:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 347
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Държавата реже още субсидиите за устройствени планове на общините

Тромави и сложни правила и липса на пари бавят процедурите
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Регионалният министър Николай Нанков обяви миналия петък ново райониране на страната. В същото време парите за устройствени планове на общините, които да регулират застрояването и да дадат насоки за развитието им, намаляват.
Въпреки че държавата от няколко години финансира изработването на общи устройствени планове на общините, напредъкът в тази област не е впечатляващ. Регионалното министерство ще задели 4.1 млн. лв. за подкрепа на общините през тази година, но най-вероятно сумата ще се окаже недостатъчна. Субсидията по това направление всяка година намалява, а процедурата е тежка и най-вероятно това спира част от общините да кандидатстват.

Според одобрените правила помощта от държавата ще покрива до 70% от разходите за изработване на задания, но не повече от 15 850 лв. Средствата за поръчките на самия план и финансирането му ще зависят изцяло от общината. МРРБ ще финансира общини, които са кандидатствали след 2016 г. Процедурата обаче е тромава. Първо е необходимо да се изготви задание за проектиране. Изготвя се предварителен проект на общия устройствен план и екологична оценка. Доста често тези разработки не се вместват в определените срокове. Освен това по-малките и по-бедни общини рядко разполагат с необходимите специалисти.

Показателно е, че само 12 от 265 общини са имали действащи общи устройствени планове през 2016 г. По-голямата част от останалите са предприели действия, но в крайна сметка са останали на различни етапи от провеждането на процедурата. В същото време всяка година парите, отпускани от държавата по това направление стават все по-малко. През 2015 г. сумата е била 5 млн. лв., а през 2017 г. - 4.5 млн. лв.

От МРРБ съобщиха за в. "Сега", че през предходните 2015 и 2016 г., в изпълнение на одобрените за всяка съответна година условия, са сключени 184 споразумения с общини - бенефициенти за финансово подпомагане и изработването на задания и проекти на общи устройствени планове. МРРБ обаче не представи данни каква част от общините имат готови планове в края на 2017 г.

СПОРОВЕ

Общите устройствени планове определят къде и какво може да се строи. Най-конфликтни обикновено са Черноморието и планинските курорти. В момента обект на спорове например е планът на Царево, който се оспорва от екозащитници, и на Шабла, който в момента е подложен на обществено обсъждане.
965
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД