Сатанинският джендър, с който плашат бабите, че ще учат внучетата им да мастурбират в детската градина, а в училище направо ще им обръщат резбата, стана обект и на езиков интерес. БПЦ обяви, че в църквите усилено ще се молят против Истанбулската конвенция, мюфтийството също се произнесе в този дух, а началствата на двете конфесии у нас вече дават и езикови справки.
Първо мюфтийството обяви, че джендър било "жена от третия пол" - така според мюфтийството обяснили учените, но духовниците допълват, че джендър се нарича и ритуал в Йемен за женско обрязване и като цяло темата е "бездънен капан". Как злощастният Йемен е повлиял на западните движения за джендърно осъзнаване, остава отворен научен въпрос.
Свое лексикално-етимологично становище за джендъра даде и Българската православна църква. Според митрополит Гавриил Ловчански "думата джендър и думата джендем имат един и същ индоевропейски корен и той означава ад". Негово високопреосвещенство направи този коментар по време на заседание на парламентарната Комисия по вероизповеданията - при обсъждане на Истанбулската конвенция, разбира се.
Сега хващаме за ръчичка читателя и го повеждаме през този адски ад - както Вергилий повел Данте през джендема, за да му покаже това-онова.
(Скоба за лирично отклонение. В миналото хората не са имали медии бухалки и когато са искали да ударят конкурент с писание, търсели други методи. Данте за тази цел в описания от него "Ад" курдисал всичките си врагове, някои от които били живи при първото издание на книгата. Така че - и Дантевият "Ад" е средство за саморазправа, но жертвите на тая бухалка отдавна са изгнили в гробовете си. Дали са видели ада извън страниците на "Ад" - един дявол знае. Затваряме скобата.)
Джендем е арабска дума, дошла в българския през турски - допускането, че е сродна с джендър, е много мило. Не че не вярваме в лингвистичната компетентност на синода и мюфтийството, но решихме да отворим и един речник.
В него пише, че джендърът, да го вземат дяволите, идва от латинската дума genus, която значи доста работи - вид, раса, семейство, ранг, животински вид... От нея произлизат и думите ген, гений. Съответно думи, които започват с "гене", са свързани с някакво пораждане - генезис, генерация.
В старофренски думата gendre има подобен смисъл - вид, роля, пол. В съвременния френски думата е genre и означава както жанр, така и джендър - пол, социална роля.
Значението на джендър като "мъжки или женски пол" в английския език присъства от ранния XV в. По-така джиджи-биджи еротично звучене думата добива през XX в., като в началото е използвана по-скоро за хумористичен ефект. По-късно във феминистката литература джендърът започва да се еманципира от биологическото и става понятие, характеризиращо по-скоро социалната роля на пола.
Усукана работа - да им се чуди човек на свещениците какво търсят из тоя страшен джендем (пустош, отдалечена местност, на майна си Райна). Такива научни търсения обикновено водят до откритие от типа - намерих на вола джендъра!
Митрополит Гавриил обаче намерил друго - той казва, че няма по-голямо уважение към жената от това, което е в християнството. Думите си митрополитът подсили с позиция като на Мартин Лутер, когато поискали от него да се откаже от тезисите си: "Тук стоя, не мога другояче и нека Бог да ми е на помощ", казал Мартин Лутер преди 500 години.
"Може някой да ни се сърди - каза Гавриил, - но ние не тръгнахме срещу съвестта си и не можем да го направим", каза оня ден Гавриил.
А впрочем Гавриил в мюсюлманската традиция е Джибрил - съмнително фонетично сходство с джендър!
|
|