В Съвета за сигурност на ООН се разрази истинска словесна битка заради въздушните удари на Запада срещу Сирия, съобщиха световните агенции. Франция, САЩ и Великобритания предлагат проекторезолюция, която предвижда създаване на "независим механизъм" за разследването на предполагаемата употреба на химическо оръжие в сирийския град Дума. Дата за гласуване още не е определена, понеже Париж иска да даде време за "истински преговори" според дипломатически източници. Проектът бе разпространен сред членовете на съвета по-малко от 24 часа след ракетните удари в Сирия на САЩ, Франция и Великобритания. Реакцията на Русия на "ограничените военни действия" на западните сили е била "минимална", смята западен дипломат, което според него дава надежда, че Москва ще сътрудничи по новата резолюция. В събота Съветът за сигурност отхвърли руската проекторезолюция, призоваваща за осъждане на "агресията" на САЩ, Великобритания и Франция срещу Сирия - вот, отразяващ подкрепата за съюзническите удари по химически обекти. Но вотът в края на спешното заседание, свикано от Русия, също така отново демонстрира парализата на най-могъщия орган на световната организация в справянето със сирийския конфликт, отбелязват повечето медии.
Великобритания ще проучи със съюзниците си вариантите за реагиране, ако президентът Башар Асад отново използва химическо оръжие срещу народа си в Сирия, но към момента нищо не се планира, заяви британският външен министър Борис Джонсън. Той подкрепи решението на премиера Тереза Мей за съвместни удари със САЩ и Франция по обекти за химическо оръжие в Сирия с мотива, че то е най-правилното, за да бъде предотвратена бъдеща употреба на химическо оръжие. "Към момента на масата няма предложение за нови атаки, защото, слава Богу, режимът на Асад не е направил глупостта да предприеме нова химическа атака", каза той в предаване на Би Би Си. Вашингтон също е готов за нови удари, ако сирийската власт отново извърши химическа атака. "Сирия ще плати цена, ако отново използва химическо оръжие", предупреди вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс. Вчера шефът на НАТО Йенс Столтенберг пристигна на посещение в Турция. По-рано в медиите бе съобщено, че турските власти планират да обсъдят с генералния секретар въпроса за използване на военновъздушната база "Инджирлик" в случай на военна операция в Сирия.
Членове на руския парламент хвърлиха светлина върху срещата, която проведоха със сирийския президент Башар Асад малко след ракетната атака на САЩ, Великобритания и Франция, съобщи руският тв канал "Спутник". Според руските депутати Асад е похвалил съветските системи за отбрана, които са помогнали на военните на Дамаск да унищожат 71 от над стоте изстреляни ракети. Един депутат, цитира сирийския президент, който е уверил, че "тъй като сирийската въздушна защита е доказала своята ефективност, гражданите на Сирийската арабската република вече не се страхуват от НАТО".
Анализ - на 15-а стр.
ТЕНДЕНЦИЯ
Превземането на Източна Гута е важна стъпка за сирийската армия, проправяща пътя на правителствените войски на юг, където преди седем години започна бунта - Дараа, смятат повечето анализатори, цитирани от агенциите. Умерените бунтовници и джихадистите, които продължават да контролират северозападната провинция Идлиб, продължават да представляват заплаха, но според анализатори приоритет за Башар Асад по-вероятно ще бъде южната провинция Дараа, която разположена южно от Дамаск като граничи с Йордания и окупираните от Израел Голански възвишения. Бунтовници, които не са джихадисти и са подкрепяни от САЩ и Йордания, контролират близо три четвърти от провинцията и части от нейната столица, която също се казва Дараа. Нова хуманитарна катастрофа се заражда в региона на Идлиб, предупреди френският външен министър Жан-Ив льо Дриан.