Така изглеждаше София в 13.45 часа вчера според независимата система от датчици, направена от граждани без помощта на БАН. |
За да успокои недоволството от бездействието, кметът на София Йорданка Фандъкова обяви във "Фейсбук", че като краткосрочна мярка започва миене на улиците, като това ще става в дните, в които няма опасност от заледяване заради ниски температури. Освен това заради завишените нива на фини прахови частици в последните дни се извършвало механизирано метене на основните булеварди. Вчера например бил изметен бул. "Ботевградско шосе" и бул. "Черни връх". Общината продължавала и с борбата срещу битовото отопление с гуми, пластмаси, текстил и други отпадъчни материали чрез проверки на пунктовете за събиране на вторични суровини и автосервизи, като данни в какво се изразява тази борба не са посочени.
"Моля гражданите, които имат възможност, в дните с прогноза за превишение да не използват твърдо гориво за отопление и да използват градския транспорт за всекидневните си пътувания в града", написа Фандъкова. Извън този личен апел, общината не счита за нужно да публикува на видно място информация какво да се прави при опасни нива на замърсяване, нито пък да използва и други канали за призиви към населението. В същото време в социалните мрежи се появиха стотици коментари на родители, които се оплакват, че децата им са с кашлица и затруднено дишане. Според мнозина София никога не е била толкова мръсна.
За друг отоплителен сезон пък остават мерките, които поне донякъде могат да облекчат положението с отоплението на твърдо гориво. За тях от екоминистерството трябва да изработят стандарти по отношение качеството на горивата за битово отопление - да бъде намалена влагата в дървата и да се намали пепелното и серното съдържание на въглищата. "Още едно законодателно предложение е да се въведат високи изисквания по отношение на качеството на енергийните помощи, които предлагаме на енергийно бедните като държава, не само като община", заяви Радева.
До редакционното приключване на броя общината не отговори на въпросите на "Сега" какво ще се предприеме за системата, която уж много точно прогнозира опасност от замърсяване, а драстично се разминава с реалните показания. Именно от тази система зависи в кои дни какви мерки ще се прилагат.
СЪВЕТИ
Препоръчителни мерки при концентрации на ФПЧ над нормата от 50 микрограма на куб.м могат да се видят само на интернет страницата на Столичната регионална здравна инспекция. От там призовават гражданите при замърсяване да намалят времето, което прекарват навън, а когато престоят на открито е неизбежен, да извършват дейности с по-леко физическо натоварване. Друга мярка е ползването на маски за кратък период при придвижване по пътя от дома до работното място. През зимния период могат да се ползват и плътни шалове, които не само филтрират, но и затоплят вдишания въздух. От здравната инспекция препоръчват още и консумация на плодове и зеленчуци като източници на витамини и антиоксиданти.