:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,410,880
Активни 326
Страници 13,777
За един ден 1,302,066

БНБ откри нарушения в 7 банки през 2017 година

Все още някои трезори не са подобрили достатъчно анализа на рисковете и адекватността на капитала си
СНИМКА: БГНЕС
------
БНБ е констатирала нарушения в 7 търговски банки през изминалата година. За 5 от тях централната банка е предприела надзорни мерки, а спрямо други две е отправила надзорни предписания за отстраняване на слабостите. Това става ясно от отчета на БНБ за 2017 г. В него обаче не се посочват подробности кои са въпросните банки и какви нарушения са допуснати.

Според отчета като цяло банките през 2017 г. са били в добра форма. Но БНБ отбелязва, че някои от проверените трезори не са изпълнили в достатъчна степен нейните предписания да подобрят анализа на рисковете и адекватността на капитала си.

Именно за това БНБ е предприела надзорни мерки и препоръки към ръководствата на проверените банки. Банковият надзор настоява за извършване на промени във вътрешните правила за кредитиране. Препоръчва се да се подобри качеството на анализите за платежоспособността на кредитополучателите, както и за по-прецизна оценка на приеманите обезпечения по кредити и определяне на реалистични срокове за тяхната реализация. Друга част от препоръките засягат необходимостта от ефективен вътрешен анализ на капитала и капиталовата адекватност и оценка доколко капиталовият ресурс може да покрие необезпечените кредити. Препоръчано е някои банки да подобрят системите си за ранно предупреждение при проблеми в кредитните експозиции.

Впечатление прави, че част от пропуските, които Централната банка все още открива в някои банки у нас, са хронични. Прекомерното вътрешно кредитиране и липсата на обезпечения по кредити бяха изтъквани сред причините за фалита на КТБ през 2014 г. В резултат на банковата криза тогава бяха приети законови мерки за затягане на надзора.

През миналата година Банковият надзор в БНБ е извършил общо 14 инспекции на български трезори, се посочва в отчета. Акцентът при тези проверки на място е бил върху действащите процеси и системите за управление на рисковете. Особено внимание е било отделено върху правилата и методиките за определяне на вътрешните капиталови нужди на банките и капиталовата им адекватност. Проверено е и изпълнението на мерките и препоръките от извършените през 2016 г. стрес тестове и как тези предписания са се отразили върху управлението на рисковете и капиталовата позиция на банките. Да припомним, че в резултат на стрес тестовете беше предписано банките да направят корекции на провизии и на стойността на активите си в размер на 665 млн. лв. Освен това кредити за 3.7 млрд. лв. бяха прекласифицирани като необслужвани, заради което се наложи банките да начисляват провизии и да обезценяват активи.



НАДЗОР

Централната банка може да приложи над 20 надзорни мерки, като се започне от писмено предупреждение и конкретни предписания и се стигне до най-драстичното наказание - отнемане на лиценз. БНБ може да наложи свикване на общо събрание на акционерите или на управителните и надзорните съвети, смяна на акционери и управители, смяна на одиторско предприятие, забрана за извършване на определени сделки или операции. Централната банка може да се разпореди писмено да се предприемат мерки за подобряване на финансовото състояние на дадена банка, за заздравяване на капитала й и др.

5
3597
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
01 Май 2018 19:52
Това става ясно от отчета на БНБ за 2017 г. В него обаче не се посочват подробности кои са въпросните банки и какви нарушения са допуснати.


Мила Мила, ми щом не се посочват подробности относно въпросните банки, да бяхте турили едни кавички на думичката отчет!

А аз ще вдигна глас: Радев, GO HOME! Там си ги пиши таквизи "отчети", и на домашните си (любимци) хвърляй такъв прах в очите!

НАДЗОРник! Пфу! Не си по-стока от предния, искровчето!
02 Май 2018 08:08
Кажете кои са банките за да знаем да си изтеглим парите!
А не да ни разправяте като за КТБ колко била стабилна пък после хората били виновни, че си държали парите там!
02 Май 2018 08:27
Кви пари, в тая държава пари в банките имат само мутрите и депутатите
02 Май 2018 08:46
Кви пари, в тая държава пари в банките имат само мутрите и депутатите

Депутатите на мутрите!
02 Май 2018 18:34
Бург гаски,
не сте прав - мутрите са НА т.нар. депутати (аз ги наричам ЧНС-та, членове на НС, защото етикетът "народни представители", използван от самата Конституция, е ПЪЛНА и НАГЛА лъжа, при сегашната фейк-избирателна система!), а взети заедно, дупетати + мутри, пък са притежание, марионетки, аватари на ВПП-тата = ВЪРХУШКИТЕ на ПП, които са "представени в НС"! Последният агрегат (ВПП + "нар.пред"и + мутри) е оръдие, маша на ГОЛЕМИТЕ ПАРИ от задкулисието, външно и вътрешно!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД