава стабилизиране на цените в този сегмент. От "Адрес" също отговориха на въпрос на "Сега", че няма данни за "имотен балон". Очакванията са цените за следващата година, както и по-високата активност на пазара, да се запазят. Силен ще остане и интересът към новото строителство, тъй като предлагането все още не е задоволило напълно търсенето на този тип имоти. От "Имотека" също не прогнозират по-нататъшен сериозен растеж на цените през 2018 г. По техни данни ръстът на цените в София за реални сделки е между 2 и 4%, и то само за определени райони.

Последните данни за столицата сочат средни цени от около 1000 евро на квадратен метър, а в центъра и някои южни квартали цените достигат 1500 - 3000 евро. Дори и за нови проекти, които са на фаза изкоп, вече има оферти за 1000 - 1500 евро на квадратен метър в определени райони. Подобни цени са изключително рискови, защото се прекрачва разумният срок за изплащане на инвестицията, коментираха финансисти. Според информацията на "Имотека" търсенето на имоти именно с инвестиционна цел обаче продължава. 50% от клиентите предпочитат центъра на столицата заради добрата инфраструктура и най-вече заради инвестиции, чрез отдаване под наем, включително и с платформи за споделено ползване. От тези услуги се възползват най-вече чужденците. Благодарение на нискотарифните авиокомпании и значителния брой туристи, които посещават България, възможностите за отдаване на имоти под наем са изгодни. Според "Адрес" възвращаемостта от имоти в София може да достигне 5-6 на сто.

В исторически план в момента сме свидетели на най-ниските лихви по-кредитите, коментираха от "Имотека". Заради ниския процент на лихвите по депозитите инвестицията в имот се очертава като добър вариант за запазване на стойността на спестяванията. Интересна тенденция е, че намалява делът на хората, които очакват пълно финансиране от банките. Около 40 - 50% е външното финансиране, останалото се покрива с лични средства, според наблюденията на агенцията.Това често е обвързано с двойна сделка - продажба на стар имот и покупка на нов. Малък е делът на надценените апартаменти при продажба на имоти - около 2%.

Качеството на имотите, които в момента се строят, е много по-високо от преди, смятат от агенцията. Инвеститорите в строителство вече се съобразяват с желанията на клиентите. Купувачите вече не избират имотите по цена. Водещ е начинът на живот в определен район, среда и качеството на имота. Не са се оправдали и прогнозите да се търсят по-големи жилища. Купувачите продължават да залагат предимно на двустайни апартаменти, като цената на новото строителство в София не пада под 900 евро на квадратен метър.

14
3608
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
07 Декември 2017 23:20
То така и в затворите е пълно с невинни ... ако питаш затворниците
08 Декември 2017 07:09
Да си спомним соца - като се заговореше, че нещо няма да поскъпва - очаквахме поскъпването ...
08 Декември 2017 09:56
Хората се страхуват за парите си (тези,които нямат чак толкова много). Мислят, че като са вложени в тухли и бетон, може да се пообезценят, но поне няма да изчезнат
08 Декември 2017 09:58
ЕК може ли да посочи още една европейска страна, членка на ЕС и НАТО, където цената на м2 да е ПОД 1000 еур??? Жилищата са стока каквато е дървесината, медта, храната и т.н. Никой не определя по-ниски цени на стоките в България поради ниските доходи, нали?
08 Декември 2017 09:59
Соц-а отдавна го няма.. но пък ако някой си спомня - е имало 3 вдигания на цените за 45 години

Сега вдиганията на цените са всекидневие.. виж свалянето им е веднъж на 10 години.

А що се отнася до имотния балон - има балон когато цените се вдигат, а инфраструктурата не се поддържа адекватно. Та вие кажете - има ли балон.
В момента имаме все по-скъпа мизерия. Скъпи имоти и мизерна инфраструктура.. и тук там ремонтиране на някой булевард през 2 години. Останалите улици, канали и т.н. са оставени на доизживяване.
08 Декември 2017 10:03
Почвам и аз да си мисля, че май няма да има падане на цените на имотите, въпреки че са абсурдни. Това за София, разбира се. Може цяла България да се обезлюди, но тук има постоянен темп на нарастващо население, тоест търсене.Като се добавят и ниските лихви, хората предпочитат да "инвестират" в имоти. Агенциите не се цакат помежду си, а в общи линии са се разбрали да поддържат тези цени, въпреки че са много над себестойността.Наскоро говорих със собственик на строителна фира, съществуваща още преди кризата. Той каза, че самите агенции предлагащи жилищата му, го агитират да вдига цените, въпреки че дори с 200-300 евро по-малко на квадрат пак би имал добра печалба.
08 Декември 2017 11:12
То така и в затворите е пълно с невинни ... ако питаш затворниците

Да, какво наистина очакват да кажат имотните агенции..
08 Декември 2017 11:17

няма бе, няма, ич няма
08 Декември 2017 12:00
н
якои южни квартали цените достигат 1500 - 3000 евро

Южни квартали без канализация и на северен склон на планина... 3000 евро... Изобщо няма ни балон, ни улици, ни акъл..

Да купуваш пък в центъра, заради добрата инфраструктура, си е чист виц.
08 Декември 2017 13:42
Като ще говорим за цени на имотите е ясно че се говори за София. Останалата част на България я забравете. Там сделките са инцидентни.
Дори и курортите вече не привличат българи. Който има пари си купува къща в Гърция. А санкциите поопразниха джобовете на руснаците.
08 Декември 2017 13:46
Като се говори за цени забравете за квадратура, качество на строителство и други глупости. Цените се определят от локацията, разбирай съседите.
Преди няколко години районът около Халите и Лъвов мост се водеше идеален център с високи цени. Сега покрай новите съседи хората не смеят да ходят по улиците. С колко ще се повиши цената на имота, ако в съседство се появи новичък катун?
08 Декември 2017 14:13
cardinal08 Декември 2017 09:58
ЕК може ли да посочи още една европейска страна, членка на ЕС и НАТО, където цената на м2 да е ПОД 1000 еур??? Жилищата са стока каквато е дървесината, медта, храната и т.н. Никой не определя по-ниски цени на стоките в България поради ниските доходи, нали?




Съгласен дори това да е леко опростено виждане - все пак в едно жилище освен материалите, има и труд, който тук действително е по-евтин.

Аз и миналата седмица бях писал - гледайте най-вече колко м2 могат да се купят с една месечна заплата. Колко столици в Европа има, където с една средна заплата могат да се купят 0.6 м2 жилищна площ?

08 Декември 2017 14:52
08 Декември 2017 16:34
Tantus, не визирам себестойност, качество и т.н. Както казва един колега по-горе, всичко е локация. Има прекрасни, качествени имоти в Бейрут, Бенгази, Дамаск, ама там предполагам цената вече отдавна не е сързана със себестойността. На който тук му се струва, че 1000 евро е пресилено за монолитно, да заминава с подкрепата на ЕС за Лапландия, в онова село, дето борят депресията с изнасилвания между роднини. Да види там как са цените и как е инфраструктурата.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД