Избрахме корупцията за тема на вота на недоверие, тъй като я има във всички секторни политики, заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. |
Темата на вота са провалите на управляващите в борбата с корупцията. Конкретните мотиви обаче ще се пишат тепърва от работна група, в която ще влязат представители и на двете опозиционни политически сили. Очакванията са работата й да приключи до 10 януари.
От ГЕРБ заподозряха, че отлагането на вота на недоверие за следващата година е опит за саботаж на европредседателството. "Неслучайно са избрали ден преди официалното поемане на председателството, за да могат на следващия ден да обиколят телевизиите и да говорят колко лоша е България. Наясно са, че са абсолютно безпомощни да създадат реалистична алтернатива. Сигурно искат да изместят малко и огъня по отношение на приватизацията", коментира Тома Биков от ГЕРБ. Той нападна социалистите, че нямат достатъчно конкретни тези, с които да подкрепят атаките си срещу кабинета. "Добре че са ДПС, да ги вкарат в някаква рамка, иначе изглеждат като разпасана дружинка, която се чуди с какво да се занимава", поласка Биков партията на Ахмед Доган. И оптимистично заключи: "Готови сме да дебатираме темата "корупция". Вече два месеца се готвим и не можем да ги дочакаме да вземат решение".
"Обединени патриоти", партньорите на ГЕРБ в управлението, също смятат, че единственото последствие от вота ще бъде удар по авторитета на България. "Да се прави вот за корупция на база на предположения, на непроверени публикации, които витаят в общественото пространство, е пиар ход на опозицията. Единствената му цел е да злепостави държавата", заяви националистът Искрен Веселинов.
ИСКАНЕ
БСП е поискала информация от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол по ключови приватизационни сделки, съобщиха от пресцентъра на партията. Соцпартията се интересува от сделките за "Пампорово", "Булгартабак - холдинг", БТК, "Химко", "Кремиковци", електроразпределителните дружества и др. От левицата искат копия на приватизационните договори и договорите за прехвърляне на правото на собственост върху акции от капитала на въпросните дружества, както и документите за произход на средствата на купувачите. Социалистите са отправили писма и до БНБ и Комисията за защита на конкуренцията, за да ги питат дали са се произнасяли за даване на разрешение за извършване на сделки във връзка със СИБанк и какви са били мотивите им за това.