Хиляди интернет сайтове по света бяха заразени със зловреден софтуер, който използва мощността на компютрите, за да създава криптовалути, съобщи Би Би Си. Това е тип "дискретно" хакерство, което се разпространява бързо, предупреждават специалистите по компютърна сигурност. Една от големите атаки от този вид, които засегнаха правителствени интернет сайтове, бе разкрита този уикенд от британския специалист по киберсигурност Скот Хълм. Този тип зловреден софтуер използва капацитета за изчисление на компютъра, за да генерира криптовалути, които после се изтеглят от хакерите, без собственикът на компютъра дори да разбере. Според Хълм повече от 4000 сайта са били атакувани по този начин, включително и този на британската служба за защита на личните данни Information Commissioner's office, както и сайта на американските федерални съдилища.
Манията по криптовалутите завладя окончателно хакерите и те търсят все повече начини да превземат устройства и да използват ресурсите им, за да генерират лесно виртуалните пари с голяма печалба. Новата тенденция е атакуването на умни телевизори и смартфони, съобщава компанията за киберсигурност Netlab360. Специалистите на компанията са засекли кибератака срещу 7000 подобни устройства в Китай. Те са добавени към ботнет и ресурсите им са използвани за генериране на криптовалутата Monero. Мащабът изглежда малък, но според експертите това е само началото и този тип кибератаки ще стават все по-популярни.
ТЕНДЕНЦИЯ
Използването на ботнет за генериране на криптовалута е един от най-лесните и евтини начини. Така се избягват разходи за собствен хардуер, електричество, интернет достъп и т.н. За потребителите остават традиционните съвети - да внимават какви сайтове посещават, какви линкове кликват и да не инсталират приложения от неофициални източници. Също така е добре да използват и възможно най-актуалния софтуер.