Въпреки широко декларираната "борба" на правителството с мръсния въздух се оказва, че България не може да усвои почти никакви европейски средства, насочени към подобряването на околната среда. Справка на в. "Сега" показа, че страната ни е усвоила точно 0.82% от парите, предвидени за справяне с проблема с мръсния въздух по програма "Околна среда".
Най-голям е проблемът, свързан с разработване и актуализация на общинските програми за качеството на въздуха, което в момента изостава, показват данните на системата за отчет на парите по европейските програми. Бюджетът по мярката за чист въздух е над 115 млн. лв., но България очевидно не бърза да ги получи. Сходна е и ситуацията с друг наболял проблем - оказва се, че страната ни е усвоила едва 2.61% от общо над 153 млн. лв., предвидени за превенция и управление на риска от наводнения и свлачища.
Мерките за борба с мръсния въздух и превенцията на наводнения и свлачища неведнъж са били изтъквани като приоритети от правителството. В София обаче борбата с мръсния въздух изглежда обречена. Идеята за пускането на "зелен билет" в дните с голямо запрашаване на практика претърпя провал, защото системата сработи само един-единствен път. Не е имало и случаи на ограничения при паркирането, които да допринесат гражданите да дишат по-леко. Мръсният въздух на няколко пъти изкарва на улицата недоволни граждани. Един от последните протести беше на жителите от кв. "Красна поляна", които през зимата и по-студените месеци "падат жертва" на тежко замърсяване заради горенето на всякакви материали като гуми, дрехи, пластмаса и др. в околните ромски махали.
РИСК
"Околна среда" е една от най-рисковите европейски програми и е втората след "Морско дело и рибарство" (0.63%), по която изплатените суми са критично малко. Разплатените суми по нея са едва 6.83% при общ бюджет от над 2.9 млрд. лв. Освен за чист въздух и превенция на свлачища, пари по програмата има и за сектор "Води", "Натура и биоразнообразие и отпадъци".
И, ако бяха ги УСВОИЛИ?
-------
Блогът на Генек