Наскоро проведена бизнес анкета разкри, че 29% от българските фирми биха искали да назначат още работници през 2018 г., но не са сигурни, че ще намерят подходящи хора. |
"И най-високата цена на труда не може да създаде или "върне" български специалисти с нужната квалификация, още по-малко - веднага. По-високото заплащане в Румъния, още по-високото в Полша и в пъти по-високото в Германия не се оказа пречка пред това да изпитват същите проблеми като тези в България с намирането на хора с подходяща квалификация. Но за разлика от нас, те ги решават - Румъния с цели заводи с чуждестранни работници, Полша, където само работещите украинци са над 1 милион, Германия, където над 17% от работната сила е от чуждестранни работници извън ЕС", се посочва в писмото на Асоциацията на работодателските организации.
Проблемът бе коментиран и на кръгла маса, организирана във вторник от фондация "Конрад Аденауер" и движение "България на гражданите". Участниците във форума коментираха като несъстоятелни страховете на синдикатите, че вносът на работна ръка от по-бедни държави ще "подбие" заплатите на българите. Показателен е примерът на Полша, посочи бизнесменът Веселин Тодоров. "Ако се вгледате в статистиката за миграцията, държавата, приела най-много чужденци, не е Германия, Великобритания или Франция, а е Полша. А коя е най-стабилната икономика в ЕС в последните 12 години? Отново е Полша - тя е единствената държава, която от 2007 г. има непрекъснат ръст на икономиката и не е страдала от недостиг на работна ръка. Как го постигна - като отвори границите си за за чужди работници", обясни Тодоров. И добави, че влизането на украински граждани на трудовия пазар в Полша отнема само 2 седмици, а у нас - 8 месеца.
Ако в България имаше достатъчно квалифицирани кадри, бизнесът нямаше да иска да внася украинци, молдовци и т.н. Всъщност фирмите имат повече ограничения и по-високи разходи, когато наемат чуждестранен работник, защото са длъжни да му осигурят квартира, транспорт за отиване и връщане в родната му страна, имат разходи по издаване на разрешението за работа, за работна виза, за пазарно проучване, за легализации и др., стана ясно на форума.
ОБЛЕКЧЕНИЯ
Проектът за промени в Закона за трудовата миграция, който депутатите предстои да обсъждат, предвижда да се увеличи квотата за наемане на чужденци. В момента едно предприятие може да назначи до 10% чужденци. Проектът предвижда лимитът да се вдигне на 20%, а за по-малките фирми да се допускат до 35 на сто. Предлага се и отпадането на пазарните тестове. Друга промяна предвижда "бърза писта" за кандидатите за работа, които имат български произход - просто да се регистрират в Агенцията по заетостта. Сега те трябва да получават разрешение за пребиваване и за работа от МВР.