Напрежението между различните фракции беше толкова голямо, че някои от сините делегати стигнаха до физическа саморазправа. |
Негодуванието срещу Лукарски се трупаше в продължение на месеци след като станаха известни плановете му да преориентира СДС към съюз с НФСБ на вицепремиера Валери Симеонов. Замислите му обаче не се харесаха на част от партийния актив, ратуващ за сближаване с десни формации. Сред недоволните се наредиха и двама от зам.-председателите на СДС - Румен Христов и Емил Кабаиванов. Развръзката се очакваше именно на вчерашното заседание на НС, на което трябваше да бъде взето решение каква ще бъде коалиционната политика на партията.
Схватката между двата лагера започна още в седмицата преди заседанието. Тогава стана ясно, че ръководството се е опитало да ликвидира редица бунтовни областни организации - Кърджали, Хасково, Ямбол, Смолян и Разград, под предлог, че не плащали членски внос. В отговор опозиционерите публикуваха вносни бележки и платежни нареждания като доказателство, че структурите са се отчели в срок. Те обвиниха Лукарски, че се опитва да им отнеме правото да участват в НС.
Вчера градусът на напрежението скочи рязко още преди началото на заседанието. Частни охранители, наети от ръководството, се опитаха да попречат на някои от делегатите да влязат. Повод за небивалите мерки даде отново историята с неплатения членски внос. "Мутри на Лукарски от неидентифицирана охранителна фирма не допускат, гонят и удрят членовете на НИС и Националния съвет от залата", реагираха веднага опозиционерите. Те заглушиха първите минути на заседанието със скандирания "Оставка". Самият Лукарски се оправда, че очаквал "партии с влияние в СДС" да провокират напрежение.
Суматохата продължи около половин час, след което съветът временно прекрати работа, а делегатите на структурите с неплатен внос отново бяха подканени да напуснат. Тогава се стигна и до физически сблъсък между двата лагера, след като поддръжници на ръководството обявиха, че опозицията готви преврат. При схватката човек на Лукарски се добра до няколко отпечатани листа и ги размаха с викове: "Ето го сценария!". Според сайта offnews вътре са описани различните ходове на опозицията как да са развие заседанието, така че да се стигне до избор на нов председател и нов главен секретар на партията.
След инцидента Лукарски обяви, че разпуска събранието. Той и делегатите му напуснаха, но противниците им останаха. Емил Кабаиванов обяви поименна проверка, от която стана ясно, че над половината участници са налице. Това му даде основание да продължи заседанието.Тогава беше взето решението да се проведе ново събрание на НС в Пловдив на 2 май, на което да се вземат важните решения за бъдещето на партията.
ОЦЕНКА
Радан Кънев - една от водещите фигури на "Демократична България", даде да се разбере, че новото обединение няма да се сближи със СДС, докато начело на сините стои Божидар Лукарски. "Част от ръководството, в лицето на действащия му председател, иска да премине на другия бряг на реката - на авторитарния национализъм, т.е. да извърши една трансджендър трансформация в политиката като направи от СДС фашистка партия", обяви Кънев пред bTV. И добави, че "му е късно да става фашист".