България продължава да изумява с безумно дългите и тромави процедури, свързани с правенето на бизнес. Зашеметяващите 269 дни, или около девет месеца, средно са нужни на една фирма, за да се "върже" към електроразпределителната мрежа у нас. Най-лошото е, че вместо условията да се облекчават, те с години не се променят.
Самата процедура по присъединяване към електромрежата се състои от седем подпроцедури. Някои от фазите са безплатни, но има подпроцедура, която може да струва на предприятието около 50 000 лева, обясни Жечо Жечев от Министерството на икономиката. Нещо повече - в последните години присъединяването към мрежата дори се утежнява, призна той. Експертът припомни, че в международни класации България се намира на унизителното 125-о място по показателя "време и разходи за достъп до ток".
От Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обясниха, че през 2016 г. някои срокове са били съкратени. Съществените проблеми възникват там, където се изискват отделни съгласувания, като с разрешенията, които се изискват от общините, обясни председателят на КЕВР Иван Иванов. Той даде пример, че само на едно от последните заседания на КЕВР са били разгледани 17 жалби и шест от тях са били свързани с присъединяването. Сред оплакванията има случай, в който фирмата е чакала повече от година за присъединяване. Виновна се оказала конкретната община - тя забавила цяла година издаването на разрешението.
|
|