:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,608,544
Активни 246
Страници 10,624
За един ден 1,302,066

Скандалът с бедстващите коне затъна в проверки

Агробизнесменът Пищалов взима субсидии, но не знае точно за колко животни му плащат
Снимка: Дарик
Петър Пищалов
След като случайни туристи откриха стадо загинали и умиращи от глад и студ коне, а социалните мрежи и медиите гръмнаха за скандалното безхаберие на собственика им, държавните контролни органи тръгнаха да правят проверки. И започнаха да се провалят.

Коневъдът Петър Пищалов буквално зарязал стоте животни високо в планината Осогово, въпреки че получава евросубсидии да се грижи за тях. Ужасени туристи се натъкнали на страшна картина - коне, измършавели като скелети, буквално агонизирали насред преспите.

Трима инспектори от Българската агенция по безопасност на храните, придружени от спасители от местната планинска служба, тръгнали за мястото на трагедията - местността Бек бунар в планината Осогово, но "поради гъста мъгла и силен снеговалеж" не успели да се доберат до целта, съобщиха в понеделник следобед от БАБХ.

За разлика от чиновниците доброволци успяха да стигнат до бедстващите животни и им занесоха 15 бали сено и 4 чувала с фураж. Достъпът до конете е труден, тъй като се намират на около 1800 м височина, а снегът е 1.20 - 1.50 м. Единственият начин да се стигне до тях е с моторна шейна, обясни Елица Димитрова от групата на доброволците.

В момента служители на агенцията по храните извършвали проверки на животновъдните обекти, собственост на Петър Пищалов, се казва в съобщението. На името на Пищалов има няколко фирми, той е лицензиран биопроизводител, стопанисва пасища и получава субсидии, сочат регистрите. Районната прокуратура в Кюстендил също започна проверка на скандалния случай.

БАБХ, която освен за храните отговаря и за ветеринарния контрол, твърди, че не са получавали сигнали за изгубени животни от собственика или от другаде.

Открит от Би Ти Ви, собственикът се оправда, че издирвал стадото повече от месец, преди да падне снегът, но "в този снежен капан реално не са имали много шанс". Пищалов обясни още, че неговите коне били каракачански и за породата било нормално да си живее в планината "традиционно от хилядолетия". "Това не са някакви детски играчки. Те са доста подготвени за зимата. Имало е случаи, когато коне са изкарвали зимата при подобни условия", каза още коневъдът.

Според началника на Областната дирекция по контрол на храните в Кюстендил Стоян Саев Петър Пищалов е бил предупреждаван да се грижи по-добре за конете

От Фонд "Земеделие" потвърдиха пред в."Сега", че собственикът е получавал евросредства за животните си от 2013 г. насам. Самият Пищалов обяви пред медиите, че взимал по 140 евро субсидия на кон, които според него били твърде недостатъчни.

Неясен остава въпросът колко са конете в стадото. Самият собственик заяви, че имал "около 70 коня". "Около" звучи нелепо за стопанин, който получава субсидии за всяко животно. За 70 коня се получава сума от близо 20 000 лева годишно. "Тази година заради тези субсидии ме скъсаха от проверки. Аз не мога да съм на 100 места едновременно", оплаква се Пищалов. Според кюстендилските инспектори от БАБХ обаче конете са били стотина, а 70 от тях вече са загинали.

Потребители и страници в социалната мрежа "Фейсбук" избухнаха след шокиращата новина за бедстващите коне в планината. Потресаващите снимки, придружени с разказ за случващото се в Осоговската планина, бяха публикувани в социалната мрежа още в неделя вечерта. Общественото недоволство ескалира вчера след медийни публикации за бедстващите животни. По-късно и група в социалната мрежа - "Не купувам стоки, тествани върху животни", разпространи снимките на конете в планината.

Според Наказателния кодекс за проява на жестокост към гръбначно животно или трайно увреждане наказанието е глоба от 1000 до 5000 лв. и три години лишаване от свобода.





СНИМКА: бТВ
Природозащитници занесоха храна на оцелелите кончета в Осогово. Служителите на БАБХ обаче не успели да стигнат заради лоши метеорологични условия.
3
2404
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
26 Март 2018 22:01
... глоба от 1000 до 5000 лв. и три години лишаване от свобода.

Глобата, ясно.
Лишаването от свобода, да бъде изпълнено САМО ПРЕЗ ЗИМАТА. в Осоговската планина.
На чист въздух, и природосъобразен начин на живот, както конете му!
27 Март 2018 06:44
Е, щом и този не го закачат, значи е проверен гербаджия, подобен на тарикатът -депутат Димитър Гамишев.
27 Март 2018 09:05
Абе как така ги е оставил на произвола? Като изключим субсидията, конете не са евтини, как така си оставяш капиталовложението на произвола? За любов към животните- не искам да коментирам, само си спомням за семейство с ферма с крави когато беше епидемията и трябваше да ги убият- жените плачеха като за членове на семейството.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД