:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 347
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

10 общински болници са във фалит

Общинските болници са във финансов колапс, като поне десет от тях са заплашени от реален фалит до края на годината. След като бъде увеличена минималната заплата от януари, още лечебни заведения ще трябва да затворят врати, защото няма да могат да плащат възнагражденията на персонала си. За тревожната картина алармираха заедно работодателите и синдикатите, които поискаха на вчерашното заседание на тристранката правителството да предприеме спешни мерки. Според данните на сдружението на общинските болници към края на октомври около половината от общинските лечебни заведения - 31 - имат задължения за общо 24.5 млн. лв. От тях половината са вече просрочени, а пък здравната каса им дължи за надлимитна дейност още 5 млн. лв. От тях 3.4 млн. лв. са за 2016 г. и 2015 г. Заплашени от фалит до края на годината са общинските болници в Димитровград, Велинград, Севлиево, Петрич, Тутракан, Омуртаг, Белоградчик и др.

Синдикатите искат болниците да не са търговски дружества, а общините да могат да финансират заплатите на персонала, както и да бъде създаден специален фонд, от който те да получават допълнително пари. "Откъде да дойдат парите", попита най-вече работодателите вицепремиерът Валери Симеонов. "От неизпълнената капиталова програма и от повечето приходи", отговори Димитър Бранков от БСК.

Правителството обаче явно не вижда картината толкова черна. Зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков успокои, че до затваряне на болници нямало да се стигне, но за някои ще се търси спасение чрез преструктуриране. МЗ прави в момента анализ на всички болници, включително и общинските, който трябва да покаже кое лечебно заведение ще трябва да се преструктурира и как точно. Пенков увери, че за всяка болница ще се подхожда индивидуално заради спецификата на региона, а анализът щял да е готов до десетина дни. На базата на този анализ може да се стигне и до закриване на държавни болници в места, където за населението има алтернатива, каза наскоро здравният министър Кирил Ананиев. Като спешна мярка държавата ще отпусне средства за заплащане на дейностите, които не се поемат от касата, обясни още Пенков.



ИСКАНИЯ

От сдружението на общинските болници искат за общинските клиники извън областните градове да се заделят 25-30 млн. лв. до края на годината. "Исканите от нас средства са в размер по-малък от 1% от средствата за здравеопазване, а като икономически и социални последици ще са най-ефективно използваните средства в българското здравеопазване - ще засегнат близо 2 млн. граждани", пише в позицията, която е подкрепена от синдикатите и бизнеса.
1080
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД